Vexa Rossignol Swenor Marwe Ski Way SPINE SkiGo

Tomaszów Lubelski jak Jakuszyce pod względem liczby zawodów

opublikowano: 27 listopada 2017 autor: Redakcja
Jest tylko jedno miejsce w Polsce, które dorównuje Jakuszycom pod względem liczby organizowanych zawodów na biegówkach. Siwa Dolina i okoliczne trasy w Tomaszowie Lubelskim w sezonie 2017/18 mają być areną aż 16 imprez i 19 biegów narciarskich

Praktycznie w każdy zimowy weekend na trasach Siwej Doliny w Tomaszowie Lubelskim mają odbywać się biegi. Niektóre z konkurencji organizowane są z myślą o młodzieży uczestniczącej w wyczynowym szkoleniu sportowym, ale wiele z biegów będzie otwartych dla wszystkich chętnych. Sezon startów w Tomaszowie Lubelskim ma się rozpocząć w połowie grudnia i zakończyć w marcu, a może nawet kwietniu 2018 roku.

Na wiele tygodni przed zimą Zarząd Lubelskiego Okręgowego Związku Narciarskiego zatwierdził regionalny Kalendarz Imprez w ramach XIX Grand Prix o Puchar Burmistrza Tomaszowa Lubelskiego i Regulamin cyklu Grand Prix 2018. Na tradycyjny, prowadzony od dziewiętnastu sezonów cykl, który corocznie kończy się uroczystym podsumowaniem, składa się łącznie 16 imprez, a w ramach nich przewidziano 19 biegów.

Wprawdzie większość zawodów ma charakter regionalny i startują zawodnicy z Tomaszowa Lubelskiego i najbliższych okolic, to jeśli chodzi o organizację, nie odbiegają one od standardów imprez ogólnopolskich. Nie są to imprezy liczne, bo często na starcie gromadzą 50-60 narciarzy - w końcu Lubelszczyzna to nie region górski - ale atmosfera jest doskonała i Ośrodek narciarstwa biegowego Tomaszów Lubelski stara się jak najlepiej upowszechniać i propagować narciarstwo biegowe.

Regulamin i kalendarz, które załączamy do ściągnięcia pod tym tekstem, przewiduje starty od najmłodszych kategorii wiekowych (Junior G - 7 lat i młodsi) - do kategorii masters (70 lat i starsi). Najważniejsze imprezy ogólnopolskie w Kalendarzu GP 2018 to: dwudniowe zawody dla młodzieży w ramach Biegu na Igrzyska - XIII Puchar Roztocza (eliminacje do OOM), które w nowym sezonie zostaną rozegrane w konkurencji sprint dowolnie i biegu dystansowego stylem klasycznym, oraz Mistrzostwa Polski Młodzików w ramach Ogólnopolskich Zawodów UKS-ów (zawody trzydniowe w tradycyjnych konkurencjach stylem dowolnym i klasycznym oraz w sztafetach).

W narciarstwie powszechnym największa impreza to niewątpliwie tradycyjny jubileuszowy XXX Bieg Hetmański , który jako jeden z nielicznych w Polsce rozgrywany jest stylem dowolnym. Bieg Hetmański wchodzący do klasyfikacji Pucharu Polski Amatorów PZN odbędzie się 4 lutego 2018 roku na dystansie 25 km. W przeddzień, czyli w sobotę 3 lutego w Krasnobrodzie zaplanowano stylem klasycznym III Bieg Zdrojowy o Puchar Burmistrza Krasnobrodu.

Do tych ważniejszych imprez jak zawsze należy zaliczyć Otwarte Mistrzostwa Województwa Lubelskiego (11.02.2018) czy zawody narciarskie o Puchar Gryfa (10.02.2018) w Suścu.

Większość zawodów rozegranych zostanie na sztucznie naśnieżanych trasach Siwej Doliny, które cały czas są poszerzane i modernizowane. Na ten sezon dzięki wysiłkom działaczy LOZN na czele z Ryszardem Koprowskim zlikwidowany został ostry zakręt na dole Siwej Doliny. Wspólnie z Nadleśnictwem poszerzono trasę sprinterską. Dodano także nową 400 metrową pętlę, która wpisuje się w dotychczasowe trasy. Jak pogoda i tempo prac będzie odpowiednie to dzięki Miastu Tomaszów Lubelski powstanie nowy 300 m wysokociśnieniowy wodociąg , który pozwoli produkować śnieg w głębi lasu, co da większe możliwości sztucznego naśnieżenia tras.

Więcej informacji

  • w załączonym poniżej kalendarzu i regulaminie
  • na stronie www.lozn.org.pl
zaktualizowano wtorek, 28 listopada 2017 12:20
Oceń artykuł
(3 głosów)
Komentarze (0)
↑ pomniejsz okienko | ↓ powiększ okienko

busy

Społeczność na biegówkach

  • na tablicy

  • na forum

  • artykuły użytkowników

Więcej

lubią nas