Vexa Rossignol Swenor Marwe Ski Way SPINE SkiGo

Można biegać na nartach niedaleko południowej granicy Polski

opublikowano: 13 grudnia 2015 autor: Redakcja

Takie warunki panowały 12 grudnia 2015 roku  w Szczyrbskim Jeziorze

Takie warunki panowały 12 grudnia 2015 roku w Szczyrbskim Jeziorze
Stosunkowo blisko polskiej granicy w Czechach i na Słowacji są przynajmniej trzy miejsca, w których można komfortowo biegać na nartach. Sprawdziliśmy jakie panują tam warunki.

Horní Mísečky (Czechy)

W czeskich Karkonoszach w miejscowości Górne Miseczki położonej na wysokości ponad 1000 m n.p.m. panują dobre warunki do biegania. - To inny świat - opowiada Marek Tokarczyk, który w sobotę 12 grudnia osobiście sprawdzał dla nas możliwości biegania na tych trasach. - Śniegu jest tyle, że zakrywa wszystkie nierówności, kamienie, gałęzie. Jest go przynajmniej 20 cm, albo nawet więcej - wyjaśnia Marek Tokarczyk.

Mankamentem jest brak maszynowo przygotowanego toru do techniki klasycznej. Czescy gospodarze tras wyratrakowali pętlę o długości około 1500 metrów. Poprowadzona jest także trasa o długości 2,5 km prowadząca w kierunku Szpindlerowego Młyna. Na tym odcinku tor do klasyka wycisnęli sami narciarze.

Góry: Karkonosze
Odległość od polskiej granicy około 35 km
Koordynaty: N50.736004, E15.573377

Praděd (Czechy)

Nieco na wschód od Karkonoszy, w czeskich Jesionikach u podnóża jednego z najwyższych w Sudetach szczytu Pradziad (1491 m n.p.m.) przygotowywane są trasy. Z informacji zaczerpniętych od zawodników z czeskich klubów wiemy, że trasy te są przygotowane, a warunki śnieżne dobre. Trasy pod Pradziadem położone są wyżej niż w Górnych Miseczkach. Spodziewamy się w tym miejscu podobnej, a nawet większej ilości śniegu, niż na trasach w Karkonoszach.

Góry: Wysoki Jesionik
Odległość od polskiej granicy (Głuchołazy) około 45 km
Koordynaty GPS: N50.082363, E17.230906

Štrbské Pleso (Słowacja)

W Tatrach Słowackich jest śnieg. W Szczyrbskim Jeziorze w ten weekend (12 i 13 grudnia) odbywają się FISowskie zawody w biegach narciarskich Slavic Cup. Wysokie położenie - około 1400 m n.p.m. - gwarantuje dobre warunki. - Trasy są bardzo dobre, śnieg jest zmrożony, dopadało też trochę świeżego, jest dobry podkład ze sztucznego śniegu - relacjonuje Józef Michałek, który przekazał nam informację bezpośrednio z trasy w niedzielę rano. W Szczyrbskim Jeziorze jest obecnie dobrze przygotowana pętla 2,5 km z maszynowo wyciśniętym torem do techniki klasycznej.

Góry: Tatry
Odległość od polskiej granicy (Łysa Polana) około 50 km
Koordynaty GPS: N49.119117, E20.071034

Jeżeli macie informacje o miejscach, w których można biegać na nartach, piszcie w komentarzach.

zaktualizowano czwartek, 28 stycznia 2016 18:33
Oceń artykuł
(0 głosów)
Komentarze (0)
↑ pomniejsz okienko | ↓ powiększ okienko

busy

Społeczność na biegówkach

  • na tablicy

  • na forum

  • artykuły użytkowników

Więcej

lubią nas