Vexa Rossignol Swenor Marwe Ski Way SPINE SkiGo

Podpisali list intencyjny - Szklarska Poręba buduje ośrodek!

opublikowano: 25 kwietnia 2013 autor: Michał Chmielewski

Polana Jakuszycka zmieni się nie do poznania

Polana Jakuszycka zmieni się nie do poznania
To już pewne - Polana Jakuszycka wkrótce zamieni się w wielki plac budowy. Dziś na Stadionie Narodowym w Warszawie podpisany został specjalny list intencyjny. - W 2016 roku wraz z Harrachovem zorganizujemy Nordic Weekend - zapewnia burmistrz miasta, Grzegorz Sokoliński.

Już wkrótce będzie pięknie. Gdy zaparkujemy samochód na nowiutkim, dużym parkingu, posmarujemy narty w nowych pomieszczeniach serwisów i wypożyczalni. Będą się mieścić w nowym budynku, w którym - oprócz zaplecza technicznego - powstaną pachnące szatnie i higieniczne prysznice. Amatorzy - według Ministry Sportu, Joanny Muchy - za trzy lata pobiegną po zmodernizowanych trasach, a zawodnicy otrzymają potężne narzędzie szkoleniowe. Ta rewolucja to sukces nie tylko Justyny Kowalczyk, ale również wszystkich biegaczy rekreacyjnie uprawiających tą dyscyplinę.

- Największym problemem polskiego sportu zimowego jest infrastruktura - dzisiejszy list intencyjny to pierwszy i znaczący krok do unowocześnienia Polany i poprawy jakości szkolenia w naszym kraju. - mówiła Mucha w wywiadzie dla Telewizji Polskiego Komitetu Olimpijskiego. To trójstronne porozumienie między Ministerstwem Sportu i Turystyki, Dolnośląskim Urzędem Marszałkowskim, a Urzędem Gminy Szklarska Poręba otwiera drogę do budowy ośrodka o europejskich standardach.

„Nowe Jakuszyce", jak inwestycję określali zimą narciarze, Nowy budynek to szatnie z prysznicami, lokale gastronomiczne, wypożyczalnie czy pomieszczenia techniczne. W budynku najprawdopodobniej powstanie także hotel. Znacznie zwiększy się liczba miejsc parkingowych, a miłośnicy nartorolek pojeżdżą na specjalnie przygotowanej pętli. Całość okalać będą trybuny, które na czas zawodów zostaną dodatkowo powiększone.

- Trzeba teraz określić, na ile miejsce dedykowane będzie największym imprezom narciarskim, a na ile ma służyć sportowi masowemu. To tylko kwestie techniczne, najważniejsze, że projekt ma poparcie finansowe z ministerstwa - tłumaczył na łamach „Rzeczpospolitej" Marszałek Dolnego Śląska, Rafał Jurkowlaniec. Inaczej sprawę widzi Burmistrz Grzegorz Sokoliński - uważa, że na rozbudowie skorzystają wszyscy narciarze.

Czy Waszym zdaniem Jakuszyce po przebudowie w dalszym ciągu będą tym samym, urokliwym miejscem, czy zmienią się w nowoczesny, zatłoczony moloch?

zaktualizowano piątek, 26 kwietnia 2013 09:48
Oceń artykuł
(0 głosów)
Michał Chmielewski

Michał Chmielewski

Dziennikarz sportowy specjalizujący się w narciarstwie klasycznym. Niestety nie udało mu się być najlepszym na polu sportowym - wiele lat spędzonych przy skoku o tyczce nie przyniosło upragnionego medalu Mistrzostw Polski. Wieloletni narciarz i zjazdowiec nawrócony na biegówki. Współtwórca cyklu "Polska biega na biegówkach" w Gazecie Wyborczej. Ze spikerskim i radiowym doświadczeniem stara się nieść najlepsze informacje i opinie.

Komentarze (4)
mamut9
mamut9 Tak najprawdopodobniej pryśnie cały czar Polany w Jakuszycach.
Stało się tak po rozbudowie legendarnego dla polskiego sportu COS w Wałczu. Czego, niestety,byłem naocznym świadkiem. Wejdzie komercja, w wydaniu o którym nikomu z obecnie tam pracujący łącznie z panem Julianem Gozdowskim w biurze Biegu Piastów, wypozyczalniach i serwisach się nie śniło. Wyprą ich rekiny zarządzania, polityki i pieniędzy.
Trasy będą niedostępne dla amatorów - bo zarezerwują je teamy za ciężką kasę. Amatorzy wszelkiej maści pobiegają, ale za horrendalne pieniądze za wejście na trasy - ceny drapieżnego komercyjnego eurolandu -:(
Taniej będzie jechać na południe i to nie tylko do Czech, ale np. do Włochy lub też wybrać się na północ kontynentu - Finlandia, Norwegia.
Okaże się,że nawet pomimo kosztu biletu na samolot na 2 tygodnie zimowego urlopu biegać na nartach taniej będzie w ...Kanadzie np. w Calgary. TRASY i warunki hotelowe dla narciarzy marzenie.
26.04.2013, 15:46
Głosy: -1
Kojot
Kojot Według mnie, zamienią się w nowoczesne i urokliwe miejsce.
27.04.2013, 12:02
Głosy: +1
blizzar
blizzar Ehh a nie lepiej zbudować kilka mniejszych porządnych ośrodków w innych rejonach Polski?
30.08.2013, 10:44
Głosy: +0
vladi1
vladi1 No cóż, urokliwe to już raczej Jakuszyce nie będą przy tych tłumach...Trudno sobie wyobrazic, że nie tak dawno, lecz przed erą Justyny, do Jakuszyc przyjeżdżało kilkanaście aut, a w Orlu siedziało przy bufecie kilka osób, a w hatce górzystów nikogo!
09.12.2013, 20:47
Głosy: +1
↑ pomniejsz okienko | ↓ powiększ okienko

busy

Społeczność na biegówkach

  • na tablicy

  • na forum

  • artykuły użytkowników

Więcej

lubią nas