Vexa Rossignol Swenor Marwe Ski Way SPINE SkiGo

Warunki na trasach 1 lutego 2018 [RAPORT]

opublikowano: 01 lutego 2018 autor: Redakcja

W Jakuszycach nadal trwa zima

W Jakuszycach nadal trwa zima Fischer Jakuszyce
W tym tygodniu znów pogoda występowała na przekór narciarzom biegowym. W Karpatach niemal wszędzie (wyjątkiem jest jak zwykle Obidowa) śnieg zniknął z tras. W Sudetach, gdzie było go znacznie więcej, w wielu miejscach się utrzymał. Najlepiej jest, jak w całym tym sezonie, w Górach Izerskich i Jakuszycach. Tam wciąż panuje głęboka zima. Na wyżej położonych sudeckich trasach w innych masywach górskich śnieg się utrzymał, a nawet pojawiła się jego nowa pokrywa, co pozwala planować wyjazd na biegówki w nadchodzący weekend.

dolnośląskie

Góry Izerskie - Jakuszyce
W Górach Izerskich wciąż zima. W ostatnich dniach pojawiło się na trasach kilka centymetrów nowego śniegu. Śnieg, który padał w czwartek, był mokry. Przez to warunki były bardzo wolne i bezpieczne. Ratraki regularnie kursują po trasach, choć omijają odcinki, gdzie śniegu jest mniej. Głównie w okolicach Szklarskiej Poręby - Ściernisko, czy droga wzdłuż torów z Huty. Dobre warunki panują wciąż na Dolnym i Górnym Dukcie, Samolocie z wszystkimi pętlami i Bez Łaski. W nadchodzący weekend do dyspozycji narciarzy powinno być dostępnych nawet 50 km tras.
Góry Stołowe - Karłów
Brak śniegu, przez to też brak możliwości biegania.
Góry Orlickie - Duszniki Zdrój
Góry Orlickie: W nadchodzący weekend w okolicach Masarykowej Chaty w sobotę i niedzielę odbywać się mają zawody w biegach narciarskich - Orlicky Maraton - należące do czeskiego cyklu biegów długodystansowych Ski Tour. W sobotę od 13:00 zawodnicy zmierzą się techniką dowolną, a w niedzielę od 10:00 techniką klasyczną. Można więc się spodziewać sporych utrudnień na bliżej i dalej położonych trasach wokół szczytu Velká Deštná.
Źródło: informacja własna
Góry Bystrzyckie - Spalona
Odwilż z początku tego tygodnia nie ominęła Spalonej i także tutaj dotarły wysokie temperatury oraz mżawka. Na całe szczęście nie trwało to zbyt długo, już we wtorek się ochłodziło i zrobiło się twardo. Warstwa ubitego i przetworzonego śniegu przetrwała na trasach stanowiąc dobry podkład, ale potrzeba było trochę świeżego opadu, by powstała wierzchnia warstwa. W czwartek po południu w Górach Bystrzyckich sypał śnieg, dzięki czemu warunki się poprawiają. Na weekend prognozowane są dobre warunki. Ratrak Gminy Bystrzyca Kłodzka przygotuje trasy przed weekendem, czyli Dużą i Małą Jagodną (14 i 12 km).
Masyw Śnieżnika - Międzygórze
Brak warunków do biegania na nartach.
Góry Bialskie i Masyw Śnieżnika (Bielice, Sienna, Kamienica)
Góry Bialskie (po czesku Rychlebske Hory): (aktualizacja z piątku 2 lutego) W Górach Bialskich spadł śnieg, co znacznie poprawiło warunki. W piątek rano do samych Bielic zjechał czeski ratrak. Dla narciarzy biegowych dostępnych jest około 60 km (łącznie z trasami czeskimi). Warunki bardzo zróżnicowane. Śniegu na trasach jest od 10 do 50 cm. Na sobotę planowany jest przejazd ratraka po pętli biegu na 13 km w ramach SGB Ultrabiel. W Dolinie Pluszcza w Bielicach przy Chacie Cyborga brak warunków do biegania. Poniżej zdjęcie z piątku z Doliny Białej Lądeckiej.


