Vexa Rossignol Swenor Marwe Ski Way SPINE SkiGo

Przebiegnij trasę Pucharu Świata w Szklarskiej Porębie, zanim zmierzy się z nią Justyna Kowalczyk

opublikowano: 04 lutego 2011 autor: Marian Szklarski
Niezwykła gratka szykuje się dla amatorów narciarstwa biegowego i kibiców śledzących zmagania światowej czołówki w Pucharze Świata. Teraz każdy z nas ma możliwość przetestowania trasy, którą być może już za rok pobiegnie w ramach PŚ Justyna Kowalczyk, Marit Bjørgen i cała światowa elita.

Preludium do Zawodów Pucharu Świata w Narciarstwie Biegowym Szklarska Poręba 2012.

PRE WORLD UPHILL TROPHY, bo tak nazwana została ta impreza, odbędzie się 26 lutego 2011 roku w Szklarskiej Porębie. Będzie to sprawdzian poprzedzający największe wydarzenie w sportach zimowych w Polsce w sezonie 2011/12, kiedy to 18 i 19 lutego 2012 roku w Szklarskiej Porębie odbędą się zawody zaliczane do Pucharu Świata w Narciarstwie Biegowym.

Jakuszyce i otaczające Szklarską Porębę Góry Izerskie to wyśmienite miejsce do rozgrywania zawodów najwyższej rangi. Początkowo wskazywane były na pewne miejsce, w którym zostaną rozegrane wyścigi PŚ w 2012 roku. W trakcie rozmów podjęto decyzję, aby spróbować także czegoś nowego. Czegoś, co będzie równie atrakcyjne jak finałowy bieg pod górę w Val Di Fiemme podczas Tour de Ski.

Tak powstał pomysł na bieg narciarski na terenie, gdzie na co dzień szusują narciarze zjazdowi: podbieg i równie wymagający zjazd nartostradami Ski Arena Szrenica. Zawodnicy będą podbiegać nartostradami Puchatek i Śnieżynka na Halę Szrenicką, z której zjadą łącznikami do nartostrady Lolobrygida i dalej w dół do Szklarskiej Poręby.

15 stycznia trasę sprawdzali przedstawiciele FIS. Jorg Capol dyrektor Międzynarodowej Federacji Narciarskiej pokonał dystans wraz z Tomaszem Kałużnym. Zajęło im to 50 minut. Trasa zdaniem Capola jest interesująca.

PRE WORLD UPHILL TROPHY  to przedsmak sportowego widowiska, jakie być może, zobaczymy podczas Pucharu Świata w lutym 2012 r. Wtedy na starcie u stóp Szrenicy staną najlepsi na świecie zawodnicy i zawodniczki , by wziąć udział w morderczym biegu pod górę i równie ekscytującym zjeździe w dół. Teraz szansę na pokonanie tej samej trasy, zanim wejdą na nią Justyna Kowalczyk, Marit Bjørgen i cała światowa elita, otrzymuje 60 narciarzy biegowych.

Impreza 26 lutego ma być dla Szklarskiej Poręby sprawdzianem organizacyjnym. Na tej podstawie będą podejmowane dalsze decyzje dotyczące miejsca organizowania zawodów Pucharu Świata w 2012 roku: czy będzie to Szrenica czy też jednak Polana Jakuszycka, a może oba te miejsca?

Wyścig rozgrywany będzie stylem dowolnym, jego dystans wynosi ok. 8 km, a przewyższenie 500 m (!). W imprezie może wziąć udział każdy, kto wypełni formularz rejestracyjny. Start jest bezpłatny, ale organizatorzy przewidzieli tylko 60 miejsc dla zawodników i będzie obowiązywała kolejność zgłoszeń. Organizatorzy zastrzegają sobie także prawo do ostatecznego wyboru zawodników. Lista startujących zostanie ogłoszona 20 lutego 2011 roku.

W mojej ocenie ta impreza, w której udział mogą wziąć także amatorzy, jest hitem tego sezonu. Szkoda, że Szklarska Poręba poinformowała o jej organizacji zaledwie na 3 tygodnie wcześniej i że przewidziano jedynie 60 miejsc dla startujących. Domyślamy się, że celem imprezy nie jest promowanie miasta i Karkonoszy (jak jest napisane w regulaminie), ale organizacyjny sprawdzian związany z obsługą kilkudziesięciu narciarzy na takiej trasie. Wygląda na to, że impreza jest skierowana do wąskiej grupy uczestników.

Niemniej jednak zachęcamy do rejestrowania się. Każdy, kto dokona rejestracji szybko, może mieć nadzieję zakwalifikowania się. Tym bardziej, że jak pisaliśmy wyżej, impreza nie jest promowana wśród potencjalnych uczestników, więc konkurencja do listy startowej może być mała. Po cichu liczymy także, że jeśli zgłosi się dużo chętnych, będzie to argument, aby organizować ją cyklicznie dla większej liczby chętnych.

Regulamin zawodów, program i formularz rejestracyjny, znajdują się pod adresem: www.sport.szklarskaporeba.pl.

zaktualizowano środa, 07 grudnia 2011 22:09
Oceń artykuł
(6 głosów)
Komentarze (3)
Tom554
Tom554 Wg mnie to juz wariactwo! 500 m przewyższenia i zjazd na gębę potem na biegówkach.
07.02.2011, 14:05
Głosy: +1
galu
galu Ok. Trochę szalony pomysł, ale tego nam trzeba.
Kto nie czuje się na siłach, nie powinien startować.
Pytanko mam jedno ?
Gdzie i kiedy można zobaczyć listę startujących ?
12.02.2011, 12:01
Głosy: -1
Michał Rolski
Michał Rolski Obecnie na trasach zjazdowych podobno jest lodowa rynna. Może być wesoło, jeśli warunki się nie zmienią. Organizator zapowiada, że 20 lutego ogłosi, kto się załapał. Ale czy to oznacza, że opublikują listę startową, nie wiem.
12.02.2011, 12:18
Głosy: +0
↑ pomniejsz okienko | ↓ powiększ okienko

busy

Społeczność na biegówkach

  • na tablicy

  • na forum

  • artykuły użytkowników

3 dni temu
Kaśka dodał(a) nowe wydarzenie VII Rolkowisko
05:17
Więcej
Więcej

lubią nas