Vexa Rossignol Swenor Marwe Ski Way SPINE SkiGo

W Czechach jest trzy tysiące kilometrów tras biegowych

opublikowano: 24 listopada 2013 autor: Redakcja

Pradziad zimą

Pradziad zimą
W Polsce wraz ze wzrostem liczby amatorów biegających na nartach, przybywa tras biegowych. Wciąż jednak wielu rodaków jeździ na biegówki do Czech. Głównie z powodu doskonałej infrastruktury i dobrego, maszynowego przygotowania tras. Przedstawiamy przegląd najpopularniejszych narciarskich szlaków biegowych u południowych sąsiadów. 

Czeskie ośrodki zimowe oferują wspaniałe warunki dla miłośników narciarstwa biegowego. Znajdziemy tu około 300 regularnie przygotowywanych tras, o łącznej długości ponad 3000 kilometrów.

Karkonosze i Góry Izerskie

Na północy Czech otwarto najdłuższą trasę wiodącą grzbietami górskimi. 150 kilometrów tras turystycznych łączy pasmo Karkonoszy, Gór Izerskich, Grzbiet Jeszczedzki i Góry Żytawskie. Idealne miejsca na aktywny wypoczynek znajdą tu zarówno miłośnicy turystyki rowerowej jak i pieszej oraz narciarze biegowi. Z tras można podziwiać najpiękniejsze górskie widoki. Na turystów czeka kilka punktów rekreacyjnych. W planach jest również budowa trzydziestokilometrowego odcinka po stronie polskiej.

Przez całe Karkonosze, od Harrachova aż po Žacléř wiedzie Magistrala Karkonoska o długości 71 km. Do niej nawiązuje ponad 500 km okolicznych tras.

www.krkonose.eu

Góry Orlickie i Pogórze

Góry Orlickie i Pogórze to raj dla narciarzy biegowych. Znajdziemy tu spokój, piękną przyrodę i 250 kilometrów świetnie przygotowanych tras. Perełką wśród nich jest mierząca 30 km trasa Jiráska wiodąca grzbietami górskimi. W piękną pogodę czekają na narciarzy malownicze widoki na kotlinę czeską i polskie Kłodzko.

Ośrodki narciarskie w Górach Orlickich zapraszają zimą na ciekawe imprezy. Jedną z nich jest odbywający się w styczniu wyścig psich zaprzęgów Šediváčkův long w miejscowości Deštné. Zawodnicy pokonują trasę o długości 240 km po grzbietach górskich z jednym noclegiem – biwakiem na śniegu. Šediváčkův long jest najdłuższym wyścigiem psich zaprzęgów w Czechach i jednym z najtrudniejszych w Europie.

www.mojeorlickehory.cz

Králický Śnieżnik

Region turystyczny Králický Śnieżnik (czes. Sněžník) jest prawdziwym zimowym królestwem. Na miłośników narciarstwa zjazdowego i snowboardingu czekają dobrze wyposażone ośrodki, snowparki, trasy zjazdowe z homologacją Międzynarodowej Federacji Narciarskiej i piękna przyroda. Również amatorzy biegówek będą usatysfakcjonowani – znajdą tu około 60 km utrzymywanych tras. Głównymi terenami dla narciarzy biegowych są kompleksy: Buková hora – Suchý vrch, Jeřáb i Králický Sněžník. Najdłuższą trasą o długości około 20 km jest trasa Štíty – Buková hora – Červenovodské sedlo – Suchý vrch – Grupa Warowna Bouda – Mladkov i dalej w kierunku Gór Orlickich.

