Vexa Rossignol Swenor Marwe Ski Way SPINE SkiGo

W Europie już biegają. Gdzie na narty w listopadzie?

opublikowano: 07 listopada 2014 autor: Redakcja
W Skandynawii i Alpach jest już śnieg na niektórych trasach. Przedstawiamy krótki przegląd miejsc, w których szczęśliwcy już w listopadzie biegają na nartach.

Najbliżej mamy w Alpy, zacznijmy więc od krajów alpejskich.

Szwajcaria

Snowfarming

Snowfarming

Technika przechowywania śniegu przez okres letni, zwana jest Swowfarmingiem. Opiekunowie tras w Davos przez ostanie 6 lat we współpracy z lokalnym Instytutem Badań nad Śniegiem i Lawinami pracowali nad rozwojem tej metody. Na wiosnę z pozostałego śniegu usypuje się dużą "górę" i przykrywa grubą warstwą trocin. W ten sposób do kolejnego sezonu udaje się przechować nawet 75% śniegu.

Od początku listopada pierwsze narciarskie trasy biegowe zostały otwarte w Davos. Przez lato udało się przechować pod trocinami śnieg z poprzedniej zimy w Flüelatal. Wykorzystano go tam do przygotowania około 1,5 km trasy, z której korzysta m.in. multimedalista olimpijski Dario Cologna. Trasa jest otwarta dla wszystkich chętnych, a wstęp bezpłatny.

Austria

W tym kraju tradycyjnie można biegać na lodowcu w Ramsau am Dachstein. Duże opady śniegu w Tauplitzalm pozwoliły na przygotowanie aż 8 km tras.

Włochy

Tu można biegać w Val Senales.

 

Choć do Skandynawii mamy dalej, tanie linie lotnicze skróciły znacznie dystans i koszty podróżowania. Zobaczmy gdzie biegają na północy Europy.

Norwegia

Tradycyjnym miejscem na wczesne rozpoczęcie sezony jest Beitostølen. Zmagazynowano tam 30 tys. m3 śniegu. Na stadionie zimowym w Beitostølen przygotowano pętlę o długości 3,5 km. Dodatkowe 5 km trasy znajdziemy w Valdersflya. Kolejne miejsca, gdzie już wkrótce będzie można sunąć na biegówkach to Natrudstilen i Trysil. Od połowy listiopada trasy mają być otwarte także w Sjusjøn.

Szwecja

Bruksvallarna w zachodniej Szewcji to miejsce, w którym zazwyczaj trenuje kadra narodowa tego kraju tuż przed sezonem Pucharu Świata. Charlotte Kalla i pozostali reprezentanci kraju będą trenować tam od 10 do 19 listopada tego roku. Z kolei w Gällivare na północy Szwecji udało się przygotować trasę o długości 6 km.

Finlandia

Już 10 października w Vuokatti została przygotowana trasa o długości 1 km. To w połączeniu z pętlą w tunelu daje łącznie 2,4 km. Od końca października na narciarzy czeka także 6 km śniegu w Muonio. W tym miejscu przed pierwszymi zawodami w ramach Pucharu Świata FIS w Ruka trenuje wielu zawodników włącznie z Justyną Kowalczyk. Po kilka kilometrów tras przygotowano też w Saariselkä i Levi.

 

Mamy nadzieję, że nasz kolejny komunikat będzie dotyczył już możliwości biegania na nartach w Polsce.

 

Źródło: FIS

zaktualizowano piątek, 07 listopada 2014 10:53
Oceń artykuł
(0 głosów)
Komentarze (1)
Annadd
Annadd Ja polecam Austrię, sprawdźcie sobie tutaj austria-na-narty.pl regiony z lodowcami, tam sezon zaczyna się szybciej :)
19.07.2019, 12:36
Głosy: +0
↑ pomniejsz okienko | ↓ powiększ okienko

busy

Społeczność na biegówkach

  • na tablicy

  • na forum

  • artykuły użytkowników

Więcej

lubią nas