Vexa Rossignol Swenor Marwe Ski Way SPINE SkiGo

Warunki na trasach 15 marca 2018 [RAPORT]

opublikowano: 15 marca 2018 autor: Redakcja

Jakuszyce jako jedyne w Polsce oparły się odwilży,  a na trasach wciąż są doskonałe warunki.

Jakuszyce jako jedyne w Polsce oparły się odwilży, a na trasach wciąż są doskonałe warunki. Fischer Jakuszyce
Krótka odwilż, jaka przyszła do Polski w połowie ubiegłego tygodnia, poczyniła duże spustoszenia na polskich trasach biegowych. Chwilowej wiośnie oparły się jedynie Jakuszyce, gdzie wciąż śniegu na trasach jest dużo i można biegać bez obaw o sprzęt. W pozostałych miejscach warunki albo znacznie się pogorszyły, albo trasy przestały istnieć. Prognozy pogody na zbliżający się weekend zapowiadają duże ochłodzenie, mrozy sięgające w górach nawet do -15 st. C i duże opady śniegu. To oznacza, że sytuacja na trasach w sobotę, czy niedzielę, może być znacznie lepsza, niż w czwartek, gdy publikujemy ten tekst. Trzymamy kciuki, by tak się stało.

dolnośląskie

Góry Izerskie - Jakuszyce
W Jakuszycach odwilż wytopiła sporo śniegu. Na Polanie Jakuszyckiej miejscami prześwituje już ziemia. Natomiast na trasach śniegu było na tyle dużo, że po odwilży wciąż pozostał jeszcze gruby dywan. Tory do klasyka są płytkie, ale są. Rano śnieg jest zmrożony i nierówny, później gdy się ociepli - ciężki. Tradycyjnie nie polecamy biegania na trasach położonych w części gór bliżej Szklarskiej Poręby Huty i Białej Doliny ze względu na złe warunki śniegowe w tych miejscach. W czwartek ratraki przygotowały jedynie trasy wyczynowe. Po zapowiadanych opadach należy spodziewać się przygotowania tras turystycznych. Przewidujemy, że w weekend będzie można biegać w Jakuszycach w bardzo dobrych warunkach.
Źródło: informacja własna i Wypożyczalnia Fischer Jakuszyce
Góry Bialskie i Masyw Śnieżnika (Bielice, Sienna, Kamienica)
Góry Bialskie: Po polskiej stronie gór w niższych partiach tras występują liczne przetarcia. Trzeba podejść z nartami w rękach około 30 minut (2,5 km). Tyle czasu trzeba mniej więcej iść szlakiem zielonym do Velkego Sengena i tyle też trzeba przewidzieć na podejście Doliną Białej Lądeckiej. Później śniegu jest naprawdę sporo, bo od 30 do 50 cm. Na trasy można też dostać się od czeskiej strony. Należy podjechać do Velkego Vbrna i wjechać wyciągiem do schroniska Paprsek. Jeśli sprawdzą się prognozy pogody, to w razie wystąpienia dużych opadów śniegu, na trasy po polskiej stronie ma wyjechać ratrak. Dolina Pluszcza w Bielicach przy Chacie Cyborga - brak warunków. Poniższa fotka została zrobiona w czwartek w Bielicach.
Masyw Śnieżnika: Warunki dobre ale tylko powyżej 950 m n.p.m. Trasy w ostatnim czasie nie były ratrakowane, tory zachowane szczątkowo po roztopach.
Góry Sowie
Niedawna odwilż sprawiła, że warunki na trasach biegowych w Górach Sowich są bardzo ciężkie.
Źródło: Bielawska Agencja Rozwoju Lokalnego

śląskie

Beskid Śląski - Kubalonka
Na Kubalonce sytuacja podobna do tej, jaka panowała tam przez większość stycznia. W okolicach wypożyczalni i strzelnicy trasy praktycznie nie istnieją. Śnieg utrzymał się jedynie w najwyżej położonych partiach i zapaleńcy znajdą tam jeszcze resztki tras, krótkie odcinki, na których można zrobić trening. Jednak nie polecamy biegania na Kubalonce do czasu, aż spadnie tam większa ilość śniegu.
Źródło: informacja własna

małopolskie

Tatry - Kościelisko
Trasy na Polanie Chotarz nieczynne. Brak śniegu.
Tatry - Zakopane
Ze względu na ocieplenie, jakie miało miejsce w ostatnim tygodniu, nie da się już biegać na nartach w Zakopanem.
Źródło: Wydział Turystyki i Sportu w Zakopanem
Gorce - Obidowa
Warunki na trasie wiosenne - mogą być niewielkie przetarcia. W piątek ratrak wyruszy na Turbacz, żeby na wekend przygotować tory do stylu klasycznego.
Źródło: Zofia Faron - Sołtys Obidowej
Beskid Wyspowy - pod Mogielicą
Na Trasach Mogielica warunków do uprawiania narciarstwa biegowego praktycznie nie ma. Śnieg utrzymuje się tylko w wyższych partiach na pętli 21 KM oraz na Polanie Stumorgowej. Ostatni raz ślad do klasyka był zakładany 3 marca.
Źródło: Piotr Groń - operator ratraka

lubelskie

Lubelszczyzna - Tomaszów Lubelski
W Tomaszowie Lubelskim odwilż wygrała ze śniegiem. Nawet sztucznie naśnieżane trasy nie utrzymały się.
Źródło: Krismar - Tomaszów Lubelski

 

pomorskie

Kaszuby - Kartuzy
Także w Kartuzach odwilż zabrała cały śnieg. Nie ma po czym biegać na nartach.
Źródło: Janusz Meissner - administrator tras w Kartuzach

 

 

Włącz swoją trasę do raportów

Chcesz, aby Twoja trasa biegowa była ujęta w naszych raportach? Prosimy o kontakt na e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

zaktualizowano czwartek, 15 marca 2018 18:12
Oceń artykuł
(0 głosów)
Komentarze (0)
↑ pomniejsz okienko | ↓ powiększ okienko

busy

Społeczność na biegówkach

  • na tablicy

  • na forum

  • artykuły użytkowników

Brak postów do publikacji.

lubią nas