Masyw Śnieżnika: W wielu miejscach po odwilży brakuje śniegu, dlatego tylko w wyżej położonych partiach można przemieszczać się na biegówkach (trasy były ratrakowane przed odwilżą, śnieg jest brudny, ślady słabo zachowane). Żeby do nich dotrzeć, trzeba iść z nartami w ręce od 2 do 3 km. Jedynie wjazd na Żmijowiec nieco ułatwia dojście do tras, ale rewelacji nie należy się spodziewać.
Góry Sowie
W Górach Sowich na Przełęczy Jugowskiej po ostatniej odwilży na trasach zalega lód. Od tygodnia nie było możliwości wjazdu ratrakiem. W związku z tymi warunkami przesunięto również datę XXXVII Biegu Gwarków. Na trasie "9 Buków" w Srebrnej Górze także brak warunków.
Źródło: Bielawska Agencja Rozwoju Lokalnego

śląskie

Beskid Śląski - Kubalonka
Na Kubalonce wciąż warunki bardzo ciężkie. W niedzielę 4 lutego miały tam odbywać się zawody - Bieg o Istebniański Bruclik. Zostały odwołane z powodu małej pokrywy śnieżnej. Najbardziej wytrwali i zdeterminowani znajdą jeszcze trochę śniegu w najwyżej położonych odcinkach tras. Nie polecamy.
Źródło: team nabiegowkach.pl

małopolskie

Tatry - Kościelisko
W Kościelisku trasy są nieczynne i oczekują na nowe dostawy śniegu.
Tatry - Zakopane - Równia Krupowa
Trasa na Równi Krupowej po raz kolejny w tym sezonie przybrała błotno-zielony kolor. Warunków biegowych od ponad tygodnia brak. Po raz kolejny zapowiadane są opady śniegu, pytanie tylko, czy dotrą i na jak długo. Właśnie w kontekście zmian klimatu na ostatniej sesji zakopiańskiej rady miasta zaproponowano, by pozbyć się złudzeń i pozwolić, by na tej płaskiej, widocznej i bezpiecznej trasie można było biegać z psami.
Gorce - Nowy Targ
W Nowym Targu brak warunków do biegania.
Gorce - Obidowa
Po ostatnim ociepleniu także w Obidowej ubyło śniegu. Na trasach zalega wciąż od 10 do 30, a nawet miejscami 40 cm śniegu. Miejscami występują oblodzenia i przetarcia. W piątek ratrak ma sfrezować całą trasę, jeśli tylko warunki pozwolą, ma także wyjechać na trasy w weekend.
Źródło: Zofia Faron - Sołtys Obidowej

mazowieckie

Warszawa - Wesoła
W Warszawie śnieg stopniał już w całości, brakuje go także w Wesołej.

 

lubelskie

Lubelszczyzna - Tomaszów Lubelski
W Tomaszowie bardzo duża odwilż. Trasa płaska 1500 m się uchowała, ale po ostatnich opadach wyszło bardzo dużo zabrudzeń. Zdeterminowani mogą jednak pobiegać na nartach.
Źródło: Lubelski Okręgowy Związek Narciarski

 

 

Włącz swoją trasę do raportów

Chcesz, aby Twoja trasa biegowa była ujęta w naszych raportach? Prosimy o kontakt na e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

zaktualizowano piątek, 02 lutego 2018 12:41
Oceń artykuł
(0 głosów)
Komentarze (0)
↑ pomniejsz okienko | ↓ powiększ okienko

busy

Społeczność na biegówkach

  • na tablicy

  • na forum

  • artykuły użytkowników

Więcej

lubią nas