Vexa Rossignol Swenor Marwe Ski Way SPINE SkiGo

Warunki na trasach 27 grudnia 2018 [RAPORT]

opublikowano: 27 grudnia 2018 autor: Redakcja

W Jakuszycach już najprawdziwsza zima.

W Jakuszycach już najprawdziwsza zima. Fischer Jakuszyce
Choć na nizinach temperatury utrzymują się powyżej zera, w górach w ostatnich dniach przybyło nowego śniegu. W większości miejsc można już biegać po łącznie setkach kilometrach tras, a co ważne w warunkach bezpiecznych dla sprzętu i zdrowia. Gdzie warto wybrać się przed końcem roku, dowiesz się z naszego raportu śniegowego.

dolnośląskie

Góry Izerskie - Jakuszyce
W ostatnim czasie w Górach Izerskich spadło kolejne 20 cm śniegu. W czwaretk siąpiła mżawka, a temperatura oscylowała w okolicach -2°C - +1°C. Ratraki przejechały i kursują praktycznie po wszystkich trasach, poza odcinkiem wokół Koziego Grzbietu (tzw. Kozińca). Tory do klasyka są na wszystkich trasach, wszędzie też jest miejsce do biegania łyżwą. Warunki są bardzo dobre.
Góry Orlickie - Duszniki Zdrój
Trasy w Zieleńcu: Na trasach dużo śniegu, powyżej 30 cm. W czwartek śnieg był mokry, a w powietrzu mżawka. Śnieg jest ciężki, ale ubity na trasie. Trasy od Kamienia Rubartscha aż do Orlicy przygotowane z torami do techniki klasycznej. Do tego małe pętle biegowowe wzdłuż trasy na Orlice. Trasy czeskie: Polomskie Siodlo, Bukacka, Masarykova Chata, aż po Destną, utrzymywane są na bieżąco, szerokie i z torami do klasyka. Miejscami występują strumyki pod trasami i warto na to zwracac uwagę, by nie uszkodzic sprzętu. Podsumowujac: warunki niemal idealne.
Duszniki Arena: Pod koniec roku na Duszniki Arena organizowane są Mistrzostwa Polski w biathlonie. Trasy są wyłączone z ruchu turystycznego.
Źródło: Szkółka Narciarstwa Biegowego RunSki i informacja własna
Góry Bialskie i Masyw Śnieżnika (Bielice, Sienna, Kamienica)

Góry Bialskie: W nocy z 25 na 26 grudnia zostały wyratrakowane trasy od Bielic przez Przełęcz Suchą do Nowej Morawy. Ratrak Gminy Stronie Śląskie przygotował około 30 km. W sumie pokrywa śnieżna w Górach Bialskich wynosi od 30 cm do 70 cm powyżej 900 m n.p.m. Poniższe zdjęcie prezentuje nocne utrzymywanie tras. Na bieżąco przygotowywane są wszystkie trasy przez Hotel Paprsek po czeskiej stronie. Przed weekendem przygotowana zostanie polana biegowa Dolina Pluszcza w Bielicach koło Chaty Cyborga.

Bielice

Masyw Śnieżnika: Trasy nie są przygotowane.

Góry Sowie
Na przełęczy Jugowskiej mimo delikatnej plusowej temperatury śnieg się utrzymuje z pokrywą o grubości ok. 20 cm. W czwartek wieczorem zostanie podjęta próba przygotowania ratrakiem wszystkich tras. Jeżeli warunki będą wystarczające, zostaną przygotowane tory do klasyka i łyżwy.
Źródło: Bielawska Agencja Rozwoju Lokalnego

