Vexa Rossignol Swenor Marwe Ski Way SPINE SkiGo

Światowa Liga Biegów Masowych Worldloppet

opublikowano: 19 listopada 2010 autor: Alicja Rolska

Logo Worldloppet

Logo Worldloppet
Światowa Liga Biegów Masowych Worldloppet została powołana przez FIS w 1981 roku i skupia kilkanaście najpopularniejszych biegów narciarskich na świecie. Który z nich jest największy? Który odbywa się najwyżej w górach? Dlaczego uczestnicy kilku z nich biegną z obciążonymi plecakami?

Słowo loppet w języku szwedzkim oznacza bieg lub wyścig, a world to po angielsku świat. Nazwa Worldloppet bazowała na najstarszym szwedzkim biegu Vasaloppet i z powodu końcówki, niezrozumiałej i obcobrzmiącej dla ludzi spoza Skandynawii, początkowo budziła kontrowersje. Dziś jest już doskonale znana i lubiana. Wielu organizatorów nowych biegów dodało tę końcówkę do swoich regionalnych słów, więc wszelkie loppety kojarzą się już teraz głównie z długodystansowymi biegami narciarskimi.

W tabeli zestawienie biegów Worldloppet

nazwa kraj styl klasyczny [km]
styl dowolny [km]
Jizerska Padesatka Czechy 50/25 30
Dolomitenlauf Austria 42/20 60/25
Marcialonga Włochy 22/45/70
König Ludwig Lauf Niemcy 50/23 50/23
Transjurassienne Francja 50/25 76/57
Sapporo International Ski Marathon Japonia
50/25
Tartu Maraton Estonia 63/31 63/31
Gatineau Loppet Kanada 55 51
American Birkenbeiner USA 54 50
Finlandia Hiihto Finlandia 50/32 50/20
Vasaloppet Bieg Wazów Szwecja 90/45/30 45/30
Bieg Piastów Polska 50/26/10 50/30
Engadin Skimarathon Szwajcaria
42/21/17
Birkebeiner Rennet Norwegia 54/28/30/15
Kangaroo Hoppet Australia
42/21
Demino Ski Marathon Rosja 25
50

WL_VL

Najstarszy z nich jest Bieg Wazów Vasaloppet, rozgrywany w Szwecji od 1922 roku. Upamiętnia ucieczkę na nartach Gustawa Wazy w 1520 roku. Bieg główny, najdłuższy w lidze Worldloppet, liczy 90 km i obowiązuje w nim styl klasyczny. Do 1954 roku w Vasaloppet mogli startować tylko mężczyźni, obywatele Szwecji, potem bieg stał się otwarty i międzynarodowy, zyskując miano największego. Obecnie, tylko w biegu głównym startuje 12 tysięcy narciarzy, którzy ukończyli 21 lat, można też wziąć udział w wielu biegach towarzyszących na krótszych dystansach.

Innym “historycznym” biegiem jest Birkebeiner Rennet w Norwegii. Co roku ponad 10 tysięcy biegaczy utrwala pamięć o wydarzeniach sprzed 800 lat, gdy w czasie wojny o przywództwo kraju, uratowano nowonarodzonego przyszłego króla Norwegii Haakona IV. Najlepsi biegacze na nartach z rodu Birkeneinerów przeniesli wówczas niemowlę przez góry na własnych plecach.

Na pamiątkę tegoWL_BR wydarzenia, wszyscy uczestnicy biegu pokonują 54 km górską granią z 3,5 kilogramowym plecakiem. Ze względu na dużą różnicę poziomów wysokości i obowiązującą technikę klasyczną, bieg uważany jest za jeden z najtrudniejszych w lidze Worldloppet.

Organizatorzy Birkebeiner Rennet  znaleźli naśladowców także na innych kontynentach. Amerykański maraton także nawiązuje do historii króla Haakona IV i uczestnicy American Birkenbeiner również startują z obciążeniem i mają do pokonania podobny dystans jak w Norwegii. W Australii powstał klub narciarski założony przez uczestników biegu norweskiego, który po kilku latach zorganizował własną wersję biegu Birkenbeiner. Dziś jest to Kangaroo Hoppet, bieg z dystansem na 42 lub 21 kilometrów pokonywanym stylem dowolnym.

WL_ESNajwyżej położone trasy biegów Wordloppet znajdują się w Szwajcarii. Engadin Skimarathon o długości 42 km odbywa się na wysokości blisko 2 tysięcy metrów n.p.m. w Engadynie, malowniczej dolinie otoczonej górami.

Biegi konkuruja między sobą także liczbą imprez towarzyszących. Jeden z największych maratonów narciarskich w Austrii - Dolomitenlauf, odbywający się w okolicy tyrolskiego miasteczka Lienz ma najbogatszy program imprez sportowo - rekreacyjnych.

WL_DLW ciągu kilku dni można wziąć udział w takich imprezach jak: bieg nocny z pochodniami tzw. Romantiklauf, wyścig dla dzieci, tzw. Bambini Marathon, biegi narciarskie na krótkich dystansach, sprint na ok. 500 m na rynku w Lienz.

Jedyny bieg w lidze Worldloppet rozgrywany w Azji to Sapporo International Ski Marathon, który odbywa się w Japonii. Dystans główny, dostępny dla uczestników powyżej 19 roku życia liczy 50 km i pokonywany jest techniką dowolną w limicie czasu 7 godzin. Organizator maratonu prowadzi bardzo przyjazną dla uczestników stronę internetową, na której podaje bardzo dokładne mapy i dane dotyczące ukształtowania trasy, przewyższeń, długości podbiegów oraz usytuowania infrastruktury biegu.

WL_BPPolski Bieg Piastów, organizowany w Jakuszycach od 1976 roku, został włączony do ligii Worldloppet w 2008 roku zyskując międzynarodową sławę i uczestników z całego świata. Ciekawe ukształtowanie terenu i usytuowanie 100 km tras biegowych w Górach Izerskich daje możliwość organizacji tak prestiżowego biegu. Różny stopień trudności tras stwarza okazje do biegania turystycznego, rekreacyjnego i wyczynowego dla wszystkich miłośników narciarstwa biegowego.

Niemiecki bieg König Ludwig Lauf odbywa się na południu kraju, a jego nazwa odnosi się do lubianego władcy Bawarii Ludwika II. Wraz z austriackim Dolomitenlauf oraz włoskim Marcialonga tworzą ligę biegów alpejskich, zwaną Alpentris.

WL_DL1Seria trzech biegów w Alpach o łącznej długości 210 km, rozgrywana była od 1973 roku, stając się prekursorem ligi Euroloppet, a później Worldloppet.

To, że maratony Worldloppet odbywają się dziś na kilku kontynentach, doskonale wpisuje się w misję i slogan ligi - SKI AROUND THE WORLD!

zaktualizowano środa, 21 listopada 2012 11:01
Oceń artykuł
(2 głosów)
Komentarze (0)
↑ pomniejsz okienko | ↓ powiększ okienko

busy

Społeczność na biegówkach

  • na tablicy

  • na forum

  • artykuły użytkowników

Więcej

lubią nas