Vexa Rossignol Swenor Marwe Ski Way SPINE SkiGo

Warunki na trasach 14 lutego 2019 [RAPORT]

opublikowano: 14 lutego 2019 autor: Redakcja

W Kościelisku cały czas dużo śniegu.

W Kościelisku cały czas dużo śniegu.
Choć do Polski na pewien czas przyszła odwilż, na szczęście na trasach biegowych jest tyle śniegu, że nie powinno to im zaszkodzić. Informacje, które spłynęły do nas w czwartek, są optymistyczne, a prognozy zapowiadają rychły powrót zimy. Gdzie i w jakich warunkach będzie można pobiegać w trzeci weekend lutego dowiesz się z naszego raportu.

dolnośląskie

Góry Izerskie - Jakuszyce
Ocieplenie dotarło też do Jakuszyc, ale warstwa śniegu ma nawet do 2,5 m więc nawet tygodniowe ocieplenie nie zrobi jej krzywdy. Wszystkie trasy są świetnie przygotowane zarówno do klasyka jak i łyżwy.
Góry Suche - Sokołowsko
Długość tras nie zmieniła się, trasy są twarde, nad ranem oblodzone, warstwa śniegu ubitego wynosi od 10 cm do 20 cm, ostatnio nie było opadów świeżego śniegu. W piątek zostanie podjęta próba poprawienia torów do klasyka, na całej długości tras można biegać stylem łyżwowym. W niedzielę o 11:00 odbędzie się piknik z biegówkami - w programie zabawa na śniegu przy muzyce prezentowanej przez uczniów, pokaz zawodów biathlonowych przygotowany przez uczniów 8 klasy, ognisko i poczęstunek - kiełbaski, herbata.
Źródło: Andrzej Nowicki
Góry Orlickie - Duszniki Zdrój
Duszniki Arena: w piątek ratrak przejechał po wszystkich trasach. Pętle 3,3 km, 2,5 km, 2,0 km i 1,3 km są w idealnym stanie. Tor do techniki klasycznej wyciśnięty.
Źródło: MOKiS Duszniki-Zdrój
Góry Bystrzyckie
W gminie Bystrzyca Kłodzka czynne i przygotowane są trasy w Spalonej i Lasówce. Uwaga w Spalonej w sobotę na trasach odbędzie się impreza "Postaw Suty w Lutym", a niedzielę Bystrzycki Bieg Narciarski techniką dowolną na dystansie 15 km. Trasy będą wówczas zajęte przez zawodników.
Źródło: Urząd Miasta i Gminy Bystrzyca Kłodzka
Masyw Śnieżnika - Międzygórze
Brak warunków do biegania na nartach.
Źródło: Urząd Miasta i Gminy Bystrzyca Kłodzka
Góry Bialskie i Masyw Śnieżnika (Bielice, Sienna, Kamienica)
We środę 13 lutego wszystkie odcinki szlaków narciarskich w Górach Bialskich i Masywie Śnieżnika zostały wyratrakowane, łącznie z trasami maratonu SGB Ultrabiel w Bielicach. Uwaga! 16 lutego trasy w Górach Bialskich będą dostępne tylko dla uczestników maratonu narciarskiego Ultrabiel i biegów towarzyszących. Od niedzieli dostępne dla wszystkich.

Szlaki, głównie po czeskiej stronie gór, ratrakuje też Snowpark Paprsek – są to transgraniczne pętle, które powyżej Bielic łączą się z polskim szlakiem (po czeskiej stronie kilkadziesiąt kilometrów regularnie utrzymywanych tras).

Najlepsze miejsca do parkowania: Bielice - z wyjątkiem soboty (700 m za ostatnimi zabudowaniami wsi), Nowa Morawa (leśne miejsca postojowe na końcu wsi), Kletno (przy tablicy elektronicznej na końcu wsi), Sienna „Czarna Góra Resort" dolny parking (szlak zaczyna się na Żmijowej Polanie, niedaleko górnej stacji kolei krzesełkowej Żmija). Parkingi są bezpłatne. W Janowej Górze brak przygotowanych miejsc postojowych, parkuje się przy drodze. W Kamienicy przy wejściu na szlak brak parkingu, parkuje się wzdłuż drogi (parking jest przy Stacji Narciarskiej Kamienica oraz na samym końcu wsi).

