Vexa Rossignol Swenor Marwe Ski Way SPINE SkiGo

Światowa Liga Biegów Masowych Worldloppet

opublikowano: 19 listopada 2010 autor: Alicja Rolska

Logo Worldloppet

Logo Worldloppet
Światowa Liga Biegów Masowych Worldloppet została powołana przez FIS w 1981 roku i skupia kilkanaście najpopularniejszych biegów narciarskich na świecie. Który z nich jest największy? Który odbywa się najwyżej w górach? Dlaczego uczestnicy kilku z nich biegną z obciążonymi plecakami?

Słowo loppet w języku szwedzkim oznacza bieg lub wyścig, a world to po angielsku świat. Nazwa Worldloppet bazowała na najstarszym szwedzkim biegu Vasaloppet i z powodu końcówki, niezrozumiałej i obcobrzmiącej dla ludzi spoza Skandynawii, początkowo budziła kontrowersje. Dziś jest już doskonale znana i lubiana. Wielu organizatorów nowych biegów dodało tę końcówkę do swoich regionalnych słów, więc wszelkie loppety kojarzą się już teraz głównie z długodystansowymi biegami narciarskimi.

W tabeli zestawienie biegów Worldloppet

nazwa kraj styl klasyczny [km]
styl dowolny [km]
Jizerska Padesatka Czechy 50/25 30
Dolomitenlauf Austria 42/20 60/25
Marcialonga Włochy 22/45/70
König Ludwig Lauf Niemcy 50/23 50/23
Transjurassienne Francja 50/25 76/57
Sapporo International Ski Marathon Japonia
50/25
Tartu Maraton Estonia 63/31 63/31
Gatineau Loppet Kanada 55 51
American Birkenbeiner USA 54 50
Finlandia Hiihto Finlandia 50/32 50/20
Vasaloppet Bieg Wazów Szwecja 90/45/30 45/30
Bieg Piastów Polska 50/26/10 50/30
Engadin Skimarathon Szwajcaria
42/21/17
Birkebeiner Rennet Norwegia 54/28/30/15
Kangaroo Hoppet Australia
42/21
Demino Ski Marathon Rosja 25
50

WL_VL

Najstarszy z nich jest Bieg Wazów Vasaloppet, rozgrywany w Szwecji od 1922 roku. Upamiętnia ucieczkę na nartach Gustawa Wazy w 1520 roku. Bieg główny, najdłuższy w lidze Worldloppet, liczy 90 km i obowiązuje w nim styl klasyczny. Do 1954 roku w Vasaloppet mogli startować tylko mężczyźni, obywatele Szwecji, potem bieg stał się otwarty i międzynarodowy, zyskując miano największego. Obecnie, tylko w biegu głównym startuje 12 tysięcy narciarzy, którzy ukończyli 21 lat, można też wziąć udział w wielu biegach towarzyszących na krótszych dystansach.

Innym “historycznym” biegiem jest Birkebeiner Rennet w Norwegii. Co roku ponad 10 tysięcy biegaczy utrwala pamięć o wydarzeniach sprzed 800 lat, gdy w czasie wojny o przywództwo kraju, uratowano nowonarodzonego przyszłego króla Norwegii Haakona IV. Najlepsi biegacze na nartach z rodu Birkeneinerów przeniesli wówczas niemowlę przez góry na własnych plecach.

Na pamiątkę tegoWL_BR wydarzenia, wszyscy uczestnicy biegu pokonują 54 km górską granią z 3,5 kilogramowym plecakiem. Ze względu na dużą różnicę poziomów wysokości i obowiązującą technikę klasyczną, bieg uważany jest za jeden z najtrudniejszych w lidze Worldloppet.

Organizatorzy Birkebeiner Rennet  znaleźli naśladowców także na innych kontynentach. Amerykański maraton także nawiązuje do historii króla Haakona IV i uczestnicy American Birkenbeiner również startują z obciążeniem i mają do pokonania podobny dystans jak w Norwegii. W Australii powstał klub narciarski założony przez uczestników biegu norweskiego, który po kilku latach zorganizował własną wersję biegu Birkenbeiner. Dziś jest to Kangaroo Hoppet, bieg z dystansem na 42 lub 21 kilometrów pokonywanym stylem dowolnym.

WL_ESNajwyżej położone trasy biegów Wordloppet znajdują się w Szwajcarii. Engadin Skimarathon o długości 42 km odbywa się na wysokości blisko 2 tysięcy metrów n.p.m. w Engadynie, malowniczej dolinie otoczonej górami.

Biegi konkuruja między sobą także liczbą imprez towarzyszących. Jeden z największych maratonów narciarskich w Austrii - Dolomitenlauf, odbywający się w okolicy tyrolskiego miasteczka Lienz ma najbogatszy program imprez sportowo - rekreacyjnych.

WL_DLW ciągu kilku dni można wziąć udział w takich imprezach jak: bieg nocny z pochodniami tzw. Romantiklauf, wyścig dla dzieci, tzw. Bambini Marathon, biegi narciarskie na krótkich dystansach, sprint na ok. 500 m na rynku w Lienz.

Jedyny bieg w lidze Worldloppet rozgrywany w Azji to Sapporo International Ski Marathon, który odbywa się w Japonii. Dystans główny, dostępny dla uczestników powyżej 19 roku życia liczy 50 km i pokonywany jest techniką dowolną w limicie czasu 7 godzin. Organizator maratonu prowadzi bardzo przyjazną dla uczestników stronę internetową, na której podaje bardzo dokładne mapy i dane dotyczące ukształtowania trasy, przewyższeń, długości podbiegów oraz usytuowania infrastruktury biegu.

WL_BPPolski Bieg Piastów, organizowany w Jakuszycach od 1976 roku, został włączony do ligii Worldloppet w 2008 roku zyskując międzynarodową sławę i uczestników z całego świata. Ciekawe ukształtowanie terenu i usytuowanie 100 km tras biegowych w Górach Izerskich daje możliwość organizacji tak prestiżowego biegu. Różny stopień trudności tras stwarza okazje do biegania turystycznego, rekreacyjnego i wyczynowego dla wszystkich miłośników narciarstwa biegowego.

Niemiecki bieg König Ludwig Lauf odbywa się na południu kraju, a jego nazwa odnosi się do lubianego władcy Bawarii Ludwika II. Wraz z austriackim Dolomitenlauf oraz włoskim Marcialonga tworzą ligę biegów alpejskich, zwaną Alpentris.

WL_DL1Seria trzech biegów w Alpach o łącznej długości 210 km, rozgrywana była od 1973 roku, stając się prekursorem ligi Euroloppet, a później Worldloppet.

To, że maratony Worldloppet odbywają się dziś na kilku kontynentach, doskonale wpisuje się w misję i slogan ligi - SKI AROUND THE WORLD!

zaktualizowano środa, 21 listopada 2012 11:01
Oceń artykuł
(2 głosów)
Komentarze (0)
↑ pomniejsz okienko | ↓ powiększ okienko

busy

Społeczność na biegówkach

  • na tablicy

  • na forum

  • artykuły użytkowników

3 dni temu
Szklarz dodał(a) nowe wydarzenie XII Bieg Podhalański
03:03
2 tygodnie temu
Redakcja dodał(a) nowe wydarzenie Ultrabiel
Sty 23
Redakcja dodał(a) nowe wydarzenie 36. Bieszczadzki Bieg Lotników
Sty 23
Redakcja dodał(a) nowe wydarzenie XII Bieg Podhalański
Sty 23
Więcej

Brak postów do publikacji.

lubią nas