Vexa Rossignol Swenor Marwe Ski Way SPINE SkiGo

Warunki na trasach 15 grudnia 2016 [RAPORT]

opublikowano: 15 grudnia 2016 autor: Redakcja

Fotka przedstawia pogranicze polsko-czeskie w Górach Bialskich (zrobiono 14 grudnia 2016 roku)

Fotka przedstawia pogranicze polsko-czeskie w Górach Bialskich (zrobiono 14 grudnia 2016 roku)
Po odwilży, która nawiedziła polskie góry w drugi weekend grudnia, przyszły opady i na trasach znów mamy śnieg. Większość ośrodków oferuje znakomite warunki do biegania. Warto więc wybrać się na biegówki jeszcze przed Świętami.
Góry Izerskie – Jakuszyce
Jak podaje Stowarzyszenie Bieg Piastów, gospodarz tras biegowych w Jakuszycach i Górach Izerskich, w czwartek na trasach był ratrak. Ogółem można korzystać łącznie nawet z 30 km przygotowanych szlaków. W czwartek w ciągu dnia w Jakuszycach panował lekki mróz, a temperatura śniegu wynosiła około 0 st. C. Trasy ogólnie są w dobrym stanie, bez trawy i kamieni, jedynie na Górnym Dukcie pojawiły się lekkie przetacia. Także na trasie wokół Kozińca jest nierówno i są przetopy. Ten odcinek omija też ratrak.
Na weekend w Jakuszycach zapowiadane są temperatury na lekkim plusie, może pojawić się też słońce. Liczymy, że dobre warunki się utrzymają. Na piątek i sobotę w Jakuszycach zaplanowano pierwsze zawody, rywalizować będą biathloniści. Trasy wokół Polany Jakuszyckiej, początek podejścia pod Samolot i Górny Dukt będą nieczynne dla ruchu turystycznego w godzinach 9:00-14:00.
Góry Bialskie i Masyw Śnieżnika
W Górach Bialskich i Masywie Śnieżnika od trzech dni występują przelotne opady śniegu co spowodowało, że ślad został wszędzie zasypany. Dobrą wiadomością jest to, że pokrywa śnieżna jest wystarczająca do przygotowania torów do techniki klasycznej. Przejazd ratraka planowany jest na noc z 16 na 17 grudnia (z piątku na sobotę). Ze schroniska Paprsek (czeska strona) przygotowane są dwie trasy - Pralinka i Magistrala.Temperatury utrzymują się na niewielkim minusie.
Beskid Śląski - Kubalonka
Kubalonka oparła się odwilży pod koniec ubiegłego tygodnia. Obecnie warunki na przełęczy między Wisłą i Istebną są bardzo dobre. Na trasach jest gruba warstwa zmrożonego śniegu, do tego na początku tygodnia pojawiła się nowa warstwa świeżego śniegu, który także powoli się ubija. Wszystkie trasy są ratrakowane, wszędzie założone są też tory do techniki klasycznej.
Tatry – Kościelisko
Kościelisko bardzo odczuło niedawną odwilż. Tam śnieg niemal zniknął. Na szczęście już w poniedziałek pojawiły się duże opady, a trasa została przygotowana ratrakiem. W czwartek w Kościelisku panował lekki mróz (-2 st. C), a pokrywa śnieżna wynosiła około 30 cm. Łącznie można biegać tam na 6 km tras przygotowanych do klasyka i łyżwy.
Prognozy na najbliższe noce zapowiadają mrozy dochodzące do -10 st. C, śnieg więc się zmrozi i utwardzi. W weekend ma być słonecznie z temperaturami niewiele ponad 0 st. C. Pod Tatrami szykuje się piękne zakończenie tygodnia.
Tatry - Zakopane - Równia Krupowa
Trasa na Równi Krupowej w Zakopanem zostanie przygotowana w sobotę rano. Jej długość będzie zależała od warunków śniegowych, prawdopodobnie będą to 3 kilometry. Tradycyjnie założone zostaną dwa równoległe tory do klasyka i wyratrakowany pas dla biegających łyżwą. A w oczekiwaniu na trasę można na Równi Krupowej poćwiczyć chodzenie na nartach po namiastce szreni łamliwej, dobrze znanej miłośnikom wycieczek w terenie. Ta warstwa zmrożonego i twardego u góry, a sypkiego pod spodem śniegu powstaje, gdy w ciągu dnia temperatury są lekko na plusie, a w nocy wszystko na powrót zamarza.
Tatry – Białka Tatrzańska
Na trasach Białki Tatrzańskiej w czwartek leżał naturalny śnieg i było go całkiem sporo. Niestety ratrak nie uprawia tej trasy. Być może do weekendu coś się zmieni, jeśli tak, uaktualnimy ten wpis.
Gorce - Obidowa
Warunki bardzo dobre na całej długości trasy, która jest codziennie ratrakowana. Na niedzielę 18 grudnia o godzinie 10:00 zaplanowane jest oficjalne otwarcie sezonu, wraz z różnymi atrakcjami.

 

Włącz swoją trasę do raportów

Chcesz, aby Twoja trasa biegowa była ujęta w naszych raportach? Prosimy o kontakt na e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

zaktualizowano poniedziałek, 19 grudnia 2016 09:38
Oceń artykuł
(0 głosów)
Komentarze (0)
↑ pomniejsz okienko | ↓ powiększ okienko

busy

Społeczność na biegówkach

  • artykuły użytkowników

lubią nas