Vexa Rossignol Swenor Marwe Ski Way SPINE SkiGo

W Polsce można już biegać na nartach!

opublikowano: 01 grudnia 2013 autor: Redakcja
W górach sypnęło śniegiem. Sprawdziliśmy, gdzie można już biegać na nartach w najpopularniejszych miejscach w Polsce i jakie panują tam warunki.

Szklarska Poręba - Jakuszyce

Tradycyjnie najwięcej śniegu i najlepsze warunki panują w Jakuszycach. W niektórych miejscach pokrywa śnieżna wynosi już nawet 40 cm śniegu. Na Polanie Jakuszyckiej i na okolicznych trasach można biegać na nartach bez ryzyka uszkodzienia ślizgów.

Choć trasy nie są jeszcze oficjalnie otwarte, ratrak ubija już śnieg. Narciarze do dyspozycji mają już kilka kilometrów dobrze przygotowanych tras.

Istebna - Kubalonka

Na Kubalonce leży już pokrywa śnieżna o grubości około 25 cm. Trasy na razie ubite są skuterem śnieżnym, ślad do techniki klasycznej nie jest jeszcze wyciśnięty. Mimo to, można już biegać na odcinku około 4 km. Trasy świecą jeszcze pustkami, przede wszystkim można tam spotkać młodzież z okolicznych klubów.

Kościelisko

W Kościelisku na Polanie Chotarz panują już bardzo dobre warunki narciarskie. Śniegu jest tyle, że można biegać bez obawy o sprzęt. Trasa została już kilkukrotnie ubita skuterem śnieżnym, wyciśnięto także tor do techniki klasycznej. Jest na tyle szeroko, że można także biegać łyżwą. Narciarze mają do dyspozycji pętlę 3 km i drugą, krótszą i łatwiejszą, o długości 2 km, która doskonale nadaje się dla początkujących. W weekend 30 listopada - 1 grudnia na trasie było już sporo narciarzy, także z Krakowa.

Osoby, które nie dysponują własnymi nartami ucieszy z pewnością informacja, że tuż przy wejściu na trasy została otwarta nowa wypożyczalnia sprzętu do narciarstwa biegowego Gąsienica Sport. Można tam skorzystać także z serwisu.

Kotlina Kłodzka

Zdecydowanie najmniej sprzyjające warunki panują w Kotlinie Kłodzkiej. Na Jamrozowej Polanie pracują armatki śnieżne, ale trasy nie są jeszcze gotowe. W Górach Stołowych w okolicach Karłowa także jeszcze nie pobiegamy. Jedyną opcją jest przetarta przez skuter śnieżny trasa w Górach Orlickich po czeskiej stronie, tam pokrywa śnieżna wynosi nawet 30 cm. Niestety do trasy trzeba dojść pieszo od Zieleńca (od kamienia Rübartscha) i kierować się aż za Orlicę. Znajduje tam się odcinek o długości 6 km przygotowywany przez czeski klub narciarski. Trasa nadaje się doskonale do biegania łyżwą. Skuter zakłada także ślad do klasyka, jednak ten jest nietrwały.

Wiecie gdzie jeszcze można biegać już na nartach? Piszcie koniecznie w komentarzach !

zaktualizowano niedziela, 01 grudnia 2013 20:11
Oceń artykuł
(3 głosów)
Komentarze (3)
stomasz
stomasz W Kotlinie Kłodzkiej można już biegać na trasach w Górach Bialskich(worek Bielicki). Trasy są przygotowane po polskiej i czeskiej stronie przez schronisko PAPRSEK. Najlepszy dojazd od strony czeskiej do samych tras. Z bielic około 5 km leśną drogą.
03.12.2013, 19:33
Głosy: +0
januszek_44
januszek_44 Faktycznie w okolicach Bielic da się biegać , ale trudno powiedzieć ,że trasy są przygotowane . Po czeskiej stronie trasy przetarte przez narciarzy . Byłem dziś na Wielkim Szengenie od strony Bielic
05.12.2013, 16:59
Głosy: +0
januszek_44
januszek_44 Przebiegłem się dziś z Przełęczy Płoszczyna do Papryska zielonym szlakiem . Był jakiś słaby przetarty przez kogoś ślad . Myslałem ,że koło schroniska Papresek będzie lepiej , ale cisza , trasy nie ratrakowne .
Dojazd do granicy od strony Stronia Śląskiego masakryczny , na drodze breja wysokości 10-20 cm rozjeżdżona przez samochody leśników.
11.12.2013, 19:03
Głosy: +0
↑ pomniejsz okienko | ↓ powiększ okienko

busy

Społeczność na biegówkach

  • na tablicy

  • na forum

  • artykuły użytkowników

Więcej

lubią nas