Vexa Rossignol Swenor Marwe Ski Way SPINE SkiGo

Szumawa - ulubione miejsce czeskich narciarzy biegowych

opublikowano: 28 lutego 2012 autor: Piotr Manowiecki

Jak u Fałata

Jak u Fałata Anna Kapela
Polscy biegacze odkryli już uroki czeskich tras biegowych położonych przy granicy z Polską. Zupełnie nieznanymi dla nich pozostają jednak góry Szumawa na południu Czech. Znajduje się tam ponad 350 kilometrów doskonale przygotowywanych tras.

Szumawa to łańcuch górski położony na granicy z Austrią i Niemcami. Najwyższe szczyty po czeskiej stronie osiągają niezbyt imponującą wysokość około 1300 metrów. Cechą charakterystyczną Szumawy jest jednak rozległy płaskowyż na wysokości 1000 metrów i więcej, na którym długo utrzymują się dobre warunki śniegowe. To właśnie na nim wytyczono najbardziej popularne trasy narciarskie, których cechą są stosunkowo łagodne profile tras, idealne do biegania na nartach.

Kościół ze śniegu w Niemczech, foto Ewa Szelatyńska Trasy znajdują się prawie w całości na terenie założonego w 1991 roku największego w Czechach Szumawskiego Parku Narodowego. Przygotowywane są przez stowarzyszenie Bila Stopa i współfinansowane przez szumawskie gminy. Każda ważniejsza miejscowość ma swój ratrak (czes. rolba), natomiast na mniej uczęszczanych odcinkach, ślady zakładane są przy pomocy skutera śnieżnego. W kilku miejscach trasy łączą się ze swoimi odpowiednikami po stronie niemieckiej i austriackiej, sprawiając, że przebiegnięcie wszystkich tras w tych górach podczas krótkiego pobytu jest praktycznie niemożliwe.

Narciarska autostrada pod Kvildą, foto. Marek Sołtysiak Największym ośrodkiem narciarskim Szumawy jest Żelezna Ruda, nastawiona jednak głównie na narciarzy zjazdowych. Biegacze narciarscy powinni udać się raczej do mniejszych miejscowości, takich jak: Kvilda, Horska Kvilda, Srni, Modrava czy Praszily. Ich dodatkową zaletą są mikroskopijne rozmiary – w każdej z tych miejscowości żyje mniej niż 100 mieszkańców, co jest wielką zaletą dla osób uciekających przed  wielkimi ośrodkami zimowymi. Zawodnicy natomiast powinni udać się na Churańov-Zadov, gdzie znajdują się trasy zawodnicze i gdzie przez lata trenowała złota medalistka IO z Turynu – Katerina Neumannova.

Informacje praktyczne

Na stronie www.bilastopa.cz zamieszczane są informacje o tym, które trasy i którego dnia zostały przygotowane. Raporty pojawiają się najczęściej do godz. 9 rano.

Przed wyjazdem można na bieżąco sprawdzać pogodę za pomocą kamer internetowych, pod adresem www.sumavanet.cz.

W każdej ważniejszej miejscowości znajduje się punkt informacji turystycznej, w którym znajdziemy darmowe mapki tras narciarskich i inne przydatne materiały.

Trasa na Buczinę, fot. Iga Lepianko Pobyt należy wykorzystać do zwiedzenia przepięknych miejscowości z listy UNESCO: Czeskiego Krumlowa i Holaszowic. Na terenie samej Szumawy warto zobaczyć XVIII-wieczne kanały do spławiania drewna (do odległej Pragi czy Wiednia).

Pasjonaci historii najnowszej powinni wbiec na górę Polednik, gdzie znajdują się pozostałości dawnych instalacji radarowych oraz wybrać się na Buczinę, gdzie zachowano fragmenty zasieków dawnej żelaznej kurtyny.

Dojazd

Jadąc z Polski centralnej autostradą D1 przez Brno, następnie zjazd koło Humpolca.

Po drodze można zatrzymać się w Nowym Mieście na Morawach, znanym z odbywających się tu co kilka sezonów zawodów Pucharu Świata i w którym swoją siedzibę ma czeski producent nart – Sporten.

Pociągiem najlepiej udać się EC Praha do stolicy Czech (bywają bilety zniżkowe po 20 euro), a stamtąd wygodnym bezpośrednim autobusem do Vimperku. W Vimperku należy przesiąść się do autobusu jadącego do wybranej miejscowości. Połączenia można w sposób bardzo prosty sprawdzić na stronie www.idos.cz.

zaktualizowano poniedziałek, 27 lutego 2012 21:00
Oceń artykuł
(2 głosów)
Komentarze (1)
batunia
batunia http://mapy.idnes.cz/#map=2&base=2

Polecam wszytskim, którzy szukają nowych tras beigowych. Czesi mają taką fajową mapkę :)
28.02.2012, 11:12
Głosy: +0
↑ pomniejsz okienko | ↓ powiększ okienko

busy

Społeczność na biegówkach

  • na tablicy

  • na forum

  • artykuły użytkowników

Więcej

lubią nas