Vexa Rossignol Swenor Marwe Ski Way SPINE SkiGo

Oficjalne otwarcie narciarskich tras biegowych w Kościelisku

opublikowano: 18 stycznia 2013 autor: Łucja Łukaszczyk
Biegówki na dobre wracają pod Tatry. 29 stycznia 2013 roku zostanie oficjalnie otwarta nowa trasa biegowa w Kościelisku koło Zakopanego. Z tej okazji odbędzie się również Piknik z Olimpijczykami. Początek imprezy o godz. 13:00 na polanie Chotarz.

Trasa długości 10 km o urozmaiconym profilu jest malowniczo położona u stóp Tatr. Przygotowywana codziennie przez ratrak już teraz przyciąga okolicznych i przyjezdnych narciarzy. Prócz amatorów, którzy biegają na nartach mniej lub bardziej rekreacyjnie, trenują tu zawodnicy.

Mapa tras w Kościelisku Warto przypomnieć, że z samego Kościeliska wywodzi się ponad trzydziestu olimpijczyków i to właśnie oni uroczyście otworzą trasy. Później przy wielkim ognisku z kiełbaskami będzie można dowiedzieć się, jak wyglądały biegi narciarskie dawniej, zobaczyć sprzęt, na jakim biegali wówczas najlepsi i posłuchać o startach w zimowych igrzyskach olimpijskich. Wśród olimpijczyków będą na pewno trzykrotna reprezentantka Polski w biegach narciarskich Józefa Czerniawska, biegaczka Maria Gąsienica Bukowa-Kowalska, dwukrotnie startujący w kombinacji norweskiej Kazimierz Długopolski oraz biathlonista Stanisław Szczepaniak.

Na trasach pojawią się także znani miłośnicy biegówek: piosenkarz Stanisław Karpiel Bułecka oraz aktor Krystian Wieczorek. Przyjadą też goście z Jakuszyc, m.in. wieloletni komandor „Biegu" Piastów Julian Gozdowski, który swoją radą i życzliwością wspierał zapaleńców ze Stowarzyszenia Rozwoju Turystyki w Gminie Kościelisko. Dodatkową atrakcją będzie wybór „ojca chrzestnego" gminnego ratraku.

Trasy w Kościelisku powstały dzięki inicjatywie kilku członków Stowarzyszenia Rozwoju Turystyki w Gminie Kościelisko przy wsparciu Wójta Gminy Kościelisko. Spiritus movens całego przedsięwzięcia była Halina Olejniczak, która swoim zapałem i entuzjazmem zaraziła sąsiadów. - Położenie Kościeliska i ukształtowanie terenu jest wprost idealne do rozwoju tras i centrum narciarstwa biegowego. Mamy piękne widoki, zaplecze kwater, doskonale warunki klimatyczne. Brakowało nam tylko magnesu, by przyciągnąć ludzi w to urocze miejsce. Takim magnesem, mam nadzieję, będą profesjonalnie przygotowane i utrzymywane trasy biegowe – mówi Halina Olejniczak, miłośniczka biegów narciarskich, od 10 lat startująca w „Biegu Piastów".

Ratrak codziennie przeciera ślad Inicjatorzy pozyskali pisemne zgody wszystkich właścicieli gruntów na nieodpłatne udostępnienie terenu, przez które przebiega trasa, zaś wójt wyasygnował odpowiednie środki na zakup ratraku. Powstaniu rekreacyjnych tras biegowych przyświeca hasło „Kościelisko dla biegaczy". Marzeniem organizatorów jest, by Kościelisko stało obok Jakuszyc drugim najważniejszym ośrodkiem narciarstwa biegowego w Polsce.

Więcej informacji: www.facebook.com/Koscieliskodlabiegaczy

zaktualizowano sobota, 26 stycznia 2013 17:05
Oceń artykuł
(0 głosów)
Komentarze (1)
Olya
Olya nareszcie .. będzie gdzie biegać blisko ZAKOPANEGO . : ) .
22.01.2013, 10:44
Głosy: +0
↑ pomniejsz okienko | ↓ powiększ okienko

busy

Społeczność na biegówkach

  • na tablicy

  • na forum

  • artykuły użytkowników

Więcej

lubią nas