Vexa Rossignol Swenor Marwe Ski Way SPINE SkiGo

Czeski raj narciarza biegowego, czyli Nové Město na Moravě

opublikowano: 08 lutego 2017 autor: Alicja Rolska
Stadion narciarski Vysočina Arena i trasy biegowe w Nowym Mieście na Morawie to jeden z nowocześniejszych ośrodków narciarskich w Czechach i Europie. Doskonale znany z relacji telewizyjnych Pucharu Świata w biegach narciarskich i w biathlonie. Stadion i rozległa sieć tras biegowych w okolicach Nowego Miasta, zachęcają, by wybrać się tam na biegówki. Na weekend, a nawet dłuższy urlop.

Nowe Miasto na Morawie to dziesięciotysięczne miasteczko na Wysoczynie, krainie położonej w środkowych Czechach. Miejscowość usytuowana na wysokości 400 metrów n.p.m. jest w Czechach bardzo popularną bazą wycieczek pieszych i rowerowych po niezliczonych szlakach okolicznych gór. Jest również znanym ośrodkiem narciarskim o bogatej infrastrukturze biegowej i zjazdowej. Latem sportowców i turystów przyciągają urozmaicone szlaki trekkingowe, wspinaczkowe oraz popularne singletracki. Zimą okolica staje się morawską stolicą biegania na nartach i biathlonu.

Nove Mesto trasy

Sercem ośrodka jest nowoczesny stadion narciarski Vysočina Arena, który po modernizacji w 2013 roku, może pomieścić osiem tysięcy widzów. Latem stadion jest areną kolarskich wyścigów sprinterskich i metą dla zawodów MTB odbywających się na pobliskich singletrackach. Jednak najważniejsze wydarzenia mają tu miejsce zimą.

Nove Mesto stadion

Co kilka lat Vysočina Arena gości największe gwiazdy światowych biegów narciarskich oraz biathlonu, które na strzelnicy i trasach wokół stadionu rywalizują w ramach zawodów Pucharu Świata, Mistrzostw Świata i Europy. A rozmaite biegi i imprezy mniejszej rangi odbywają się tutaj niemal w każdy zimowy weekend. I to nie tylko na nartach, także na coraz popularniejszych rowerach fatbike.

Nove Mesto fat bike

Czy każdy może biegać po trasach ośrodka? Tak, w dni kiedy nie odbywają się na arenie zawody, czy kontrolowany trening biathlonistów, każdy narciarz przestrzegający regulaminu stadionu może z niego korzystać. Za darmo, podobnie jak z dużego parkingu. I to do późnego wieczora, bo trasy są oświetlone. W ten sposób lokalny miłośnik biegówek, może po pracy zrobić sobie trening na pucharowej trasie.

Nove Mesto stadion

Wokół stadionu jest kilka pętli z doskonale wyprofilowanymi zakrętami, szybkimi lecz bezpiecznymi zjazdami i wymagającymi podbiegami. Szerokie trasy są na bieżąco ratrakowane, z torami do techniki klasycznej. W środku stadionu jest płaska tzw. "karna pętla" na której często odbywają się zajęcia z instruktorami dla osób początkujących.

Nove Mesto zjazd

Warto dodać, że tzw. mała pętla wokół stadionu jest pokryta gładkim asfaltem. Wystarczy więc niewielki opad śniegu, by trasy zostały przygotowane. Od wiosny, gdy tylko śnieg stopnieje, bezpiecznie wyprofilowana i oświetlona trasa długości około 3 km staje się ulubionym miejscem treningów na nartorolkach, zarówno dla lokalnych zawodników, jak i amatorów.

Zaskakujący może być widok armatek śnieżnych pracujących pełną parą każdego mroźnego popołudnia, mimo ogromnej warstwy naturalnego śniegu. Jednak zarządzający areną produkują śnieg w celu magazynowania go na kolejny sezon. Dzięki temu np. odbywające się w grudniu zawody Pucharu Świata są niezagrożone mimo ewentualnego braku opadów śniegu. I także dlatego Vysočina Arena jest tak lubianym miejscem przez zawodników i organizatorów imprez.

