Vexa Rossignol Swenor Marwe Ski Way SPINE SkiGo

SGB Ultrabiel 2019 odbędzie się 16 lutego

opublikowano: 23 grudnia 2018 autor: Redakcja
W tym sezonie Ultrabiel odbędzie się wcześniej niż w ostatnich latach. W trzecią sobotę lutego 2019 roku w Górach Bialskich na Dolnym Śląsku biegacze już po raz czwarty zmierzą się w najdłuższym narciarskim biegu w Polsce - na 60 km techniką klasyczną, jak też na krótszych dystansach.

Informacja o dacie czwartej edycji Ultrabiel pojawia się późno. Na opóźnienia złożyło się wiele czynników. Zaczęło się od wyborów samorządowych. Odchodzący burmistrz Stronia Śląskiego, który nie kandydował na kolejną kadencję, nie chciał podejmować decyzji finansowych związanych z organizacją imprezy. Decyzję taką podjął dopiero nowo wybrany gospodarz miasta i gminy.

W tym sezonie organizatorzy postanowili przyspieszyć termin organizacji zawodów aż o 3 tygodnie. Najdłuższy polski bieg narciarski odbędzie się 16 lutego 2019 roku w Bielicach koło Stronia Śląskiego na Dolnym Śląsku. Zawodnicy zmierzą się techniką klasyczną na dystansie 60 km i dwóch krótszych.

Przypomnijmy, że w ostatnich latach zawody odbywały się w drugą sobotę marca, czyli tydzień po Biegu Piastów. - Aktualnie obserwujemy przesunięcie czasowe zimy. Przychodzi później, ale trwa też dłużej. W marcu w górach jest znacznie więcej śniegu niż w grudniu, czy nawet styczniu. Liczyliśmy, że polscy biegacze dadzą się namówić na dłuższe bieganie, przynajmniej do połowy marca. Niestety, jak się okazało, większość trzyma się zwyczaju, że Bieg Piastów kończy sezon. Tym samym odbierają sobie możliwość dłuższego biegania na nartach. Dla nas - organizatorów - oznaczało to mniejszą frekwencję na zawodach organizowanych w marcu - wyjaśnia Michał Rolski - pomysłodawca i współorganizator Ultrabiel.

Faktem jest też, że duża liczba potencjalnych uczestników Ultrabiel rezygnowała z udziału w drugim polskim maratonie narciarskim, ze względu na zbyt krótki okres po Biegu Piastów. - Jeśli ktoś przebiegł 50 km w Jakuszycach, często czuł się zbyt zmęczony, by zaledwie tydzień później pokonać 60 km w Górach Bialskich. Niektórzy zawodnicy z odległych miejsc Polski nie mogli sobie też pozwolić na tak częste podróżowanie, zwłaszcza że mieli za sobą wiele wyjazdów przez cały sezon - tłumaczy Michał Rolski.

Przyspieszenie terminu SGB Ultrabiel ma to odmienić. Po pierwsze impreza odbędzie się w środku sezonu, a nie na jego koniec. Po drugie termin wyznaczono na 2 tygodnie przed Biegiem Piastów. To dla zawodników szansa na przetarcie, sprawdzenie swoich możliwości przed największą polską imprezą dla biegających na nartach. - Jest jeszcze jeden powód, dla którego Ultrabiel zorganizujemy 16 lutego. To niedostatek zawodów w kalendarzu w tym sezonie. Stowarzyszenie Bieg Piastów zrezygnowało z organizacji większości imprez przed Biegiem Piastów. Jeśli w innych miejscach będą problemy ze śniegiem, zawodnicy mogą mieć mniej okazji do startów w sezonie. Chcemy wypełnić tę lukę. W Górach Bialskich w poprzednich latach było tyle śniegu, że odbyły się wszystkie edycje Ultrabiel od początku powstania imprezy - mówi Marek Tokarczyk - dyrektor sportowy zawodów.

W SGB Ultrabiel 2019 zmieni się trasa. Powróci do tej z pierwszej edycji. Ze względu na zmianę terminu, która wypada w środku sezonu i bardzo duże zatłoczenie na trasach po czeskiej stronie gór, zawody na wszystkich dystansach odbędą się po polskiej stronie. Zawodnicy będą ścigać się na pętli 20 km. W biegu głównym pokonają ją trzy razy. Zostaną zorganizowane także zawody na jednej pętli, czyli na dystansie 20 km oraz na jeszcze krótszym dystansie około 10 km.

Decyzje zapadły. Można już śmiało datę 16 lutego 2019 roku wpisać do kalendarza i zaplanować start w SGB Ultrabiel - jednym z dwóch polskich maratonów narciarskich - na dystansie głównym lub krótszym. Obecnie trwają prace, które mają umożliwić szybkie rozpoczęcie zapisów po Nowym Roku.

zaktualizowano niedziela, 23 grudnia 2018 12:36
Oceń artykuł
(0 głosów)
Komentarze (0)
↑ pomniejsz okienko | ↓ powiększ okienko

busy

Społeczność na biegówkach

  • na tablicy

  • na forum

  • artykuły użytkowników

Więcej

lubią nas