Vexa Rossignol Swenor Marwe Ski Way SPINE SkiGo

Gdzie można pobiegać na nartach w weekend 17-18 stycznia 2015?

opublikowano: 16 stycznia 2015 autor: Redakcja

W Kościelisku przygotowano pętlę 2,5 km do techniki klasycznej. Zdjęcie z 16.01.2015 r.

W Kościelisku przygotowano pętlę 2,5 km do techniki klasycznej. Zdjęcie z 16.01.2015 r. Daniel Gąsienica
Zrobiliśmy przegląd popularnych polskich tras biegowych. Sprawdziliśmy warunki, jakie na nich panują. W najbliższą sobotę 17 stycznia w kilku województwach rozpoczynają się ferie zimowe. Wiele osób wybierze się na biegówki. Piszemy, w których częściach kraju da się biegać na nartach.

Jakuszyce

Góry Izerskie od strony Szklarskiej Poręby to największy w Polsce ośrodek narciarstwa biegowego. Tu też panują obecnie najlepsze warunki. Pokrywa śnieżna wynosi od 17 do 45 cm. Gospodarz przygotował ponad 50 km tras narciarskich. Na sobotę 17 stycznia zapowiadane są kolejne, duże opady śniegu, co może jedynie poprawić ogólną sytuację. Uwaga! 18 stycznia na części tras odbywać się będą zawody. Zgodnie z przepisami trasy te będą zamknięte w tym czasie dla ruchu turystycznego.

Góry Bialskie i Masyw Śnieżnika

W Górach Bialskich 15 stycznia wszystkie trasy (ok. 70 km), także po polskiej stronie, przejechał czeski ratrak. Można się na nie dostać od strony Bielic lub od południa wchodząc przy czeskim schronisku Chata Paprsek. Rozpoczynając wycieczkę od Bielic należy liczyć się z możliwymi przetarciami w niżej położonych częściach tras. W Masywie Śnieżnika 14 stycznia przejechał skuter śnieżny od Przełęczy Puchacza, przez schronisko na Śnieżniku po Żmijowiec. Najłatwiej się na nią dostać wjeżdżając kolejką krzesełkową na Żmijowiec. (Źródło informacji: Marcin Wojrach z wypożyczalni Wildcat w Starym Gierałtowie).

Kubalonka

Doskonałe trasy biegowe w Beskidzie Śląskim na przełęczy Kubalonka między Wisłą i Istebną mają już wystarczającą pokrywę śnieżną, aby biegać na nartach. Niestety w częściach tras położonych niżej śniegu jest za mało, aby wycisnąć tor do techniki klasycznej. Uwaga - w najbliższy weekend na trasach Kubalonki mają odbywać się zawody.

Kościelisko

Warunki do biegania na Polanie Chotarz są dobre. Trasa niedawno została przygotowana ratrakiem. Długość pętli to 2,5 km. Można biegać tylko techniką klasyczną. Kolejne opady śniegu w Kościelisku zapowiadane są na niedzielę 18 stycznia. (Źródło informacji: Daniel Gąsienica z wypożyczalni nart przy Polanie Chotarz).

Zakopane

Dobre warunki panują na trasach tzw. Zachodnich (na zachód od Wielkiej Krokwi w Zakopanem). Przygotowana jest zawodnicza, dosyć trudna pętla o długości 1,3 km.

Tomaszów Lubelski

Przygotowana pętla o długości 1,4 km na Siwej Dolinie. W najbliższy weekend odbywać się tam mają zawody, więc korzystanie ze śniegu dla celów turystycznych będzie utrudnione.

 

Znasz inne miejsca, gdzie są dobre warunki? Podziel się tą informacją z innymi wpisując w komentarzu.

zaktualizowano czwartek, 28 stycznia 2016 18:34
Oceń artykuł
(4 głosów)
Komentarze (3)
Michał Rolski
Michał Rolski Mamy informacje, że na Kubalonce warunki z godziny na godzinę się pogarszają. Jest ciepło i śnieg zamienia się w mokrą ciapę.
16.01.2015, 15:00
Głosy: +0
Asia Rączka
Asia Rączka Właśnie zaczęłam się już nastawiać na Kubalonce, ale jak mówisz, że jest co raz gorzej... A jakie zawody? No i czy się odbędą, bo Nocną Ścigackę i Puchar Magurki odwołali :-(
16.01.2015, 16:15
Głosy: +0
Michał Rolski
Michał Rolski Zawody będą dla klubów, nie dla amatorów. Czy się odbędą na Kubalonce, trudno powiedzieć. Może się okazać, że nie uda się przygotować trasy.
16.01.2015, 19:59
Głosy: +0
↑ pomniejsz okienko | ↓ powiększ okienko

busy

Społeczność na biegówkach

  • na tablicy

  • na forum

  • artykuły użytkowników

Więcej

lubią nas