Vexa Rossignol Swenor Marwe Ski Way SPINE SkiGo

W Wielkopolskim Parku Narodowym mają powstać trasy do biegania na nartach

opublikowano: 07 sierpnia 2014 autor: Redakcja
55 km dobrze oznakowanych tras biegowych to rezultat współpracy kilku gmin i WPN. Różnorodność leśnego terenu, ukształtowanego przez lodowiec, daje wiele możliwości uprawiania sportu, w tym biegania na nartach.

30 km na południe od Poznania, wśród malowniczych lasów położonych na terenie gmin: Mosina, Puszczykowo, Komorniki i Stęszew, powstały trasy dla miłośników biegania. Projekt „Aktywna Trójka" to trasy trzech aktywności po Wielkopolskim Parku Narodowym. Te aktywności to bieganie, nordic walking oraz zimą biegówki.

Okolica jest chętnie odwiedzana przez szukających ciszy, spokoju i możliwości uprawiania sportu z dala od wielkomiejskiego zgiełku. W ramach współpracy lokalnych gmin z WPN powstał projekt, dzięki któremu wyznaczono trasy prowadzące przez najatrakcyjniejsze rejony Parku, wzdłuż jezior, pól, łąk i miejsc historycznych. Oznakowano 4 pętle o łącznej długości 55 km. Zadbano również o miejsca parkingowe, toalety, tablice z mapą terenu. Orientację w terenie ma ułatwić 85 tabliczek kierunkowych, a łączniki pomiędzy trasami pozwolą na dowolną konfigurację wycieczki.

Od przedstawicielki Gminnego Centrum Informacji w Mosinie dowiedzieliśmy się, że jest plan, aby wyznaczone trasy były w sezonie przygotowane pod narciarstwo biegowe. "Jesteśmy na etapie starań o dofinansowanie na zakup wyciskarki do śladów. Tak więc na co dzień jazda techniką klasyczną. Jeśli będzie dobry sezon i spore opady śniegu będziemy również się starali zorganizować zawody" - dodaje Katarzyna Leszczyńska.

Zachęcamy do zapoznania się z okolicą, by zimą wrócić na poznane teraz szlaki, oczywiście na nartach biegowych.

Początki tras znajdują się w czterech miejscowościach położonych na południu od Poznania:

  • Komorniki (początek pętli 10,1 km, parking: ul. Dworcowa 5, około 15 km z centrum Poznania)
  • Mosina (początek pętli 7,4 km, parking: ul. Skrzynecka - Stacja Turystyczna Osowa Góra,
  • Puszczykowo (początek pętli 20 km, parking: Jeziory, około 22 km z centrum Poznania)
  • Stęszew (początek pętli 12,2 km, parking: Jezioro Lipno, około 23 km z centrum Poznania)

Mapa została załączona pod artykułem.

zaktualizowano czwartek, 07 sierpnia 2014 14:03
Oceń artykuł
(4 głosów)
Komentarze (4)
Matek
Matek Z tego co mi wiadomo, to otwarcie tych tras miało miejsce 26 lipca. Niestety akurat w tym dniu wyjeżdżałem na urlop i nie mogłem na nim być. Ale mam zamiar odwiedzić urząd gminy w Komornikach żeby dowiedzieć się więcej szczegółów, oraz czy nie da się również ich wykorzystać do tras na rolkach i nartorolkach terenowych, a co za tym idzie również organizować tam zawody. Jak tylko się coś więcej dowiem to dam znać.
13.08.2014, 08:12
Głosy: +0
Alicja
Alicja Masz blisko, to przetestuj je na rolkach.
13.08.2014, 08:20
Głosy: +0
Matek
Matek No ba! oczywiście, że tak zrobię :) Może przy wolnej chwili nawet dzisiaj, ode mnie to kawałek jest.
13.08.2014, 08:27
Głosy: +0
Matek
Matek Wczoraj przejechałem pętlę komornicką która ma długość 10 km. Niestety dla większości użytkowników rolek terenowych będzie ona zbyt trudna lub wręcz nieprzejezdna. 2/3 trasy trzeba jechać (a często iść) klasykiem w naprawdę trudnym terenie (wąsko, sypki piasek, wystające korzenie, kamienie). Jest jeden fajny długi odcinek w lesie z podjazdami, idealny dla rolek terenowych tylko, że w tej pętli wjeżdża się na niego w połowie. Prz następnej możliwości sprawdzę go w druga stroną i ew pozostałe pętle.
14.08.2014, 08:55
Głosy: +0
↑ pomniejsz okienko | ↓ powiększ okienko

busy

Społeczność na biegówkach

  • na tablicy

  • na forum

  • artykuły użytkowników

Więcej

lubią nas