Nove Mesto armatki

W sąsiedztwie znajduje się stok narciarski z wyciągiem, więc rodzina, czy znajomi niezainteresowani bieganiem mogą spędzić miło czas na nieco szerszych deskach. Okoliczne hotele i pensjonaty oferują noclegi na każdą kieszeń, choć oczywiście w największym sezonie, czyli zimą, rezerwację należy zrobić z wyprzedzeniem.

Kto lubi narciarskie klimaty retro, może zatrzymać się na nocleg w hoteliku U Pasáčka, znajdującym się w rynku Nowego Miasta. W restauracji na parterze, w oczekiwaniu na smaczne czeskie dania, można prześledzić niemal całą historię czeskiego narciarstwa, na licznych zdjęciach zdobiących ściany gospody.

Nove Mesto restauracja

A komu mało tej szczypty historii, powinien wybrać się do prywatnego muzeum przy ul. Soškovej 231, prowadzonego przez Milana Slonka, potomka największych lokalnych wytwórców nart. Imponująca liczba eksponatów, wśród których znajdziemy narty, wiązania, buty, akcesoria serwisowe, czy katalogi nawet sprzed 120 lat, robi wielkie wrażenie na wszystkich zainteresowanych tematem narciarstwa.

Nove Mesto muzeum

O ile stadion Vysočina Arena i trasy wokół niego doskonale nadają się do treningu technicznego i siłowego, o tyle na dłuższe wycieczki czy treningi regeneracyjne można wybrać się nieco dalej. Już od parkingu przy ośrodku zaczynają się wyratrakowane szlaki prowadzące do okolicznych miejscowości i hoteli. W lasach i na polach utrzymywane są dziesiątki kilometrów tras. Niektóre mają nawet sześć torów do klasyka! Praktycznie każdy mieszkaniec okolicy może przypiąć narty niemal koło domu i zrobić sobie wycieczkę na piwo do jednego z hoteli położonych przy trasach. Nie dziwią też grupy dzieci, nawet przedszkolaków maszerujące na nartach po zaśnieżonym polu. Takie wyratrakowane szlaki ciągną się od Novégo Města aż do Svitav.

Nove Mesto trasy przy domach

Vysočina jest również znanym miejscem dla osób uprawiających sport z psami. W pobliżu hotelu Hornik w miejscowości Tři Studně jest kilka pętli utrzymywanych specjalnie do treningu narciarzy biegających z psami oraz psich zaprzęgów. Także sam hotel jest przyjazny czworonogom i ma wydzieloną część służącą ich zakwaterowaniu.

Nove Mesto psy

Ośrodek narciarski, oddalony o 130 km na południe od Kudowy-Zdrój, może być znakomitym wyborem na spędzenie zimowego urlopu, czy choćby tylko aktywnego weekendu, dla całej rodziny. Dlatego okolice Nowego Miasta na Morawie z wyczynowym stadionem narciarskim oraz rozległą siecią ratrakowanych tras są godną polecenia destynacją dla każdego miłośnika biegania na nartach, niezależnie od stopnia zaawansowania.

Nove Mesto łąki

Więcej zdjęć w galerii niżej.

zaktualizowano środa, 08 lutego 2017 20:44
Oceń artykuł
(4 głosów)

Galeria zdjęć

Komentarze (0)
↑ pomniejsz okienko | ↓ powiększ okienko

busy

Społeczność na biegówkach

  • na tablicy

  • na forum

  • artykuły użytkowników

Dzisiaj
IgrzyskaBohaterow https://igrzyskabohaterow.pl/ to nowatorskie wydarzenia sportowe, biegi wirtualne z historią w tle. Dla biegaczy, rolkarzy, nordic walking i rowerzystów.
02:45
2 tygodnie temu
Asia Rączka, orilek odpowiedział(a) w temacie Odp: Wspólne treningi w Krakowie na forach.
Paź 14
orilek odpowiedział(a) w temacie Odp: Walentynkowy weekend na MAZURACH 16-17.02 na forach.
Paź 14
orilek odpowiedział(a) w temacie Odp: Gdzie i z kim można potrenować na forach.
Paź 14
Więcej
Więcej

lubią nas