Vexa Rossignol Swenor Marwe Ski Way SPINE SkiGo

Pierwsze ślady w Górach Bialskich i Masywie Śnieżnika

opublikowano: 09 stycznia 2015 autor: Redakcja
5 stycznia 2015 roku po szlaku narciarstwa biegowego w Górach Bialskich i Masywie Śnieżnika po raz pierwszy przejechał zakupiony w 2013 r. przez Gminę Stronie Śląskie ratrak. Drugi przejazd ratraka odbywał się dzień później - 6 stycznia. Szlak rozciąga się na długości 70 km i biegnie pięknymi górskimi duktami od Przełęczy Puchacza w Masywie Śnieżnika, po Bielice w Górach Bialskich.

Wycieczkę na nartach można rozpocząć w:

  • Siennej (górna stacja kolei KLH, tzw. „Żmija" w Ośrodku Górskim „Czarna Góra"),
  • Janowej Górze,
  • Kletnie,
  • Kamienicy,
  • Bolesławowie (górna stacja kolei krzesełkowej „Bolek" w Stacji Narciarskiej Kamienica),
  • Nowej Morawie,
  • Bielicach.

W każdej z tych miejscowości zarezerwować można noclegi. Na Przełęczy Puchacza (6 km od Schroniska na Śnieżniku) i w Bielicach (ok. 7 km od leśniczówki) istnieje możliwość włączenia się w czeskie szlaki narciarstwa biegowego. Kolejny przejazd ratraka po szlaku planowany jest na piątek, 09.01.2015.

Informacja, kiedy po szlaku ostatnio przejechał ratrak dostępna jest na czeskiej stronie www.bilestopy.eu. Witryna jest dostępna obecnie tylko w języku czeskim, jej twórcy pracują nad poszerzeniem jej o wersję polską i angielską. W dzień wykonania śladu wzdłuż danego odcinka szlaku pokazuje się zielona linia, na drugi dzień po wykonaniu śladów zmienia się ona na pomarańczową, na trzeci dzień na czerwoną, itd. Daje to orientację jakich warunków można spodziewać się na szlaku. Pozostałe informacje dotyczące szlaku narciarstwa biegowego w Górach Bialskich i Masywie Śnieżnika dostępne są na stronie internetowej gminy Stronie Śląskie: www.stronie.pl/293/135/narciarstwo-biegowe.html

Szlak oznakowany jest przy pomocy świerkowych tyczek w rudym kolorze z drogowskazami w kolorze pomarańczowo-czarnym. Najpiękniejsze widokowo są szlaki Masywu Śnieżnika (np. Żmijowiec, Droga nad Lejami), w Górach Bialskich natomiast warto poznać Dolinę Białej Lądeckiej, którą z Bielic dociera się w kierunku granicy państwa i czeskiego schroniska Paprsek, które także utrzymuje ok. 80 km szlaków.

Jest to pierwszy sezon zimowy, kiedy Gmina Stronie Śląskie utrzymuje szlak, aby zwiększyć komfort przemieszczania się w nartach biegowych po leśnych duktach Gór Bialskich i Masywu Śnieżnika. Trasa stwarza doskonałe warunki dla biegania zwłaszcza techniką klasyczną, niemniej najszersze dukty dają też możliwość doskonalenia stylu łyżwowego (np. szlak z Bielic wzdłużDoliny Białej Lądeckiej w kierunku Paprska).

W sezonie zimowym 2015 zaplanowano w regionie trzy rekreacyjne imprezy na biegówkach: 24.01. I STROŃSKA ŻMIJA w Siennej pod patronatem nabiegowkach.pl, 14.02. BURSZTYNOWY BIEG – polsko-czeskie spotkanie na Przełęczy Płoszczyna, od strony polskiej podejście z Kamienicy oraz 21.02. NARTOZAURY w Kletnie. Warto się wybrać.

Osoby, które zainteresowały nowe trasy biegowe w Górach Bialskich i Masywie Śnieżnika mogą zamówić bezpłatną mapę narciarskich szlaków wysyłając prośbę na e-mail Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. .

Poniżej kilka zdjęć z świeżo wyratrakowanej trasy.

zaktualizowano czwartek, 08 stycznia 2015 17:36
Oceń artykuł
(2 głosów)

Galeria zdjęć

Komentarze (1)
Wildcat
Wildcat Najświeższe informacje z tras biegowych w Górach Bialiskich i Masywnie Śnieżnika na naszym profilu na FB (trzeba być zalogowanym żeby oglądać treści). Ponadto zapraszamy do naszej wypożyczalni www.wild-cat.pl
10.01.2015, 18:01
Głosy: +0
↑ pomniejsz okienko | ↓ powiększ okienko

busy

Społeczność na biegówkach

  • na tablicy

  • na forum

  • artykuły użytkowników

Więcej

lubią nas