śląskie

Beskid Śląski - Kubalonka
Ostatnio śniegu tylko przybywało, więc ratrak jeździł po trasach każdego dnia. Dostępne sa wszystkie części tras na Kubalonce. Warstwa mokrego, mocno ubitego śniegu wynosi około 30 cm. Są tory do klasyka i ścieżka dla łyżwy. Jest bezpiecznie dla biegających i ich sprzętu.
Źródło: informacja własna

małopolskie

Tatry - Chochołów
Na trasie przy Chochołowskich Termach leży już nawet 80 cm śniegu, w tym 5 cm z opadów, jakie miały miejsce we środę. Od 24 grudnia łącznie pojawiło się do 20 cm nowego śniegu. Trasa jest ratrakowana każdej nocy. Jest tor do klasyka i pole do biegania łyżwą.
Źródło: Chochołowskie Termy
Tatry - Kościelisko
Na Polanie Chotarz jest już 7,5 km przygotowanej trasy biegowej, w tym 5 km przygotowane przez ratrak (tory do techniki klasycznej i łyżwowej) i kolejne 2,5 km części przygotowanej przez skuter. W czwartek do szczęścia brakowało tylko słońca. Co prawda temperatura w dzień była na plusie, ale warunki do biegania były idealne.
Tatry - Zakopane
Nie otrzymaliśmy raportu z Zakopanego.
Źródło: Wydział Turystyki i Sportu w Zakopanem
Gorce - Nowy Targ
Po intensywnych opadach śniegu w Nowym Targi udało się przygotować trasę biegową w obrębie lotniska (3,5 km), która prowadzi po niedawno wybudowanej ścieżce rowerowej wzdłuż „Boru na Czerwonem". W najbliższych dniach zostanie również przygotowana 5-kilometrowa narciarska trasa biegowa w "Borze Kombinackim". Od paru dni można biegać na sztucznie naśnieżanej i oświetlonej po zmroku pętli, znajdującej się na stadionie "KOŁO" obok Miejskiej Hali Lodowej (czytaj o tym więcej).
Gorce - Obidowa
Na całej długości trasy pokrywa śnieżna wynosi 40-50 cm. Ratrak pracuje codziennie. Tory do klasyka dostępne są na całej długości. Brak przetarć, czy wystających kamieni.
W weekend na pewno będzie można skorzystać z trasy i pobiegać w dobrych warunkach.
Źródło: Zofia Faron - Sołtys Obidowej
Beskid Wyspowy - pod Mogielicą
Obecnie przygotowanych jest 21 km trasy na stokówce wokół góry Mogielica. Ślad założony został ratrakiem 26.12.2018. Na weekend będzie poprawiony.Trasa przygotowana do stylu klasycznego i łyżwowego. W czwartek padał śnieg z deszczem. Według prognoz od piątku ma sypać śnieg, także na weekend wszystkie trasy powinny być przygotowane.
Gospodarze tras zapraszają wszystkich na sylwestrowy bieg narciarski, Który odbędzie się 31.12.2018 o godzinie 11.00 na trasach "Aktywna Mogielica". Udział w biegu jest darmowy. Limit 250 osób. Są jeszcze wolne miejsca.
Źródło: Piotr Groń - operator ratraka
Beskid Niski - Krzywa
Tym razem nie otrzymaliśmy raportu.
Źródło: Bogusław Niedziela

pomorskie

Kaszuby - Kartuzy
W Kartuzach już kilka dni leżał śnieg i pierwszy tydzień warunków narciarskich za nami. Niestety prawie wszystko spłynęło, na razie nie ma widoków na poprawę.
Źródło: Janusz Meissner - administrator tras w Kartuzach

 

 

Włącz swoją trasę do raportów

Chcesz, aby Twoja trasa biegowa była ujęta w naszych raportach? Prosimy o kontakt na e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

zaktualizowano czwartek, 27 grudnia 2018 19:39
Oceń artykuł
(1 głos)
Komentarze (0)
↑ pomniejsz okienko | ↓ powiększ okienko

busy

Społeczność na biegówkach

  • na tablicy

  • na forum

  • artykuły użytkowników

Więcej

lubią nas