Vexa Rossignol Swenor Marwe Ski Way SPINE SkiGo

Kilkaset osób odwiedziło w sobotę nową trasę w Porębie Wielkiej - Koninkach

opublikowano: 21 stycznia 2012 autor: Tomasz Hucał

Trasy biegowe w Porębie Wielkiej – Koninkach czekają już na biegających.

Trasy biegowe w Porębie Wielkiej – Koninkach czekają już na biegających. Centrum Biegowe Salomon
W sobotę przed południem otwarto trasę biegową w Porębie Wielkiej – Koninkach (woj. Małopolskie). Inauguracja nowej pętli odbyła się w sportowym stylu – po prostu biegano. Nie było wstęgi, czy przemówień. Tylko sport i poczęstunek dla biegaczy, których w sobotę w Koninkach zjawiło się kilkuset.

Jak już informowaliśmy w Porębie Wielkiej - Koninkach dostępne jest obecnie ok. 7 kilometrów dla początkujących narciarzy. – Musieliśmy nieco zmienić pierwotny przebieg trasy, ale dzięki temu zyskaliśmy kolejny kilometr do biegania – mówi Witold Lercel z krakowskiego Centrum Biegowego Salomon, które w najbliższym czasie chce otworzyć w Koninkach wypożyczalnię sprzętu do narciarstwa biegowego. – Do tej pory w tym miejscu było sporo biegaczy, ale do ich dyspozycji były tylko dzikie tereny. Teraz mamy tutaj wręcz autostradę – zapewnia W. Lercel.

Rzeczywiście trasy w Koninkach są ratrakowane i przygotowane do biegania zarówno stylem klasycznym, jak i łyżwowym. W tej okolicy nadal są także nieprzetarte szlaki, tak modne wśród fanów nart biegowych typu backcountry.

A już za kilka tygodni powinna tu powstać trasa dla zaawansowanych. Oglądał ją m.in. prezes Polskiego Związku Narciarskiego Apoloniusz Tajner i zapewnił, że to bardzo dobre miejsce do treningu dla zawodników z okolicznych klubów (m. in. z Kasiny Wielkiej – miejscowości Justyny Kowalczyk). Tzw. Stokówka czeka teraz na oficjalną decyzję PZN, który postanowi, czy może stać się trasą szkoleniową.

Przy otwarciu trasy w Porębie Wielkiej – Koninkach należy wspomnieć, że szlak dla biegaczy częściowo wchodzi na teren Gorczańskiego Parku Narodowego. Warto podkreślić, że bieganie w tym miejscu to w dużym stopniu zasługa władz parku. I nie są to puste słowa. Dyrekcja GPN sama proponuje inicjatywy związane z narciarstwem biegowym. M.in. organizuje wyprawy na biegówkach wraz z przewodnikiem śladem gorczańskiej przyrody i zwierząt mieszkających w tej okolicy.

Terminy najbliższych wycieczek to 28 stycznia oraz 11, 18 i 25 lutego 2012. Spotkanie z przewodnikiem – pracownikiem GPN, we wszystkich wymienionych terminach o godz. 10.00 przy tablicy z mapą GPN w Koninkach.

Trasa wycieczki wiedzie wspomnianą pętlą - z polany Oberówka, doliną potoku Turbacz (znakowaną trasą ścieżki edukacyjnej), potem drogą stokową pod polaną Szałasisko, a następnie doliną Olszowego powrót na Oberówkę.

Więcej informacji o wycieczkach z przewodnikiem pod adresem: http://www.gorczanskipark.pl/page,news,news,154.html

zaktualizowano sobota, 21 stycznia 2012 20:45
Oceń artykuł
(0 głosów)
Tomasz Hucał

Tomasz Hucał

Tomasz Hucał. Były dziennikarz Gazety Lubuskiej,  wcześniej pracował m.in. w Gazecie Wrocławskiej i Słowie Polskim. Niespełniony sportowiec - amator. W szkole średniej przeciętny dyskobol, bez sukcesów. Od 2008 roku zakochany w biegówkach (w żonie kocha się trochę dłużej). Ma za sobą trzy starty w Biegu Piastów na 26 km CT, jeden na 10 km CT oraz kilkanaście startów w cyklu Salomon Nordic Sunday. Poza nartami jego ulubione sporty to koszykówka i kolarstwo. Właściciel małej firmy, spiker sportowy, konferansjer, kierownik obiektów sportowych Arena Żagań.

Komentarze (1)
Beskid Wyspowy
Beskid Wyspowy Ciekaw jestem opinii samych narciarzy co do trasy - słyszałem już wiele dywagacji sprzed otwarcia, ale teraz chciałbym usłyszeć opinie... Tym bardziej, że mam niedaleko i może warto by się wyrwać na 3 godzinki:)
23.01.2012, 11:46
Głosy: +0
↑ pomniejsz okienko | ↓ powiększ okienko

busy

Społeczność na biegówkach

  • na tablicy

  • na forum

  • artykuły użytkowników

Więcej

lubią nas