Vexa Rossignol Swenor Marwe Ski Way SPINE SkiGo

Warunki na trasach 10 stycznia 2019 [RAPORT]

opublikowano: 10 stycznia 2019 autor: Redakcja

Fotka z Chochołowa

Fotka z Chochołowa
W wielu miejscach Polski, zwłaszcza na południu, śniegu jest więcej, niż zazwyczaj o tej porze roku. W tym tygodniu w Górach Izerskich był taki dzień, gdy przybyło nawet 40 cm białego puchu. Choć popularne powiedzenie mówi, że od przybytku głowa nie boli, nadmiar śniegu może utrudnić dojazd na trasy biegowe. Dlatego w tym raporcie po raz pierwszy piszemy nie tylko o warunkach na samych trasach - bo te w większości miejsc są wyśmienite - lecz także o możliwościach dojazdu i parkowania.

dolnośląskie

Góry Izerskie - Jakuszyce
Ratrak kursuje codziennie na wszystkich trasach, wszędzie tory do klasyka i na łyżwę. Ścieżka do łyżwy jest jednak bardzo miękka, narty się zapadają, klasykiem jest zdecydowanie lepiej. Nadal są prognozowane opady, parking jest odśnieżamy codziennie, droga ze Szklarskiej Poręby w czwartek była czarna do Babińca, na ostatnich dwóch kilometrach do Jakuszyc leżało trochę śniegu.
Góry Stołowe - Karłów
Ze względu na awarię ratraka, trasy nie będą przygotowane do 15 stycznia.
Góry Orlickie - Duszniki Zdrój
Nie otrzymaliśmy raportu z Gór Orlickich.
Źródło: Szkółka Narciarstwa Biegowego RunSki i MOKiS Duszniki-Zdrój
Góry Bialskie i Masyw Śnieżnika (Bielice, Sienna, Kamienica)
Doskonałe warunki. Pokrywa snieżna 50 -120 cm, od kilku dni swieże opady śniegu, przy małych minusowych temperaturach. 10 stycznia ratrak przygotowal wszystkie trasy: z Bielic w Górach Bialskich w kierunku Żmijowej Polany (ośrodek narciarski Czarna Góra Resort) w Masywie Snieżnika, na odcinku ok. 60 km. W piątek 11 stycznia ratrak przejedzie w odwrotnym kierunku: z Siennej do Bielic, tak aby na sobotę wszystkie trasy były przygotowane. Jeżeli będzie opad śniegu z piątku na sobotę, ratrak z samego rana w sobotę również wyjedzie i założy ślad - ale tylko w rejonie Bielic. Na sobotę przygotowana będzie też trasa maratonu SGB Ultrabiel. Szlaki ratrakuje też Snowpark Paprsek – sa to transgraniczne pętle, które powyżej Bielic łączą się z polskim szlakiem (po czeskiej stronie kilkadziesiąt kilometrów regularnie utrzymywanych tras). Najlepsze miejsca do zaparkowania: Bielice (700 m za ostatnimi zabudowaniami wsi), Nowa Morawa, Kletno, Sienna („Czarna Góra Resort", gdzie szlak zaczyna się na Żmijowej Polanie, niedaleko górnej stacji kolei krzesełkowej Żmija). Są przygotowane tory do klasyka. Na Dukcie nad Spławami nad Bielicami i Nowa Morawa – także trasy do stylu łyżwowego. Obok Chaty Cyborga w Bielicach przygotowana jest polanka biegowa dla początkujacych – Dolina Pluszcza.
Jeśli chcecie otrzymać bezpłatne, laminowane mapki tras narciarskich w podziałce 1:30 000, napiszcie pod e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
Góry Sowie
Warunki na Sowiogórskich Trasach Do Narciarstwa Biegowego są wyśmienite. Dojazd na trasy od strony Bielawy, Dzierżoniowa, Pieszyc dobry. Gorszy (lodowe koleiny) na Przełęcz Jugowską od strony Jugowa. Na Przełęcz Walimską dobry dojazd zarówno od strony Walimia jak i Rościszowa. Na Przełęcz Srebrną również dobry dojazd od Srebrnej Góry i Dzikowca. Przygotowane są wszystkie trasy, łącznie 35-40 km. Śniegu jest około 20 cm, ale od wtorku dosypało kolejne 20 cm i nadal pada. Ratraki pracują, są oczywiście tory do klasyka i do "łyżwy".
Aktualny film z tras w Górach Sowich zobaczysz pod tym linkiem.
Źródło: Bielawska Agencja Rozwoju Lokalnego

śląskie

Beskid Śląski - Kubalonka
Na Kubalonce po wcześniejszych opadach śniegu zrobiło się juz twardo. Biega się znakomicie. Ratraki na bieżąco przygotowują wszystkie nitki i odnogi tras. Wszędzie można biegać w doskonałych warunkach. Nie ma też problemu z dotarciem na trasę i parkowaniem.
Źródło: informacja własna

małopolskie

Tatry - Chochołów
Przygotowana jest pętla o długości 1,6 km z wyciśniętym torem do klasyka i ścieżką do biegania łyżwą. Śniegu jest około 1 m, w tym 5 cm świeżego. Trasa jest ratrakowana na bieżąco. W weekend będzie także czynna, wraz z wypożyczalnią.

