Vexa Rossignol Swenor Marwe Ski Way SPINE SkiGo

Warunki na trasach 18 stycznia 2018 [RAPORT]

opublikowano: 18 stycznia 2018 autor: Redakcja

Zdjęcie zrobione w czwartek w Bielicach (Góry Bialskie)  koło rezerwatu przyrody "Puszcza Śnieżnej Białki"

Zdjęcie zrobione w czwartek w Bielicach (Góry Bialskie) koło rezerwatu przyrody "Puszcza Śnieżnej Białki"
Media donoszą o śnieżycach, ale zima niesprawiedliwie obdarowała tylko część Polski dużymi opadami śniegu. Po raz kolejny dostawca białego puchu zaledwie zahaczył o Karpaty i swój ładunek zrzucił głównie w Sudetach. Gdzie warto wybrać się w nadchodzący weekend, by mieć pewne warunki do biegania, dowiesz się z czwartkowego raportu z tras.

dolnośląskie

Góry Izerskie - Jakuszyce
Góry Izerskie i Jakuszyce zasyane śniegiem. Od środy do czwartku spadło tam około 30 cm śniegu. Ratraki kursowały po trasach, ale śnieg zasypywał je po 10 minutach. Prognozy na weekend zapowiadają ustanie intensywnych opadów, więc należy się spodziewać bardzo dobrych warunków i przygotowania większości tras dostępnych w Górach Izerskich, także tych bliżej Szklarskiej Poręby.

 

 

Góry Bystrzyckie - Spalona
W Górach Bystrzyckich zima zadomowiła się już na dobre. Na solidny podkład napadało w ostatnich dniach około 30 cm śniegu, co obecnie daje bardzo dobre warunki. Ratrak Gminy Bystrzyca Kłodzka systematycznie przygotowuje dwie główne pętle: Mała i Duża Jagodna (12 i 14 km), kolejny planowany przejazd w piątek rano, gdy przestanie sypać śnieg. Przed weekendem po raz pierwszy w tym sezonie przygotowane zostaną skuterem boczne trasy turystyczne, czyli zielona (6 km) i czerwona (4,5 km). Od środy działa już oświetlona polana treningowa (900 m), na której można biegać po zmierzchu aż do godziny 23:00. Spalona to już rozpoznawalne miejsce na biegówki w Polsce i jak widać rozwój trwa nadal. Do dyspozycji są tutaj doskonałe schronisko, szkoła, wypożyczalnia, wyciąg narciarski, a co najważniejsze przygotowane trasy narciarstwa biegowego dostępne bezpośrednio z parkingu przy drodze wojewódzkiej.
Masyw Śnieżnika - Międzygórze
Obecnie trasy nie są jeszcze przygotowane, ale dopadało sporo śniegu. Jeżeli nic się nie zmieni ratrak Gminy Bystrzyca Kłodzka wyjedzie w sobotę na trasę wokół Międzygórza i na Górę Jawor. Ślad przejazdu będzie można sprawdzać na stronie www.miedzygorze.com.pl.
Góry Bialskie i Masyw Śnieżnika (Bielice, Sienna, Kamienica)
Wszystkie trasy w Masywie Śnieżnika i Górach Bialskich zostały wyratrakowane w nocy ze środy na czwartek. Także te po polskiej stronie gór. Intensywne opady śniegu poprawiły mocno warunki. Pokrywa śnieżna wynosi obecnie od 30 do 65 cm. Została przygotowana też mała polanka biegowa o długości 2800 m w Bielicach przy Chacie Cyborga (aktualizacja z 19.01.2018).
Góry Sowie
W czwartek po raz pierwszy w tym sezonie wyjechał ratrak na trasy w Górach Sowich. Niestety pokrywa śniegu jest wciąż bardzo mała. Ubite zostały trasy: niedźwiedź, sowa oraz lis. Na trasę nietoperz niestety nie było sensu wjeżdżać. Dodatkowo ubity został nowy odcinek - równoległy do sowy - prowadzący aż do rozdroża na Wielką Sowę, tam warunki są dobre. Oraz trasa od buka do Przełęczy Walimskiej, tam również warunki są dobre (pomijając końcowy odcinek przed przełęczą około 800m/). Śladu nie było niestety w czym wycisnąć. Jeżeli pojawią się tylko opady śniegu, ratrak znowu pojawi się na trasach.
Źródło: Bielawska Agencja Rozwoju Lokalnego

śląskie

Beskid Śląski - Kubalonka
W Beskidzie Śląskim spadło do czwartku 5 cm śniegu. W górnych partiach tras na Kubalonce przysypało to warstwę lodu. Kto nie może wytrzymać bez biegania, wykręci około 1 km pętli. Na tzw. szutrówkach od biedy da się nawet przejść całą trasę, ale trudno to nazwać bieganiem na nartach, nie wspominając o komforcie. Nie polecamy.
Źródło: team nabiegowkach.pl

małopolskie

Tatry - Kościelisko
Kościelisko w nocy ze środy na czwartek zostało pokryte 15 cm warstwą białego puchu. Niestety to ciągle za mało na profesjonalne przygotowanie trasy. Trasa została tylko lekko ubita. Nie ma założonego toru do klasyka. Głód biegania powoduje, że wystająca trawa nikomu już nie przeszkadza.
 
Tatry - Zakopane - Równia Krupowa
Na Równi Krupowej podjęta została próba założenia trasy. Śniegu jest jednak wciąż zbyt mało, by można było założyć tory do klasyka, dla łyżwy zaś jest zbyt miękko. Miejscami przeciera też trawa i wystają kamienie. Warunki biegowe więc żadne, ale że zapowiadane są opady śniegu – wszystko się może zdarzyć.
Gorce - Nowy Targ
W Nowym Targu leży w sumie może 10 cm śniegu. To za mało by przygotować trasy do biegania.
Gorce - Obidowa
Na trasie prowadzącej na Turbacz pokrywa śnieżna bez zmian i wynosi od 20 do 40 cm. Ostatnio pojawiło się kilka centymetrów świeżego puchu. Na weekend przygotowana będzie cała trasa z torem do techniki klasycznej na całej długości trasy. W tygodniu na trasie trwają leśne prace zrywkowe na  "stokówce". W te dni należy korzystać z przygotowanego alternatywnego "objazdu".
Źródło: Zofia Faron - Sołtys Obidowej
Beskid Wyspowy - pod Mogielicą
Wciąż brak warunków do przygotowania trasy. Pod Mogielicą leży może z 10 cm śniegu, to zdecydowanie za mało, by można było biegać na nartach po przygotowanych trasach.
Źródło: Piotr Groń - operator ratraka

lubelskie

Lubelszczyzna - Tomaszów Lubelski
W Tomaszowie Lubelskim sztucznie naśnieżono płaską trasę o długości 1,5 km. Po tym spadł jeszcze naturalny śnieg, więc warunki do biegania na pętli są bardzo dobre. Jest zrobiony tor do techniki klasycznej. W najbliższą niedzielę 21 stycznia na trasie mają odbywać się zawody, więc turystyczne korzystanie z trasy może być utrudnione.
Źródło: Lubelski Okręgowy Związek Narciarski

 

 

Włącz swoją trasę do raportów

Chcesz, aby Twoja trasa biegowa była ujęta w naszych raportach? Prosimy o kontakt na e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

zaktualizowano piątek, 19 stycznia 2018 13:55
Oceń artykuł
(0 głosów)
Komentarze (0)
↑ pomniejsz okienko | ↓ powiększ okienko

busy

Społeczność na biegówkach

  • na tablicy

  • na forum

  • artykuły użytkowników

Więcej

lubią nas