Vexa Rossignol Swenor Marwe Ski Way SPINE SkiGo

Warunki na trasach 26 stycznia 2017 [RAPORT]

opublikowano: 26 stycznia 2017 autor: Redakcja

Na trasach w Obidowej leży od 80 do 120 cm śniegu

Na trasach w Obidowej leży od 80 do 120 cm śniegu
Choć w Polsce nie było ostatnio tak obfitych opadów śniegu jak w pierwszej połowie stycznia, szczególnie w górach, gdzie temperatury przez cały czas utrzymują się poniżej zera, trasy są doskonale przygotowane. Korzystajmy, bo luty za pasem, a większość z nas pewnie po Biegu Piastów i SGB Ultrabiel powoli będzie kończyć sezon. Z naszego czwartkowego raportu dowiecie się, gdzie warto wybrać się na biegówki w nadchodzący weekend.

dolnośląskie

Góry Izerskie - Jakuszyce
W Jakuszycach warunki wciąż są wspaniałe. Ratraki koncentrują się na dopieszczaniu trasy Biegu Piastów na 50 km. Dostępne są także pozostałe trasy. Tak jak w poprzednim tygodniu wszystkie możliwe szlaki narciarskie będące pod opieką Biegu Piastów, nawet te dawno zapomniane, są przetarte i można na nich komfortowo biegać. Jedynym utrudnieniem są dziury powodowane przez pieszych i ślady po skuterach śnieżnych. Ratraki na szczęście codziennie odśnieżają trasy, warunki można nazwać więc idealnymi.
Góry Stołowe - Karłów
W Górach Stołowych dostępne dla biegaczy są cztery pętle:
  1. Pętla 20 km od wypożyczalni nart w kierunku Batorówka przez Torfowiska do Karłowa. Pokrywa śnieżna od 15 cm do 50 cm. Trasa utrzymywana dla stylu łyżwowego i klasycznego (jeden tor). Ostatni wyjazd ratraka miał miejsce we wtorek 22.01. Z powodu rozgrywania zawodów Fat Bike Race – od czwartku do soboty do 15:00 trasa będzie utrzymana wyłącznie do stylu łyżwowego. W nocy z soboty na niedzielę ratrak przejedzie trasę dla łyżwy i klasyka.
  2. Pętla 3 km na łąkach przy wypożyczalni. Pokrywa śnieżna od 10cm do 40cm. Trasa utrzymywana dla stylu łyżwowego i klasycznego (jeden tor). Ostatni wyjazd ratraka miał miejsce we wtorek 22.01 – następny wyjazd z soboty na niedzielę. Z powodu rozgrywania zawodów Fat Bike Race – 28.01 trasa będzie zamknięta do godz. 15:00.
  3. Pętla 5 km nad schroniskiem Michałówka (obok byłego hotelu PZU) po łąkach wzdłuż lasu. Pokrywa śnieżna od 40 cm do 60 cm. Trasa utrzymywana dla stylu łyżwowego i klasycznego (jeden tor). Z powodu V Biegu Pabla trasa będzie zamknięta 29.01 do godz. 15:00.
  4. Pętla 10 km nad schroniskiem Michałówka (obok byłego hotelu PZU) po łąkach wzdłuż lasu dalej w kierunku miejscowości Pasterka wzdłuż granicy z Czechami i powrót na łąki (trasa łączy się z trasą nr 3). Pokrywa śnieżna od 40 cm do 6 0cm (przy granicy z Czechami jest kilka niewielkich miejsc z prześwitami). Trasa utrzymywana dla stylu łyżwowego i klasycznego (jeden tor). Ostatni wyjazd ratraka miał miejsce 25.01. Z powodu V Biegu Pabla trasa będzie zamknięta 29.01 do godz. 15:00.
Góry Orlickie - Duszniki Zdrój
W Górach Orlickich wciąż bez zmian. Jamrozowa Polana do końca stycznia 2017 roku jest zamknięta, trwają na niej Mistrzostwa Europy w biathlonie. Wszyscy liczą na to, że ten doskonały ośrodek do końca sezonu posłuży też amatorom. Wszyscy, którzy w najbliższy weekend chcą pobiegać na nartach w Górach Orlickich, mogą wybrać się z Zieleńca na trasy po czeskiej stronie.
Góry Bystrzyckie - Spalona
Ratrak ma przejechać po trasach w czwartek wieczorem. Będą przygotowane: Duża i Mała Jagodna. Kolejny przejazd zaplanowano na sobotni wieczór, aby trasy były dobrze przygotowane na niedzielę. Pogoda dopisuje, warunki śniegowe wciąż w Spalonej są bardzo dobre. Na weekend zapowiadana jest słoneczna pogoda. Trasy "zielona" i "czerwona" to szlaki turystyczne, nie ma na nich torów do techniki klasycznej, jednak są przetarte, oznakowane i nadają się na krótkie spacery.
Spalona
Masyw Śnieżnika - Międzygórze
Przejazd skutera z nakładką zaplanowano w Międzygórzu na piątek, aby przygotować dobre warunki na weekend. Nadal udostępnione są polany przy stacji GOPR Międzygórze, polany na górze Jawor oraz trasa o długości około 5 km pomiędzy GOPR a Jaworem. Warunki dobre, śniegu pod dostatkiem.
Międzygórze
Góry Bialskie i Masyw Śnieżnika (Bielice, Sienna, Kamienica)
Warunki do uprawiania narciarstwa biegowego w Górach Bialskich i Masywie Śnieżnika są bardzo dobre. Przygotowane są wszystkie trasy. Tory zostały bardzo ładnie utrwalone przez mróz, warstwa śniegu na trasie sięga od 20 cm na początkach trasy po 60 cm w wyższych partiach. Również bardzo dobrze utrzymane są wszystkie trasy wokół Hotelu Paprsek po czeskiej stronie gór. Narciarze mają do dyspozycji ponad 200 km tras w okolicy Stronia Śląskiego łącznie z trasami przygranicznymi po czeskiej stronie. Na szlak biegowy można się włączyć w Bielicach (tu kawałek trzeba podejść pieszo, by ominąć prace leśne), Kletnie, Janowej Górze, Siennej i Kamienicy.
Góry Bialskie

