Vexa Rossignol Swenor Marwe Ski Way SPINE SkiGo

Warunki na trasach 22 lutego 2018 [RAPORT]

opublikowano: 22 lutego 2018 autor: Redakcja

Beskid Wyspowy zaprasza na nową trasę biegową na Polanie Stumorgowej

Beskid Wyspowy zaprasza na nową trasę biegową na Polanie Stumorgowej
Choć na wielu polskich trasach biegowych od ostatniego tygodnia nie pojawił się świeży opad, niskie temperatury zakonserwowały śnieg leżący już wcześniej. Można biegać niemal na wszystkich biegowych terenach położonych w południowej Polsce. Nie wszędzie warunki są idealne, ale generalnie jest dobrze. Szczegóły dotyczące poszczególnych tras publikujemy w dzisiejszym raporcie.

dolnośląskie

Góry Izerskie - Jakuszyce
W Górach Izerskich w zeszłym tygodniu nie było opadów śniegu. Mimo to na trasach jest go bardzo dużo. Z wyjątkiem odcinków przy samej Szklarskiej Porębie, zwłaszcza na drodze do Huty wzdłuż torów kolejowych, jest tam sporo kamieni. Na pozostałych odcinkach jest bezpiecznie. Trasy są przygotowane bardzo dobrze, ale robi się coraz bardziej twardo, miejscami pojawiają się zlodzone odcinki, w czwartek w torach lodu jeszcze nie ma. Na nadchodzący weekend zapowiadane są bardzo duże mrozy w Górach Izerskich. Temperatury od niedzieli mogą spadać nawet poniżej 20 stopni C. W weekend 24-25 lutego na Polanie Jakuszyckiej i trasach biegowych odbywać się będą zawody inaugurujące Festiwal Narciarstwa Biegowego. W sobotę odbędzie się Rodzinna Dziesiątka, a w niedzielę Memoriał Stanisława Michonia na 15 km klasykiem. W te dni trasy, na których będą zawody, zostaną od 10:00 zamknięte dla ruchu turystycznego. 
Góry Bialskie i Masyw Śnieżnika (Bielice, Sienna, Kamienica)
Góry Bialskie: Warunki bardzo dobre, dostępne są wszystkie trasy - około 110 km wraz z trasami położonymi po czeskiej stronie gór połączonymi z polskimi w jedną sieć. Śniegu od 30 do 70 cm. Przygotowana jest także pętla biegu na 13 km w ramach SGB Ultrabiel. Trasy ostatnio były ratrakowane 20 lutego. Poniższe zdjęcie zostało zrobione w czwartek 22.02 w Bielicach. Dolina Pluszcza w Bielicach przy Chacie Cyborga też wyratrakowana, warunki bardzo dobre. Długość trasy 2800 m.
Masyw Śnieżnika: Warunki od dobrych w dolnych odcinkach po bardzo dobre wyżej. W Kletnie i na Młyńsku przetarcia. Śniegu od 20 do 80 cm.
Góry Sowie
Na Nietoperzu warunki do klasyka dobre, choć ślad czasami zanika. Na ratrak niestety za mało śniegu. Dość dobre warunki panują na trasie od Przełęczy Woliborskiej do Przełęczy Sokolej. Zdjęcie pokazuje sytuację na trasie Sowa. Trasy Niedźwiedź i Lis wyglądają podobnie. Kamyczki występują tylko w drodze na Lisie Skałki. Trasa 9 Buków w Srebrnej Górze bez możliwości wjazdu ratrakiem.
Źródło: Bielawska Agencja Rozwoju Lokalnego

śląskie

Beskid Śląski - Kubalonka
Na Kubalonce warunki dobre. Śniegu jest dużo. Na pętli 3 km można biegać bezpiecznie nawet na najlepszych nartach. Trasa przygotowana do łyżwy i klasyka. Na pozostałych odcinkach miejscami (zwłaszcza na zakrętach) może spod śniegu wystawać trawa. W niedzielę 25 lutego na Kubalonce odbywać się będą zawody "Bieg o Istebniański Bruclik" i w tym czasie korzystanie z tras będzie utrudnione.
Źródło: team nabiegowkach.pl