Podróżując trasami narciarskimi zwiedzimy najwyższe partie Śnieżnika, dotrzemy do nowej wieży widokowej na górze Klepý, do schroniska po polskiej stronie Śnieżnika, fortyfikacji Bouda czy wieży widokowej Suchý vrch. Na trasach w regionie narciarskim Jeřáb zwiedzimy kaplicę leśną św. Trójcy, ukrytą w lesie przy drodze prowadzącej w kierunku schroniska Severomoravská chata czy kompleks pielgrzymkowy na Górze Matki Bożej (Hora Matky Boží), gdzie możemy posilić się w Domu Pielgrzyma.

www.kralickysneznik.net

Beskidy

Zaawansowanych narciarzy biegowych zachęcamy do pokonania tras Magistrali Łysogórskiej. Są to najwyżej położone trasy w Beskidzie Śląsko-Morawskim. Na biegówkach dotrzemy aż na Łysą Górę. Całkowita długość tras magistrali wynosi 28,5 km. Łączą się one z trasami w okolicy ośrodka narciarskiego Bílá o całkowitej długości około 85 km.

Piękne miejsca czekają na turystów, którzy wyruszą trasami biegowymi w okolicach Pusteven. Łatwa trasa zaprowadzi nas na górę Radhošť (1129 m n.p.m.). Pustevny to najsłynniejszy ośrodek górski w Beskidach. Znajdziemy tu cenne zabytki architektury drewnianej – malowniczo wkomponowane w krainę budynki zaprojektowane przez architekta Dušana Jurkoviča pod koniec XIX wieku. Na szczycie Radhošť zwiedzimy kaplicę świętych Cyryla i Metodego z 1898 roku i rzeźbę pogańskiego boga Radegasta.

Narciarzom biegowym polecamy także okolice Mostów u Jablunkova na pograniczu posko-czesko-słowackim. Znajdziemy tu około 44 km świetnie oznaczonych, malowniczych tras.

www.beskydy-info.cz

Jesioniki

Jesioniki oferują zimą ponad 380 km tras biegowych. Miłośnikom pięknych widoków polecamy na przykład trasy okrężne w okolicach Koutów nad Desnou. Dzięki usytuowaniu na wysokości 1330 m n.p.m. panują tam świetne warunki śniegowe. Jedna z najciekawszych tras biegnie wokół górnego zbiornika elektrowni szczytowo-pompowej Dlouhé Stráně. Kouty nad Desnou to nowy ośrodkek narciarski, największy na Morawach. Oferuje cztery trasy zjazdowe, z których dwie mają długość ponad 2 km i szerokość ponad 50 m.

Wyjątkowe widoki na grzbiety Karkonoszy, Beskidów i na Pradziada możemy podziwiać z trasy biegowej o długości 15 km wiodącej z Červenohorskiego sedla do Ramzovej. Niektóre odcinki są bardzo trudne, trasa jest więc polecana dla zaawansowanych narciarzy. Łatwiejsza, ciekawa trasa o długości 13 km wiedzie z Ovčárny do Červenohorskiego sedla. Po drodze możemy podziwiać widok na szczyt Pradziad, miniemy grupę skał Petrovy kameny, osnutą wieloma legendami z mrocznych czasów inkwizycji i procesów czarownic i zabytkowe schronisko Švycarna.

W okolicy Vrbna pod Pradědem znajdziemy 50 km tras turystycznych. Polecamy na przykład piękną trasę z Vrbna w stronę Karlovej Studanki.

www.navstivtejeseniky.cz

Więcej informacji o opisanych ośrodkach na polskojęzycznej stronie Zima.czechtourism.com

zaktualizowano sobota, 23 listopada 2013 21:56
Oceń artykuł
(1 głos)
Komentarze (1)
szy
szy "Na północy Czech otwarto najdłuższą trasę wiodącą grzbietami górskimi. 150 kilometrów tras turystycznych łączy pasmo Karkonoszy, Gór Izerskich, Grzbiet Jeszczedzki i Góry Żytawskie. "

- macie na myśli Magistralę Karkonoską? Jakiś link, opisujący cały ten szlak? Rzut oka na krkonose.eu nie rozjaśnił mi kwestii :]
24.11.2013, 13:42
Głosy: +0
↑ pomniejsz okienko | ↓ powiększ okienko

busy

Społeczność na biegówkach

  • na tablicy

  • na forum

  • artykuły użytkowników

Więcej

lubią nas