Vexa Rossignol Swenor Marwe Ski Way SPINE SkiGo

Warunki na trasach 21 grudnia 2017 [RAPORT]

opublikowano: 21 grudnia 2017 autor: Redakcja

Na dobre warunki możemy liczyć w Spalonej w Górach Bystrzyckich

Na dobre warunki możemy liczyć w Spalonej w Górach Bystrzyckich
Najlepsze warunki do biegania wciąż ustrzymują się w Sudetach. Choć jeśli prognozy się sprawdzą, to jeszcze przed weekendem w Karpatach ma z nieba sypnąć białym puchem i znów możemy mieć doskonałe trasy w górach na całym południu kraju. Publikujemy infromacje przydatne do zaplanowania wyjazdu na biegówki przed i w trakcie Świąt.

dolnośląskie

Góry Izerskie - Jakuszyce
W Górach Izerskich zima trwa w najlepsze. Na trasach jest już 50 - 70 cm śniegu. Po większości tras w okolicach Jakuszyc przejechały już ratraki, trasy są na bieżąco przygotowane. To miejsce, gdzie obecnie mamy gwarancję przygotowania większości znajdujących się tam tras biegowych. Ponieważ Jakuszyce mogą pochwalić się jednymi z najlepszych obecnie warunków do biegania na nartach w całych Sudetach, dlatego w każdy dzień wolny zjeżdżają tam tłumy biegaczy narciarskich z Polski i Czech. Po 11:00 mogą być kłopoty ze znalezieniem miejsca na parkingu.
Źródło: informacja własna

 

Góry Orlickie - Duszniki Zdrój
Obiekt Duszniki Arena: Minimalna pokrywa śnieżna, lecz trasy przejezdne. Przygotowane trasy na 1500 i 2500 metrów. Ze względu na małą pokrywę śnieżną brak toru to klasyka. Nie zawsze też jest bezpiecznie dla nart.
Stacja narciarska Zieleniec: Na trasie od Kamienia w kierunku na Orlicę pokrywa śnieżna duża, lecz trasa nieprzejezdna ze względu na trwającą zrywkę drzewa. Przed weekendem, zaraz po zakończeniu zrywki, w planie jest wyratrakowanie trasy wraz z wyciśnięciem toru do techniki klasycznej.
Góry Bystrzyckie - Spalona
W Spalonej czynne są pętle Duża i Mała Jagodna, na których pokrywa śnieżna wynosi 10 - 30 cm. Nowy ratrak na bieżąco uprawia trasy oraz przygotowaną do oświetlenia polanę biegową przy Schronisku PTTK Jagodna. Warunki na trasie są dobre, jednak mogą zdarzyć się miejsca gdzie ratrak z powodu małej pokrywy śnieżnej potrafi wyciągnąć drobne kamyczki. Tory do klasyka wyciskane są tylko na części trasy, co również wynika z warunków śniegowych. Wypożyczalnia sprzętu przy schronisku czynna jest codziennie 9.30 - 16.00, w dni świąteczne 10:30 - 16:00.
Masyw Śnieżnika - Międzygórze
Ratrak w gotowości czeka na wyjazd w stronę szczytu Jawora, jednak pokrywa śnieżna jest niewystarczająca. W wyższych partiach gór jest dobrze, jednak ratrak startuje z poziomu około 700 m n.p.m. i trzeba czekać z utrzymaniem tras do większych opadów śniegu.
Góry Bialskie i Masyw Śnieżnika (Bielice, Sienna, Kamienica)
Góry Bialskie: czeski hotel Paprsek przygotowuje trasy na bieżąco. Do dyspozycji narciarzy biegowych jest około 50 km. Przygotowany jest także odcinek z Bielic, więc bez problemu można dostać się na wszystkie trasy Gór Bialskich. Wyratrakowane są: Dolina Białej Lądeckiej, Velky Sengen, Millire, Medvedi Bouda, Pralinka, Mala Pralinka, Petrikov.
Masyw Śnieżnika: w planach jest wyratrakowanie przed Świętami odcinka od ośrodka narciarskiego Czarna Góra do Schroniska na Śnieżniku oraz Janowa Góra. Łącznie około 15 km.
Pokrywa śnieżna w górach wynosi od 20 do 40 cm. Trasy przygotowane są głównie do techniki klasycznej, jedynie w Górach Bialskich po czeskiej stronie można pobiegać techniką klasyczną.

śląskie

Beskid Śląski - Kubalonka
Po tym jak śnieg niemal w całości zniknął z dolnych partii tras na Kubalonce (wywiał go wiatr halny), spadło go tam łącznie kilkanaście centymetrów. To wciąż jeszcze za mało, by przygotować trasy. W górnych partiach Kubalonki utrzymała się na tyle gruba biała pokrywa, że możliwe jest bieganie po pętli o długości około 2 km. Prognozy na najbliższe dni przewidują opady śniegu w Beskidzie Śląskim. Jeśli się sprawdzą, sytuacja na wszystkich trasach wróci do normy. Nasz kontakt ocenia, że wystarczy opad 15 cm śniegu, by było możliwe przygotowanie wszystkich tras na Kubalonce. Trzymamy więc kciuki za pogodę i śnieg.
Źródło: team nabiegowkach.pl

małopolskie

Tatry - Kościelisko
W Kościelisku leży 15 cm białego puchu, niestety to za mało aby przygotować ratrakiem trasy na Chotarzu. W czwartek jednak wypożyczalnia Gąsienica-Sport przygotowała trasy skuterem śnieżnym. Zastępcza trasa na Puchar Kościeliska, który odbył się w ostatni weekend, na Zokówce (zbocza Butorowego Wierchu) wciąż jeszcze ma się dobrze i może posłużyć do biegania.
Tatry - Zakopane - Równia Krupowa
Jedyna działająca infrastruktura zimowa na Górnej Równi Krupowej to górka saneczkowa. Tras biegowych brak.
Gorce - Obidowa
W Obidowej jak zwykle śniegu jest dość, na trasach zelaga go 30-40 cm. Warunki bardzo szybkie, bo śnieg jest zmrożony. Trasa na weekend ma być ratrakowana.
Źródło: Zofia Faron - Sołtys Obidowej
Beskid Wyspowy - pod Mogielicą
W czwartek bieganie pod Mogielicą nie było możliwe. Brak śniegu, na trasach leży lód i zmrożony podkład. Prognozy przewidują spore opady śniegu jeszcze przed weekendem. Jeśli się sprawdzą, w planach jest przygotowanie ratrakiem trasy w sobotę.
Źródło: Piotr Groń - operator ratraka

 

 

Włącz swoją trasę do raportów

Chcesz, aby Twoja trasa biegowa była ujęta w naszych raportach? Prosimy o kontakt na e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

zaktualizowano czwartek, 21 grudnia 2017 18:44
Oceń artykuł
(2 głosów)
Komentarze (0)
↑ pomniejsz okienko | ↓ powiększ okienko

busy

Społeczność na biegówkach

  • na tablicy

  • na forum

  • artykuły użytkowników

Więcej

lubią nas