Vexa Rossignol Swenor Marwe Ski Way SPINE SkiGo

Kolejna trasa biegowa na mapie Polski - Koninki (Małopolska)

opublikowano: 18 stycznia 2012 autor: Tomasz Hucał

Kolejna trasa biegowa na mapie Polski - Koninki (Małopolska)

AmerSports
Już w sobotę 21 stycznia w Koninkach (woj. Małopolskie) otwarte zostaną trasy do narciarstwa biegowego. Docelowo będzie to ok. 12 kilometrów. To niezwykle atrakcyjna propozycja, zarówno dla początkujących biegaczy, jak i zawodników.

Koninki to świetna alternatywa dla fanów biegówek z Małopolski, którzy nie mogą sobie pozwolić na częste wyjazdy do Mekki polskiego narciarstwa biegowego, czyli do Jakuszyc. Ośrodek znany głównie z tego, że przez wiele lat w tym miejscu funkcjonował ośrodek wypoczynkowy i narciarski Huty im. Sędzimira z Krakowa.

Teraz w Koninkach pojawia się narciarstwo biegowe. – To świetne miejsce dla tego sportu, z mikroklimatem gwarantującym doskonałe warunki biegowe i bardzo urozmaiconymi trasami – zapewnia Witold Lercel z krakowskiego Centrum Biegowego Salomon, które w najbliższym czasie chce otworzyć w Koninkach wypożyczalnię sprzętu do narciarstwa biegowego.

Na wypożyczalnię będziemy musieli jeszcze trochę poczekać, ale trasy będą dostępne już od soboty 21 stycznia. Na początek ok. 6 km pętla przeznaczona dla początkujących. Później ruszy druga pętla, także licząca ok. 6 km - dla zaawansowanych. Tą drugą oglądał m.in. prezes Polskiego Związku Narciarskiego Apoloniusz Tajner i zapewnił, że to bardzo dobre miejsce do treningu dla zawodników z okolicznych klubów (m. in. z Kasiny Wielkiej – miejscowości Justyny Kowalczyk).

koninki-trasy Obie trasy mają początek za ośrodkiem Ostoja, obok Leśniczówki. W lewo wchodzimy na trasę łatwą (na mapie zaznaczoną kolorem zielonym). – Będą na niej dodatkowe pętelki umożliwiające swobodną naukę biegania na nartach osobom początkującym – zapewnia W. Lercel.

W prawo od Leśniczówki prowadzić będzie tzw. Stokówka, czyli trasa dla zaawansowanych biegaczy. Na mapie oznaczyliśmy ją kolorem czerwonym. Trasa czerwona będzie przygotowana w ciągu najbliższych tygodni i korzystać z niej będą między innym - Polski Związek Narciarski oraz Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów.

Obie trasy będą przygotowywane skuterem. Będzie na nich także założony ślad do stylu klasycznego.

Trasa zielona (łatwiejsza) będzie dostępna już od soboty, od godz. 10.00. Dla tych, którzy tego dnia zjawią się w Koninkach, między 12.00 a 13.30 przygotowane zostanie ognisko z kiełbaskami oraz gorącą herbatą.

Jak dojechać do Koninek?

Z Krakowa do Koninek jest zaledwie 66 km. Kierujemy się na południe drogą krajową nr 7 – przez Myślenice i Pcim, aż do miejscowości Lubień. Cały czas dwupasmową krajówką. Na rondzie w Lubniu wybieramy trzeci zjazd w drogę nr 968. Dojeżdżamy do Mszany Dolnej, w której zjeżdżamy w kierunku Podobina i dalej przez Niedźwiedź oraz Porębę Wielką docieramy na miejsce.

zaktualizowano środa, 18 stycznia 2012 21:00
Oceń artykuł
(0 głosów)
Tomasz Hucał

Tomasz Hucał

Tomasz Hucał. Były dziennikarz Gazety Lubuskiej,  wcześniej pracował m.in. w Gazecie Wrocławskiej i Słowie Polskim. Niespełniony sportowiec - amator. W szkole średniej przeciętny dyskobol, bez sukcesów. Od 2008 roku zakochany w biegówkach (w żonie kocha się trochę dłużej). Ma za sobą trzy starty w Biegu Piastów na 26 km CT, jeden na 10 km CT oraz kilkanaście startów w cyklu Salomon Nordic Sunday. Poza nartami jego ulubione sporty to koszykówka i kolarstwo. Właściciel małej firmy, spiker sportowy, konferansjer, kierownik obiektów sportowych Arena Żagań.

Komentarze (0)
↑ pomniejsz okienko | ↓ powiększ okienko

busy

Społeczność na biegówkach

  • na tablicy

  • na forum

  • artykuły użytkowników

Więcej

lubią nas