Vexa Rossignol Swenor Marwe Ski Way SPINE SkiGo

Warunki na trasach 17 stycznia 2019 [RAPORT]

opublikowano: 17 stycznia 2019 autor: Redakcja

Jakuszyce zasypane śniegiem

Jakuszyce zasypane śniegiem
Sezon w pełni, a na górskich trasach biegowych wspaniałe warunki do biegania na nartach. W Jakuszycach miejscami leży już nawet 2,5 m śniegu. W wielu innych miejscach pokrywa śnieżna ma około 1 m grubości. Ochłodzenie, które ma nadejść w najbliższych dniach, śnieg utwardzi i warunki w najbliższy weekend powinny być wymarzone. O ile trasy będą przygotowane. Jakie panują warunki na polskich trasach i jak mają być przygotowane na weekend, przeczytasz w naszym czwartkowym raporcie.

dolnośląskie

Góry Izerskie - Jakuszyce
Takiej masy śniegu w Jakuszycach nie było już wiele lat. Grubość pokrywy śnieżnej uświadamiamy sobie dopiero, gdy zobaczymy jak zasypane są znaki przy trasach. Niektóre tabliczki i mapki ledwie wystają spod zwałów śniegu. Gruba wartstwa białego puchu na gałęziach i silny wiatr spowodował połamanie drzew, wiele z nich spadło na trasy. Grube podłoże śniegu i obciażone gałęzie utrudniają bieganie w torach, trzeba uważać, by nie obijać się wciąż o gałęzie. Duże opady śniegu i temperatury niewiele pod zerem spowodowały, że trasy są miękkie. W niektórych miejscach kije zapadają się na 20-30 cm. Na wielu szlakach można spotkać pieszych, którzy spacerują z rodzinami, psami i sankami. Przy miękkim podłożu pozostawiają za sobą głębokie ślady. Bieg stylem łyżwowym w tych rejonach to katorga.
Duże opady śniegu zmniejszyły znacząco liczbę miejsc na parkingach. Śnieg został odgarnięty na boki, nie ma już tam miejsc dla aut. Oceniamy, że liczba miejsc na głównym pargkingu zmniejszyła się o 1/3.
Narciarze biegowi do swojej dyspozycji mają do 80 km tras biegowych.
Źródło: Wypożyczalnia Fischer Jakuszyce i informacja własna
Góry Orlickie - Duszniki Zdrój
Na Duszniki Arena (Jamrozowej Polanie) zostały przygotowane wszystkie trasy, 1250, 2000, 2500, 3300. Warunki śniegowe są idealne, w niektórych miejscach warstwa ubitego śniegu wynosi ponad metr. Trasa została przygotowana za pomocą 6 m ratraka. Na pętlach zostały wyciśnięte 2 tory do klasyka. W centrum Dusznik-Zdroju przygotowano 1200 m pętle w rejonie pomiędzy miastem a parkiem zdrojowym. Niestety przez wiatrołomy nie ma możliwości przygotowania tras w Zieleńcu.
Źródło: MOKiS Duszniki-Zdrój
Góry Bialskie i Masyw Śnieżnika (Bielice, Sienna, Kamienica)
Warstwa śniegu 30-100 cm. W ostatnim tygodniu wystąpiły niewielkie opady mokrego śniegu. Śnieg jest twardy, zmrożony (w dzień w dolnych odcinkach były małe dodatnie temperatury, w nocy przymrozki), ale jest go dużo. Od 11.01. nie były utrzymywane szlaki w Masywie Śnieżnika, na dzień 17.01. są zasypane. Na 17.01. wieczorem zaplanowane jest ratrakowanie szlaków w okolicy Bielic, w tym tras maratonu narciarskiego SGB Ultrabiel. Na 18.01. zaplanowane jest ratrakowanie całego szlaku – od Bielic w Górach Bialskich, do Schroniska PTTK „Na Śnieżniku" w Masywie Śnieżnika, łącznie ze Żmijowcem i szlakiem do Janowej Góry, tak aby na nadchodzący weekend wszystkie szlaki były utrzymane.
Trasy narciarskie ratrakuje też Snowpark Paprsek – są to transgraniczne pętle, które powyżej Bielic łączą się z polskim szlakiem (po czeskiej stronie kilkadziesiąt kilometrów regularnie utrzymywanych tras). Najlepsze miejsca do parkowania: Bielice (700 m za ostatnimi zabudowaniami wsi), Nowa Morawa (leśne miejsca postojowe na końcu wsi), Kletno (przy tablicy elektronicznej na końcu wsi), Sienna „Czarna Góra Resort" dolny parking (szlak zaczyna się na Żmijowej Polanie, niedaleko górnej stacji kolei krzesełkowej Żmija). Parkingi są bezpłatne. W Kamienicy i Janowej Górze parkuje się przy drodze - brak przygotowanych miejsc postojowych. Na trasach przygotowane są tory do klasyka, a na Dukcie nad Spławami do łyżwy. Obok Chaty Cyborga w Bielicach 18.01. przygotowana będzie polanka biegowa dla poczatkujących – Dolina Pluszcza (polanką opiekuje się wypożyczalnia Wildcat i Chata Cyborga).
Przed wyruszeniem na trasy warto sprawdzić aktualne informacje o przygotowaniu tras na stronie www.stronie.pl w zakładce "narciarstwo biegowe". Jeśli chcecie otrzymać bezpłatne, laminowane mapki tras narciarskich w podziałce 1:30 000, napiszcie pod e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
Góry Sowie
Na wszystkich sześciu trasach panują doskonałe warunki dla biegaczy. Obecnie jest przygotowane ponad 25 km tras dla obu stylów, pokrywa śnieżna dochodzi do 1 metra, ratraki przygotowują trasy na bieżąco jak tylko warunki pogodowe na to pozwalają. W ciągu minionego tygodnia ratraki wyjeżdżały kilka razy, było sporo pracy ze zwalonymi drzewami i gałęziami. Opiekunowie tras proszą o ostrożność. Pokrywa śnieżna na drzewach jest spora i mogą się obłamywać. W weekendy występują problemy z parkowaniem na przełęczach: Jugowskiej, Sokolej i Walimskiej. Drogi dojazdowe do przełęczy wymagają większego zaangażowania w odśnieżanie przez ich właścicieli. Gospodarze tras proszą o kategoryczne nieparkowanie przy szlabanach, które znajdują się przed wjazdem do lasu. Drogi muszą być udrożnione dla przejazdu ratraka, GOPR czy też Straży Pożarnej oraz pracowników Lasów Państwowych. W Srebrnej Górze na trasie "9 Buków" w sobotę 19 stycznia odbędzie się VIII Bieg Św. Floriana.
Źródło: Bielawska Agencja Rozwoju Lokalnego

