Vexa Rossignol Swenor Marwe Ski Way SPINE SkiGo

W Beskidzie Żywieckim powstaną trasy na biegówki i backcountry

opublikowano: 08 grudnia 2018 autor: Łucja Łukaszczyk

Biwaki narciarskie na Hali Boraczej (na zdjęciu) były natchnieniem do stworzenia kolejnych tras w Beskidzie Żywieckim

Biwaki narciarskie na Hali Boraczej (na zdjęciu) były natchnieniem do stworzenia kolejnych tras w Beskidzie Żywieckim Wojciech Jeleń
Już tej zimy niedaleko Żywca mają ruszyć trasy biegowe. W Korbielowie u stóp Pilska ratrakowana będzie trasa dla biegaczy narciarskich, w Sopotni Małej skuter wytyczy 8 kilometrowy szlak do wędrówek na śladówkach i nartach backcountry.

Trasy powstaną dzięki współpracy Urzędu Gminy w Jeleśni oraz dyrektora Szkolnego Schroniska Młodzieżowego w Korbielowie. Pomysł na stworzenie tras to moja inicjatywa. Urząd Gminy Jeleśnia bezpłatnie udostępnia grunty pod trasę. A sam pomysł wziął się z tego, że od lat działamy na Hali Boraczej, organizując tam biwaki z nartami biegowymi, które cieszą się sporym zainteresowaniem. Postanowiłam więc pomysł ten przenieść do Korbielowa – opowiada Wojciech Jeleń, dyrektor schroniska młodzieżowego w Korbielowie. Agata Madejska z jeleśniańskiego urzędu gminy dodaje: Mamy bardzo dużo tras rowerowych i chcemy je wykorzystać zimą. Od zeszłego sezonu jest też wypożyczalnia nart biegowych. Chcemy to połączyć i poszerzyć ofertę, by można było przyjechać do nas nie tylko na zjazdówki, ale też na biegówki. Otwarcie tras planowane jest na 15 grudnia, po opadach śniegu.

Mikroklimat w Korbielowie

Trasa w Korbielowie będzie miała około 1,5 km. Powstanie niemal w centrum miejscowości, wokół budowanego boiska. Jak przekonuje Wojciech Jeleń, mikroklimat sprawia, że pokrywa śnieżna utrzymuje się tu bardzo długo, a temperatury są średnio o 4°C niże niż w oddalonej o 8 km Jeleśni. Trasa będzie ratrakowana i przygotowywana skuterem przed każdym zimowym weekendem, a w ferie – jeśli będzie zainteresowanie – na bieżąco. Zakładane będą dwa tory do klasyka, a dla biegających łyżwą utwardzany pas o szerokości 1,5 m. Przy samej trasie znajduje się wiata z ławeczkami, gdzie będzie można zostawić plecak czy cieplejsze okrycie. W Szkolnym Schronisku Młodzieżowym działa wypożyczalnia biegówek, będzie można też podszkolić się pod okiem instruktora.

Backcountry w Sopotni Małej

Trasa w pobliskiej Sopotni Małej powstaje głównie z myślą o wycieczkach na nartach backcountry i śladowych. Tereny Beskidu Żywieckiego idealnie zreszta nadają się do takich wędrówek. Raz w tygodniu przecierać ją będzie skuter. Planujemy tak wytyczyć trasę, by podejścia i zjazdy były w zasięgu przeciętnego amatora. Częściowo pokrywać się będzie z wytyczonymi już trasami rowerowymi. Modyfikacje wynikać będą ze specyfiki zjazdu na nartach śladowych – mówi Wojciech Jeleń. Na początku 8 kilometrowej trasy znajduje się wiata i miejsce na ognisko.

Nadzieje na kolej

Niestety, tak jak w większości polskich gór, na trasy można dostać się tylko samochodem. Pozostaje mieć nadzieję, że starania Stowarzyszenia „Kolej Beskidzka", które walczy o remont linii kolejowej z Suchej Beskidzkiej do Żywca i stworzenie sprawnie działającego transportu publicznego w regionie, przyniosą wkrótce efekty. Dzięki czemu rozpoczynając narciarską wędrówkę przez piękne tereny Beskidu Żywieckiego nie będziemy ograniczeni powrotem do samochodu.

zaktualizowano piątek, 07 grudnia 2018 16:25
Oceń artykuł
(1 głos)
Łucja Łukaszczyk

Łucja Łukaszczyk

Dziennikarka, copywriterka i PR-owiec. Nie wyobraża sobie zimy bez biegówek i wędrówek na nartach backcountry. Od 2013 roku popularyzuje te zimowe aktywności w mediach podróżniczych i sportowych, a na www.biegowkipodtatrami.pl opisuje trasy po polskiej i słowackiej stronie Tatr.

Strona www: www.lucjalukaszczyk.pl
Komentarze (1)
sebas
sebas Sa gdzies w sieci jakies mapy tych tras?
12.01.2019, 18:11
Głosy: +0
↑ pomniejsz okienko | ↓ powiększ okienko

busy

Społeczność na biegówkach

  • na tablicy

  • na forum

  • artykuły użytkowników

Więcej

lubią nas