Źródło: Chochołowskie Termy
Tatry - Kościelisko
W Kościelisku jest ok. pół metra śniegu i cały czas sypie. Obecnie jest przygotowane 10 km trasy do stylu klasycznego i łyżwowego. Ratrak codziennie wyjeżdża na trasy. Częściej jednak ratrakuje trasy po zachodniej części ul. Nedzy-Kubinca i tam trasy są idealne, po wschodniej zaś tor zasypany, a do techniki łyżwowej bardzo miękko.
Tatry - Zakopane
Trasa „Biały Potok" - przygotowane całe 5 km do klasyka oraz łyżwy. Dojazd do trasy bez utrudnień. Trasa na Górnej Równi Krupowej nieczynna, scena i infrastruktura nie zostały jeszcze uprzątnięta.
Źródło: Wydział Turystyki i Sportu w Zakopanem
Gorce - Nowy Targ
W Nowym Targu jest 50 cm puchu i cały czas sypie. Warunki wyśmienite. W trakcie opadów ratrak codziennie przygotowuje szlaki narciarstwa biegowego. Przygotowywanych jest łącznie ponad 25 km tras biegowych: na lotnisku wokół „Boru na Czerwonem", w obrębie lotniska po niedawno wybudowanej ścieżce rowerowej wzdłuż „Boru na Czerwonem", w „Borze Kombinackim" jak również sztucznie naśnieżana i oświetlona, trasa biegowa na stadionie obok Miejskiej Hali Lodowej (ul. Parkowa 14). Trasa otwarta jest w godzinach od 8 do 21 i ma długość 400m. W godzinach funkcjonowania trasy można korzystać z szatni znajdującej się bezpośrednio przy trasie biegowej w budynku lodowiska. Warunki śniegowe są bardzo dobre.

Na lotnisku w Nowym Targu od 5 stycznia działała wypożyczalnia nart biegowych (budynek Aeroklubu). Wszelkie informacje odnośnie wypożyczalni można uzyskać pod nr tel. 504190 221. Narty biegowe można również pożyczyć w wypożyczalni działającej przy stacji narciarskiej „Długa Polana".

Nowy Targ  
Gorce - Obidowa
Pokrywa śnieżna od 1 m do 2 m. Ratrak pracuje cały czas, obydwa warianty tras na Turbacz w dolinach Obidowca i Lepietnicy gotowe z torem do stylu klasycznego na całej długości, Dolina Obidowca z jednym torem z myślą o osobach zainteresowanych stylem dowolnym. Podczas wejścia na trasę biegową na Turbacz należy zachować ostrożność i zwracać uwagę na łamiace się pod ciężarem śniegu drzewa i gałęzie. Droga dojazdowa dla pojazdów jest utrzymana doskonale. Parkingi odśnieżone i gotowe do przyjęcia turystów, ponadto za niewielką opłatą można korzystać z prywatnych parkingów w pobliskich domach.

Obidowa
Na stadionie w Waksmudzie jest przygotowana pętla z torem do stylu klasycznego. 
Źródło: Zofia Faron - Sołtys Obidowej
Beskid Wyspowy - pod Mogielicą
Na Trasach Mogielica warunki wyśmienite. Wszystkie trasy czynne. Śniegu miejscami ponad metr. Wszystkie ratrakowane. Na weekend będą przygotowane.
Źródło: Piotr Groń - operator ratraka
Beskid Niski - Krzywa
Tym razem nie otrzymaliśmy raportu.
Źródło: Bogusław Niedziela

pomorskie

Kaszuby - Kartuzy
Na trasach leży około 10 cm śniegu, 5 cm spadło w ciągu ostatnich dwóch dni. Przygotowane jest skuterem śnieżnym z przystawkami do 2,5 km tras. Jest wyciśnięty tor do klasyka, można też oczywiście biegać łyżwą. Śniegu jest wciaż mało, ale jest bezpiecznie. Niektóre odcinki są oświetlone do 19:00. Jeśli do weekendu spadnie więcej śniegu, gospodarze będą próbowali przygotować wszystkie trasy.
Źródło: Janusz Meissner - administrator tras w Kartuzach

 

 

Włącz swoją trasę do raportów

Chcesz, aby trasa biegowa, którą się opiekujesz, była ujęta w naszych raportach? Biegasz na trasie i masz informacje z pierwszej ręki? Przekazuj nam te informacje, a my opublikujemy je w ogólnopolskim raporcie śniegowym. Prosimy o kontakt na e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Uwaga! Redakcja nie przepisuje treści z innych stron, nie pobiera także informacji z tablic facebookowych. Wszystkie informacje, które są publikowane w tym raporcie, zostały przekazane redakcji przez osoby, które są odpowiedzialne za utrzymanie tras w swojej okolicy, lub są narciarzami, którzy osobiście sprawdzili warunki.

zaktualizowano piątek, 11 stycznia 2019 17:12
Oceń artykuł
(0 głosów)
Komentarze (0)
↑ pomniejsz okienko | ↓ powiększ okienko

busy

Społeczność na biegówkach

  • na tablicy

  • na forum

  • artykuły użytkowników

Więcej

lubią nas