Na wszystkich odcinkach tras jest ścieżka do łyżwy pomiędzy torami, ale szczególnie przyjemnie ze względu na szerokość trasy biega się łyżwą:

  • BIELICE - na Dukcie nad Spławami (między Białym Spławem a Przełęczą Suchą), na Czarnym Dukcie (trasa łącząca Bielice z Duktem nad Spławami, przygotowana specjalnie na maraton SGB Ultrabiel),
  • NOWA MORAWA - Droga Marianny (z Nowej Morawy do Przełęczy Suchej, gdzie zaczyna się Dukt nad Spławami – też dobry na łyżwę), z Nowej Morawy do Przełęczy Staromorawskiej,
  • KLETNO/KAMIENICA - na Drodze nad Lejami, z Kletna na Przełęcz Śnieżnicką.

Obok Chaty Cyborga w Bielicach przygotowana jest polanka biegowa dla początkujących – Dolina Pluszcza. Pętlę przygotowano też na łące przy wejściu na szlak w Janowej Górze.

Osoby planujące wycieczki na nartach biegowych w Masywie Śnieżnika i Górach Bialskich proszone są o zapoznawanie się z bieżącymi komunikatami na stronie www.stronie.pl w zakładce "narciarstwo biegowe". Jeśli chcecie otrzymać bezpłatne, laminowane mapki tras narciarskich w podziałce 1:30 000, napiszcie pod e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Góry Sowie
Wszystkie Sowiogórskie Trasy Do Narciarstwa Biegowego są czynne i utrzymywane na bieżąco.
Źródło: Bielawska Agencja Rozwoju Lokalnego

śląskie

Beskid Śląski - Kubalonka
Na Kubalonce wciąż bardzo dobre warunki śniegowe, trasy przygotowywane na bieżąco, czynne wszystkie fragmenty tras. Można biegać klasykiem i łyżwą.
Źródło: informacja własna

małopolskie

Tatry - Kościelisko
W Kościelisku pokrywa śnieżna ma około 30 cm grubości. Jest dobrze ubita. Narciarze mają do dyspozycji 10 km tras. W czwartek termperatura wzrosła powyżej zera, ale nie zaszkodziło to trasom. W niedzielę 17 lutego na Polanie Chotarz odbędzie się Bieg Walentynkowy Parami.
Tatry - Zakopane
Trasa Biały Potok przygotowywana jest na bieżąco przez ratrak, na długości 5 km jest tor do klasyka i łyżwy. Na Górnej Równi Krupowej do dyspozycji narciarzy jest pętla o długości około 1 km - przygotowana do klasyka i łyżwy.
Źródło: Wydział Turystyki i Sportu w Zakopanem
Gorce - Nowy Targ
W Nowym Targu w czwartek do biegania było przygotowanych 9 km tras: lotnisko - ścieżka rowerowa - Szaflary Tewikiel - powrót na lotnisko pod lasem wzdłuż Dunajca. W piątek ratrak ma przygotować wszystkie pozostałe trasy.
Gorce - Obidowa
Na trasach "Śladami Olimpijczyków" w Obidowej warunki bardzo dobre, trasy przygotowane i ratrakowane codziennie, tor do stylu klasycznego na całej długości. Pokrywa śnieżna wynosi od 70cm do 100cm.brak oblodzeń. Parkingi gotowe na przyjęcie samochodów.
Źródło: Zofia Faron - Sołtys Obidowej
Beskid Wyspowy - pod Mogielicą
Na trasach "Mogielica: pomimo wiosennej pogody warunki wciąż bardzo dobre. Wszystkie trasy czynne. Będą poprawiane w piątek w nocy, by były gotowe na weekend. Trasy "Mogielica" oraz na stadionie na 99% przetrwają zapowiadane ocieplenie. Na trasie 5,5 km "Zalesie" mogą pojawić się pierwsze przetarcia.
Źródło: Piotr Groń - operator ratraka

 

pomorskie

Kaszuby - Kartuzy
Niestety w Kartuzach na trasach nie ma już śniegu.
Źródło: Janusz Meissner - administrator tras w Kartuzach

 

 

Włącz swoją trasę do raportów

Chcesz, aby trasa biegowa, którą się opiekujesz, była ujęta w naszych raportach? Biegasz na trasie i masz informacje z pierwszej ręki? Przekazuj nam te informacje, a my opublikujemy je w ogólnopolskim raporcie śniegowym. Prosimy o kontakt na e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Uwaga! Redakcja nie przepisuje treści z innych stron, nie pobiera także informacji z tablic facebookowych. Wszystkie informacje, które są publikowane w tym raporcie, zostały przekazane redakcji przez osoby, które są odpowiedzialne za utrzymanie tras w swojej okolicy, lub są narciarzami, którzy osobiście sprawdzili warunki.

zaktualizowano piątek, 15 lutego 2019 13:30
Oceń artykuł
(1 głos)
Komentarze (0)
↑ pomniejsz okienko | ↓ powiększ okienko

busy

Społeczność na biegówkach

  • na tablicy

  • na forum

  • artykuły użytkowników

Więcej

lubią nas