Vexa Rossignol Swenor Marwe Ski Way SPINE SkiGo

Przyrodnicza wyprawa na biegówkach w Koninkach

opublikowano: 03 lutego 2012 autor: Tomasz Hucał

Przyrodnicza wyprawa na biegówkach w Koninkach

GPN
W sobotę 28 stycznia, na trasie narciarskiej w Porębie Wielkiej – Koninkach odbyła się pierwsza w tym roku wycieczka edukacyjna na biegówkach, organizowana przez Gorczański Park Narodowy.

Uczestnicy tej ciekawej wyprawy spędzili na nartach blisko 3 godziny. Frekwencja nie była może najwyższa, ale dyrekcja i pracownicy GPN już zapowiadają kolejne tego typu wyprawy i liczą na zainteresowanie turystów i biegaczy.

W sobotę, kilka minut po godz. 10.00 uczestnicy wycieczki, wraz z Ewą Strauchmann - kierownikiem Zespołu Edukacji i Udostępniania Parku Narodowego wyruszyli na trasę. Na trasie byli także cały czas dwaj instruktorzy Polskiego Związku Narciarskiego, gotowi służyć fachowa radą początkującym biegaczom.

Poznawanie tajników karpackiej puszczy i podziwianie jej w zimowej szacie miało raczej indywidualny charakter. Turyści w kilkuosobowych grupach wędrowali na nartach biegowych i śladowych doliną potoku Turbacz, następnie drogą stokową pod polanę Szałasisko, skąd pojechali do doliny Olszowego Potoku.

Pracownicy Gorczańskiego Parku Narodowego cały czas byli na trasie i służyli informacją o przyrodzie Gorców, o możliwościach poznawania ich zimą z wykorzystaniem szlaków turystycznych.

Narciarze wędrując dobrze przygotowaną, dzięki firmie AmerSports, drogą dolinową i stokową mieli przede wszystkim okazję do aktywnego wypoczynku w zimowej, mroźnej scenerii.

To była pierwsza z czterech zaplanowanych na ten sezon wypraw edukacyjnych na nartach. Kolejne planowane są na 11, 18 oraz 25 lutego. Spotkanie z przewodnikiem – pracownikiem GPN we wszystkich wymienionych terminach o godz. 10.00 przy tablicy z mapą GPN w Porębie Wielkiej - Koninkach.

Trasa wycieczki liczy ok. 7 km, przewidywany czas trwania wycieczki - 3 godziny. Start z poziomu 680 m. n.p.m., a najwyższy punkt wędrówki – 880 m n.p.m.

koninki-nowa-mapa-male

Uczestnicy wyprawy będą zatrzymywali się na trasie, by obserwować różne ślady aktywności zwierząt i uczyć się rozpoznawania tropów. Poszukają odpowiedzi na pytania: czym różni się trop sarny i jelenia? Ile palców ma wiewiórka? Co kryje się pod nazwą „wilczy trucht"? Być może trafią na ślady „biesiadowania" mieszkańców gorczańskiej puszczy. W leśnej ciszy można usłyszeć głos mysikrólika – najmniejszego ptaka w Europie oraz sikory czubatki. Jeśli biegaczom dopisze szczęście, to spotkają najrzadsze w Europie gatunki dzięciołów - trójpalczastego lub białogrzbietego.

Więcej informacji na stronie: www.gorczanskipark.pl

Jednocześnie, jako pierwsi publikujemy aktualną mapę tras biegowych dostępnych w Porębie Wielkiej - Koninkach. Szczegóły obok.

zaktualizowano czwartek, 02 lutego 2012 21:56
Oceń artykuł
(0 głosów)
Tomasz Hucał

Tomasz Hucał

Tomasz Hucał. Były dziennikarz Gazety Lubuskiej,  wcześniej pracował m.in. w Gazecie Wrocławskiej i Słowie Polskim. Niespełniony sportowiec - amator. W szkole średniej przeciętny dyskobol, bez sukcesów. Od 2008 roku zakochany w biegówkach (w żonie kocha się trochę dłużej). Ma za sobą trzy starty w Biegu Piastów na 26 km CT, jeden na 10 km CT oraz kilkanaście startów w cyklu Salomon Nordic Sunday. Poza nartami jego ulubione sporty to koszykówka i kolarstwo. Właściciel małej firmy, spiker sportowy, konferansjer, kierownik obiektów sportowych Arena Żagań.

Komentarze (0)
↑ pomniejsz okienko | ↓ powiększ okienko

busy

Społeczność na biegówkach

  • na tablicy

  • na forum

  • artykuły użytkowników

Więcej

lubią nas