Vexa Rossignol Swenor Marwe Ski Way SPINE SkiGo

Powiedzcie znajomym, że można biegać na nartach!

opublikowano: 17 stycznia 2015 autor: Redakcja

Dolny Dukt Końskiej Jamy w Górach Izerskich - zdjęcie zrobione 17.01.2015

Dolny Dukt Końskiej Jamy w Górach Izerskich - zdjęcie zrobione 17.01.2015 Michał Rolski
Polacy uwierzyli, że w tym sezonie zima nas ominęła. Fakt, na nizinach za oknem jest sucho, w górach w wielu miejscach też brak śniegu. Jednak w Jakuszycach jest prawdziwa zima, miejscami blisko pół metra śniegu i DOSKONAŁE warunki do biegania.

Z perspektywy całej Polski trudno w to uwierzyć, że gdzieś w kraju może być normalna zima. Polacy czują już wiosnę i nie ma się co im dziwić. Jeśli za oknem jest 10 stopni, świeci słońce i śpiewają ptaszki, bardziej jesteśmy skłonni uwierzyć w to, że już po zimie.

Choć w niewielu miejscach w Polsce, to jednak zima trzyma. Na szczęście jest także w najważniejszym dla polskich narciarzy biegowych miejscu - Jakuszycach - odległej i niemal niezamieszkałej części Szklarskiej Poręby w Górach Izerskich.

Górny Dukt Końskiej Jamy Właśnie w tym miejscu panuje specyficzny mikroklimat. To sprawia, że przy normalnych zimach śnieg pojawia się w listopadzie, a znika z końcem kwietnia. I ten wyjątkowy mikroklimat działa tam zawsze, nawet w taką lichą zimę jak w tym sezonie. Gdy w Polsce pada deszcz, tam najczęściej pada śnieg.

W styczniu 2015 w Jakuszycach napadało kilkadziesiąt centymetrów śniegu. Od połowy stycznia większość tras biegowych jest przygotowana. Trasy o łącznej długości około 50 km są szerokie, po obu ich stronach wyciśnięte tory do techniki klasycznej. Pokrywa śnieżna jest na tyle duża, że można biegać bez obaw o sprzęt.

- Codziennie odbieramy kilka telefonów z pytaniami, czy jest szansa, że w tym sezonie pojawi się śnieg. Ludzie nie wiedzą, że on u nas jest i to w dużej ilości - mówi Dariusz Serafin, Komandor Biegu Piastów.

Rozdroże pod Cichą Równią Powiedzcie znajomym, że w Polsce można biegać na nartach! Choć większość z nas nie może przypiąć biegówek po wyjściu z domu, mamy takie miejsce, gdzie możemy nacieszyć się śniegiem, wolnością i szumem nart. Niech każdy dozna tego uczucia jeszcze tej zimy.

 

Wszystkie zdjęcia załączone w tym tekście zostały zrobione w Jakuszycach 17 stycznia 2015 roku. Choć trasy były rano przygotowane, opady śniegu przykryły je kilkucentymetrowym puchem.

zaktualizowano sobota, 17 stycznia 2015 14:54
Oceń artykuł
(3 głosów)
Komentarze (0)
↑ pomniejsz okienko | ↓ powiększ okienko

busy

Społeczność na biegówkach

  • na tablicy

  • na forum

  • artykuły użytkowników

Więcej

lubią nas