Vexa Rossignol Swenor Marwe Ski Way SPINE SkiGo

Utrzymuj wagę - trenuj latem (fragment książki)

opublikowano: 15 marca 2012 autor: Matt Fitzgerald
Autor książki "Waga startowa" - Matt Fitzgerald - radzi narciarzom biegowym, aby poza sezonem uprawiali inne sporty wytrzymałościowe, a nawet startowali w zawodach. To pomaga utrzymać wysoką motywację do treningu i zachować kondycję do kolejnego sezonu narciarskiego...

W większości stref klimatycznych sezon biegów narciarskich trwa krótko, więc główne wyzwanie polega na tym, by podczas długich miesięcy bez startów masa ciała pozostała względnie zbliżona do optymalnej. Ważne jest utrzymanie nie tylko niskiego poziomu tkanki tłuszczowej, lecz także kondycji.

Okładka książki "Waga startowa"Tekst jest fragmentem z książki Waga startowa autorstwa Matta Fitzgeralda, która ukazała się z początkiem 2012 roku nakładem wydawnictwa Inne Spacery. Książka jest poświęcona regulacji masy oraz kompozycji ciała zawodników, którzy startują w różnych dyscyplinach wytrzymałościowych – od kolarstwa górskiego, przez bieganie, narciarstwo biegowe, wioślarstwo, po triathlon. Fragment publikowany jest za zgodą wydawnictwa.

Najlepsze podejście polega zatem na stosowaniu długich sesji treningowych z wykorzystaniem aktywności wytrzymałościowych, które mają duże przełożenie na formę narciarską, na przykład jazdy na rowerze czy biegania.

Podtrzymanie przez długi czas motywacji do ciężkiego treningu bez zapinania nart i udziału w zawodach może być trudne. Dlatego polecam narciarzom, by latem rywalizowali w innej dyscyplinie wytrzymałościowej, takiej jak kolarstwo górskie lub triathlon. Ożywienie tej pory roku kilkoma wyścigami sprawi, że satysfakcja i radość z treningu poza sezonem przyjdą od razu, a w rezultacie zmotywuje do jeszcze cięższej pracy i pozwoli wejść w sezon narciarski z lepszą kondycją. Zbyt częste starty powodują wypalenie, więc najlepiej podzielić rok na kwartały, tak jak pokazano w tabeli.

TABELA – TRENING SEZONOWY DLA NARCIARZY BIEGOWYCH
Zima intensywne przygotowania do sezonu narciarskiego, udział w zawodach narciarskich
Wiosna przygotowania do sezonu letniej dyscypliny wytrzymałościowej (bez udziału w zawodach)
Lato intensywne przygotowania do sezonu letniej dyscypliny wytrzymałościowej
udział w zawodach
Jesień trening bazowy dla narciarzy biegowych: nartorolki, kryte obiekty do narciarstwa klasycznego, trening siłowy, jazda na rowerze (bez udziału w
zawodach)
zaktualizowano piątek, 16 marca 2012 10:06
Oceń artykuł
(1 głos)
Komentarze (0)
↑ pomniejsz okienko | ↓ powiększ okienko

busy

Społeczność na biegówkach

  • na tablicy

  • na forum

  • artykuły użytkowników

Więcej

lubią nas