Vexa Rossignol Swenor Marwe Ski Way SPINE SkiGo

Na biegówkach u stóp Jaworzyny Krynickiej

opublikowano: 31 stycznia 2014 autor: Jacek Bartczak

Gdy spadnie śnieg, warunki do biegania w Krynicy są bardzo dobre

Gdy spadnie śnieg, warunki do biegania w Krynicy są bardzo dobre U Leśników
W Krynicy-Zdroju jest prawie wszystko, czego mógłby oczekiwać biegacz narciarski. W tym najważniejsze: chęci gospodarzy. Ośrodek od sezonu 2013/14 zaprasza biegaczy na trzy pętle o długości od 500 do 2900 m.

Trasy narciarstwa biegowego „U Leśników" powstały wraz z początkiem sezonu 2013/14. Choć zostały przygotowane z myślą o gościach hotelowych Centrum Szkolenia Leśnego Zakładu Doświadczalnego, ostatecznie udostępniono je wszystkim chętnym. W najbliższym sąsiedztwie kolei gondolowej na Jaworzynę Krynicką turyści mogą przypiąć narty do techniki klasycznej oraz łyżwowej. Trasy na bieżąco przygotowywane są ratrakiem. Teren pod inwestycję udostępnił krakowski Uniwersytet Rolniczy. I postąpił słusznie – liczne wzniesienia, zjazdy oraz wspaniałe widoki są doskonałą areną do uprawiania naszej dyscypliny.

Trzy poziomy trudności

Trasy u Leśników

Łącznie wytyczonych zostało sześć kilometrów tras, z czego dwie pętle mają sztuczne oświetlenie. Ich opiekun, Leśny Zakład Doświadczalny w Krynicy, podzielił je według trójstopniowej skali trudności. U Leśników odnajdą się ci, dla których narty stanowią codzienną porcję ruchu oraz ci, którzy dopiero zamierzają poznać uroki biegania. Stacjonujący przy ośrodku ratrak jest zawsze do dyspozycji gospodarzy. A pracy ma sporo:

Trasa nr 1 (zielona) – Jest to pętla idealna do postawienia pierwszych kroków na biegówkach, jej długość i profil nie wystraszą nowych miłośników tej dyscypliny. Jeden krótki podbieg i łagodny zjazd nie przysporzą żadnych problemów z ich pokonaniem. Trasa oświetlona sztucznie.

  • Długość: 500 metrów

Trasa nr 2 (żółta) – Na drugą z trzech pętli wybrać mogą się ambitni początkujący, a także narciarze o większym bagażu doświadczeń. Trasa oznaczona kolorem żółtym wymaga większego wysiłku. Kilka podbiegów i zjazdów. Trasa ma sztuczne oświetlenie.

  • Długość: 2600 metrów

Trasa nr 3 (niebieska) – Ten odcinek wymaga od narciarza sporych umiejętności narciarskich. Nadaje się do korzystania tylko w dzień, gduż nie ma sztucznego oświetlenia.

Długość: 2900 metrów

Infrastruktura

Infrastruktura okołonarciarska prezentuje się w Krynicy Zdroju bardzo przyzwoicie. Tuż przy skrzyżowaniu wszystkich pętli zlokalizowany jest parking na sto samochodów. Obok funkcjonuje też dobrze wyposażona wypożyczalnia nart biegowych, której półki wypełnia prawie 100 kompletów nart i gdzie można wykupić lekcję z instruktorem. Zupełnie niedaleko parkingu można poszukać czegoś do jedzenia. Niespełna pół kilometra od niego usytuowany jest kompleks handlowo-usługowy z gastronomią i salonami sportowymi.

Dojazd

Z Nowego Sącza do Krynicy-Zdroju dojedziemy Drogą Krajową nr 75 (32 km - ok. 30 minut jazdy). Będąc w mieście przejeżdzamy centrum i kierujemy się w stronę kolei gondolowej na Jaworzynie Krynickiej (skręt w prawo na ulicę Czarny Potok, ok 2,5 km od deptaku). Kontynujuemy jazdę w stronę dolnej stacji, a 500 metrów poniżej budynku skręcamy w lewo przy znaku „Trasy U Leśników". Ciekawą alternatywą dla samochodu może być połączenie autobusowe. Z Centrum Krynicy do Czarnego Potoku kursują one z przyzwoitą częstotliwością.

  • Aktualności: www.facebook.com/ulesnikow
  • Telefon: 502658061
  • E-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
  • Wysokość: 619 – 731 m.n.p.m.
  • Współrzędne geograficzne: 49°24'51.11"N, 20°55'39.06"E
zaktualizowano czwartek, 03 listopada 2016 10:34
Oceń artykuł
(1 głos)

Galeria zdjęć

Komentarze (0)
↑ pomniejsz okienko | ↓ powiększ okienko

busy

Społeczność na biegówkach

  • na tablicy

  • na forum

  • artykuły użytkowników

Więcej

lubią nas