śląskie

Beskid Śląski - Kubalonka
We środę na Kubalonce spadło 5 cm świeżego śniegu. Bardzo to było potrzebne, bo śnieg, który leżał wcześniej na trasach, miał już na sobie wiele brudu z dymów kominowych, z drzew itp. Teraz jest czysto, trasa szybka, dobra i twarda, a na niej lekki dywanik nowego śniegu. Wszystkie trasy na Kubalonce są przygotowane do biegania.
Źródło: team nabiegowkach.pl

małopolskie

Tatry - Kościelisko
W Kościelisku na Polanie Chotarz bez zmian. Łącznie do dyspozycji biegaczy jest około 11 km tras. Na trasach leży pokrywa ubitego śniegu o grubości 25cm. Na całej długości tras przygotowane są dwa tory do techniki klasycznej i łyżwowej. W czwartek temperatura powietrza wynosiła -7 st. i świeciło słońce.
Tatry - Zakopane - Równia Krupowa
Zakopiańska trasa na Górnej Równi Krupowej wciąż w świetnym stanie. Na prawie całej długości ok. 3 km założone są cztery równoległe tory do klasyka i choć nie ma osobnego miejsca na łyżwę, można też nią pobiegać. Cała trasa jest zmrożona, po nocnych opadach śniegu leciutko przyprószona, co nie utrudnia biegu, a nadaje wyjątkowej malowniczości. Jeśli jesteście początkujący albo z racji zdrowia lub wieku nie czujecie się na siłach, by wybrać się na bardziej wymagająca trasę, Rówień Krupowa będzie dobrym wyborem. W dodatku z Krzeptówek, Cyrhli, Olczy i Harendy można na nią dojechać kursującymi od kilku miesięcy autobusami komunikacji miejskiej..
Tatry - Białka Tatrzańska
W Białce Tatrzańskiej trasy nie są długie, ale jest na nich sporo śniegu, są szerokie i dobrze przygotowane.
Gorce - Nowy Targ
Z Nowego Targu zamiast aktualnego raportu otrzymaliśmy zapewnienie, że wszystko jest identycznie jak w ubiegłym tygodniu. Czyli warunki śniegowe dobre. Wszystkie narciarskie trasy biegowe są czynne. W piątek wieczorem ratrak przygotuje wszystkie trasy, również trasy IX Biegu Podhalańskiego, który odbędzie się tam 4 lutego.
Gorce - Obidowa
Obidowa W Obidowej pokrywa śnieżna wynosi od 80 do 120 cm. W czwartek temperatura powietrza wahała się między -12 a -7 st. C. Śnieg na trasach jest zmrożony. Wszystkie trasy wciaż przygotowywane są każdego dnia Tor do techniki klasycznej wyciskany jest na całej długości. Przy wejściu na trasy zlokalizowana jest wypożyczalnia. Można też napić się tam kawy i herbaty.

 

Źródło: Zofia Faron - Sołtys Obidowej

podkarpackie

Bieszczady - Ustjanowa
Trasy biegowe im. Stanisława Nahajowskiego w Ustjanowej Górnej czekają na miłośników białego szaleństwa! Warunki na trasie są doskonałe, na całej długości wyznaczone są tory, dojazd na parking przy trasie bezproblemowy. W czwartek temperatura powietrza minusowa, bezwietrznie, od rana świeci słońce. We środę na trasach odbyły się zawody dla dzieci i młodzieży (zdjęcie poniżej).
Bieszczady

mazowieckie

Warszawa - Wesoła
Po ostatniej odwilży, marznącej mżawce i znacznym spadku temperatury, trasa jest dość wymagająca. Tory są mocno oblodzone i fragmentami rozjeżdżone, ale da się biegać. Osoby, które pewnie czują się na biegówkach, nie powinny mieć problemów. Trasa leśna w dalszym ciągu nie jest dostępna. Polanka ćwiczebna - stan dobry. W najbliższy weekend będą prowadzone szkolenia. Wypożyczalnia sprzętu i serwis - czynne sobota, niedziela 9:00 - 15:00.

pomorskie

Kaszuby - Kartuzy
Trasy w Kartuzach były we środę wyrównane "płetwą" ciągniętą za skuterem śnieżnym. Tor do klasyka dobry. Po nocnych przymrozkach trasy są twarde, szybkie i trudne. Na weekand przewidywane jest wyrównywanie tras, o ile będzie możliwa poprawa ich stanu. Pokrywa śniegu wciaż wystarczająca, wynosi ok. 15 cm. Temperatura na lekkim minusie.
Źródło: Janusz Meissner - administrator tras w Kartuzach

 

Włącz swoją trasę do raportów

Chcesz, aby Twoja trasa biegowa była ujęta w naszych raportach? Prosimy o kontakt na e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

zaktualizowano czwartek, 26 stycznia 2017 19:19
Oceń artykuł
(1 głos)
Komentarze (0)
↑ pomniejsz okienko | ↓ powiększ okienko

busy

Społeczność na biegówkach

  • artykuły użytkowników

lubią nas