małopolskie

Tatry - Kościelisko
W Kościelisku warunki dobre, łącznie przygotowanych jest 10 km tras.
Gorce - Nowy Targ
W Nowym Targu czynna jest trasa biegowa o długości 15 km na lotnisku wokół rezerwatu „Bór na Czerwonem" oraz 5 km trasa biegowa w "Borze Kombinackim". Warunki śniegowe dostateczne, miejscowe przetarcia. Uwaga! W Borze Kombinackim prowadzone są prace leśne, należy zachować ostrożność.
Czynna jest również sztucznie naśnieżana narciarska trasa biegowa na stadionie obok Miejskiej Hali Lodowej, ul. Parkowa 14 (zdjęcie poniżej). Tutaj warunki są bardzo dobre. Trasa otwarta jest w godzinach od 8 do 21, ma długość 400 m, założone są dwa tory do stylu klasycznego i jest oświetlona, dzięki czemu można biegać po zmroku. W godzinach funkcjonowania trasy można korzystać z szatni znajdującej się bezpośrednio przy trasie biegowej w budynku lodowiska.
Gorce - Obidowa
Warunki bardzo dobre. Pokrywa śnieżna wynosi 30-40 cm. Trasa jest codziennie ratrakowana i frezowana. Tor do stylu klasycznego zakładany jest na całej długości. Na trasie leży świeży śnieg.
Źródło: Zofia Faron - Sołtys Obidowej
Beskid Wyspowy - pod Mogielicą
Na trasie "Mogielica" o długości 21 km pokrywa śniegu wynosi od 5 do 20 cm. Ostatnio trasa była przygotowana maszynowo 19 lutego. Warunki są dostateczne, trasa przygotowana do stylu klasycznego i łyżwowego. Na odcinku od 8 km do 17 km trwają prace leśne. Na trasie w Zalesiu o długości 5,5 km warunki są dostateczne, choć występują przetarcia. Pokrywa śnieżna 0-10 cm. Przygotowana ostatnio 19 lutego. Dobre warunki panują na  "Oślej Łączce" o długości 200 m przy stadionie LKS Zalesianka. W Beskidzie Wyspowym dostępna jest nowa trasa biegowa położona na wysokości około 1100 m n.p.m. na Polanie Stumorgowej (to największa polana w całym paśmie górskim) - fotka poniżej. Trasa ma 2 km długości, przebiega po niebieskim szlaku turystycznym, który prowadzi na Mogielicę i łączy się z trasą "21 km" w okolicach 6 km.
Źródło: Piotr Groń - operator ratraka
Beskid Niski - Krzywa
Pokrywa śnieżna wynosi od 25 do 45 cm. Warunki narciarskie są bardzo dobre. Śnieg jest puszysty, ale zmrożony. W środę wieczorem na nowo ubito trasy sportowe w Krzywej na Górze Banickiej, na łąkach nad Krzywą. Przedłużono również trasę za potokiem w stronę Kanady i domku na górce. Na długości ok. 7 km założone są tory do klasyka oraz do łyżwy. Na Górze Banickiej zostało przygotowane miejsce do saneczkowania dla dzieci (wzdłuż drogi powiatowej od transformatora w górę) o długości ok. 300 m. W czwartek została ubita skuterem Wielka Zielona Pętla (50 km). Przygotowane są trzy parkingi: przy transformatorze, obok Pomnika Lotników i przy pierwszych zabudowaniach w Krzywej. Poniżej zdjęcie z tras w Beskidzie Niskim autorstwa Krystiana Kiwacza.
Na najbliższy weekend na trasach planowane są imprezy:
  • Zbiegowisko Chyża Hani w Krzywej 23-25.02.2018 r.
  • IV Rajd „Pięćdziesiątka bez setki" sobota, 24.02.2018 r. Rajd odbędzie się na oznakowanych szlakach narciarskich w Beskidzie Niskim na Wielkiej Zielonej Pętli "ŚNIEŻNYCH TRAS przez LASY" oraz „Dwudziestka piątka z pięćdziesiątką" połowa wielkiej pętli.
  • W sobotę 24.02.2018 na trasach sportowych biegi narciarskie "O Lampę Łukasiewicza" - główny organizator OSIR Gorlice.
Źródło: Bogusław Niedziela

lubelskie

Lubelszczyzna - Tomaszów Lubelski
Warunki bardzo dobre, trasy bezpieczne z dużą ilością śniegu. Trasy są ratrakowane systematycznie na pętlach 1,0 km; 1,5 km; 2,0 km i 2,5 km. Tor do klaska robiony jest na pętlach 1,5 km; 2,0 km. W najbliższą niedzielę 25 lutego na trasach odbędzie się XXX-ty Bieg Hetmański. Zawody rozpoczynają się o 10:00, zakończenie planowane jest na 14:00.
Źródło: Krismar - Tomaszów Lubelski

 

pomorskie

Kaszuby - Kartuzy
W ostatnim czasie w Kartuzach spadło 5 cm śniegu, na trasie leży go łącznie około 10 cm. Stan większości tras jest dobry pomimo niewielkiej ilości śniegu. Tor do klasyka na większości odcinków zachował się. Skuter wyjedzie na trasy, by je poprawić, w piątek wieczorem lub sobotę rano.
Źródło: Janusz Meissner - administrator tras w Kartuzach

 

 

Włącz swoją trasę do raportów

Chcesz, aby Twoja trasa biegowa była ujęta w naszych raportach? Prosimy o kontakt na e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

zaktualizowano piątek, 23 lutego 2018 09:42
Oceń artykuł
(0 głosów)
Komentarze (0)
↑ pomniejsz okienko | ↓ powiększ okienko

busy

Społeczność na biegówkach

  • na tablicy

  • na forum

  • artykuły użytkowników

Więcej

lubią nas