śląskie

Beskid Śląski - Kubalonka
Na Kubalonce jak zwykle dobrze. Śniegu bardzo dużo. Trasa jest regularnie ratrakowana, można biegać po wszystkich odnogach i fragmentach tras. Ze względu na dużą ilość śniegu mogą być problemy z dostaniem się na górny parking obok wypożyczalni. Parking dolny, przy drodze, jest odśnieżony i gotowy na przyjęcie turystów.
Źródło: informacja własna

małopolskie

Tatry - Kościelisko
Kościelisko to raj dla biegaczy. Profesjonalnie przygotowana 5 km trasa znajduje się po zachodniej części ul.Nedzy-Kubińca i cieszy się dużym powodzeniem. Śniegu ok 0,5 m, w czwartek temperatura w ciągu dnia wynosiła ok. 0°C i pojawiło się słońce. Ratrak pracuje codziennie.
Tatry - Zakopane
Na trasach na Białym Potoku do biegania dostępne jest 5 km. Na Górnej Równi Krupowej nadal są usuwane elementy sceny sylwestrowej. Natomiast 20 stycznia na Górnej Równi Krupowej odbędzie się 8. World Snow Day. W programie nauka jazdy na naratch biegowych prowadzona prze instruktorów SiTN oraz tor przeszkód cross country cross na nartach biegowych, zawody na biegówkach, boisko do gry w piłkę nożną - także na biegówkach i wiele innych atrakcji.
Źródło: Wydział Turystyki i Sportu w Zakopanem
Gorce - Nowy Targ
W Nowym Targu wszystkie trasy biegowe są czynne. Przygotowywanych jest ponad 25 km szlaków narciarstwa biegowego. Warunki są bardzo dobre. Trasy w czwartek były wyratrakowane. Jeżeli w weekend będzie sypał śnieg, to ratrak będzie jeździł również w sobotę i niedzielę.
Gorce - Obidowa
Śniegu pod dostatkiem, pokrywa od 1 m do 1,5 m. W ciągu tygodnia wstrzymano ruch (zaprzestano przygotowywania) na górnej części trasy ze względu na duże opady śniegu i łamanie się drzew. Utrzymywana jest część trasy do 6 km w dolinie. Trwają prace porządkowe. Na weekend zaplanowano przygotowanie i ratrakowanie trasy na całej długości, z tore do stylu klasycznego. Parkingi przygotowane. Otrzymaliśmy informację, że przygotowane są trasy także w Łopusznej, Dębnie, Gronkowie i Waksmudzie.
Obidowa  
Źródło: Zofia Faron - Sołtys Obidowej
Beskid Wyspowy - pod Mogielicą
Na trasach Mogielica zima jakiej dawno nie było, miejscami 1,5 metra śniegu. Wszystkie trasy ratrakowane oraz przygotowane pod styl dowolny i klasyczny. Na weekend będą poprawione. Z dojazdem oraz parkowaniem nie ma problemu.
 
Źródło: Piotr Groń - operator ratraka

 

 

 

 

Włącz swoją trasę do raportów

Chcesz, aby trasa biegowa, którą się opiekujesz, była ujęta w naszych raportach? Biegasz na trasie i masz informacje z pierwszej ręki? Przekazuj nam te informacje, a my opublikujemy je w ogólnopolskim raporcie śniegowym. Prosimy o kontakt na e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Uwaga! Redakcja nie przepisuje treści z innych stron, nie pobiera także informacji z tablic facebookowych. Wszystkie informacje, które są publikowane w tym raporcie, zostały przekazane redakcji przez osoby, które są odpowiedzialne za utrzymanie tras w swojej okolicy, lub są narciarzami, którzy osobiście sprawdzili warunki.

zaktualizowano piątek, 18 stycznia 2019 11:26
Oceń artykuł
(3 głosów)
Komentarze (0)
↑ pomniejsz okienko | ↓ powiększ okienko

busy

Społeczność na biegówkach

  • na tablicy

  • na forum

  • artykuły użytkowników

Więcej

lubią nas