Vexa Rossignol Swenor Marwe Ski Way SPINE SkiGo

Warunki na trasach 28 grudnia 2017 [RAPORT]

opublikowano: 28 grudnia 2017 autor: Redakcja

Jakuszyce - 28 grudnia 2017 roku

Jakuszyce - 28 grudnia 2017 roku
W ostatnim raporcie tego roku mamy złe i dobre wieści. Złe są takie, że na większości tras w Sudetach i Karpatach brakuje śniegu i nie da się biegać na nartach. Dobre natomiast są takie, że śnieg utrzymał się w kilku miejscach i można tam pobiegać w całkiem przyzwoitych, a nawet bardzo dobrych warunkach. Gdzie warto wybrać się na biegówki na koniec roku, przeczytasz w czwartkowym raporcie.

dolnośląskie

Góry Izerskie - Jakuszyce
Przez okres Świąt wiele śniegu w Górach Izerskich wyparowało. Dodatnie temperatury i deszcz, a przez to malejąca pokrywa śnieżna, spowodowała wyłączenie części tras, w tym wszystkich w kierunku Szklarskiej Poręby. Na szczęście w czwartek od rana bez przerwy sypie śnieg. Pracy ratraków, które wyjechały rano na trasy, nie było specjalnie widać, gdyż szlaki w oka mgnieniu były zasypywane. Ta świeża dostawa białego puchu nie tylko przykryje brud, ale powinna radykalnie poprawić sytuację na trasach. Zwłaszcza, że prognozy zapowiadają opady śniegu - choć już mniejsze - przez kolejne dni. Jakuszyce i trasy biegowe w Górach Izerskich to pewne miejsce do wypadu na biegówki na przełomie starego i nowego roku.
Źródło: informacja własna
Góry Bystrzyckie - Spalona
Brak warunków.
Masyw Śnieżnika - Międzygórze
Brak warunków.
Góry Bialskie i Masyw Śnieżnika (Bielice, Sienna, Kamienica)
Góry Bialskie: Trasy były przygotowane ostatnio 23.12.2017. Ratrak z czeskiego schroniska Paprsek zjechał do Bielic. Od zimowego parkingu przy stawach trzeba do trasy ratrakowanej podejść 1,5 km z powodu przetarć. Początkowo też nie ma wyciśniętych śladów, później już są i warunki są całkiem przyzwoite. Poniższe zdjęcie przedstawia Dolinę Białej Lądeckiej. Pokrywa śnieżna od 20 do 30 cm. Paprsek przygotował również inne trasy w Górach Bialskich/Rychlebskych Horach łącznie dla narciarzy biegowych jest do dyspozycji około 40 km. Warto zaznaczyć, że w tym roku powstała nowa trasa - Ruzovka - typowo pod łyżwę o długości 7 km. W czwartek pada śnieg, na piątek zapowiadane są dalsze opady. Jeżeli prognozy się sprawdzą, w sobotę ratrak ruszy ponownie.
Masyw Śnieżnika: Odcinek od Żmijowca do Schroniska pod Śnieżnikiem był uprawiany ratrakiem 21.12.2017.​ Warunki znośne.

śląskie

Beskid Śląski - Kubalonka
Na Kubalonce utrzymała się niewielka ilość śniegu w górnych odcinkach tras biegowych. Miejsce to jest wykorzystywane do treningu przez lokalnych zapaleńców, którzy nie mogą żyć bez biegówek. Jednak warunki są trudne, typowe bardziej dla późnych okresów wiosennych, niż zimy.
Źródło: team nabiegowkach.pl

małopolskie

Tatry - Kościelisko
W Kościelisku wieje halny. Śniegu nie ma, w czwartek za dnia temperatura sześć stopni na plusie.
Tatry - Zakopane - Równia Krupowa
W Zakopanem trasy brak. Na najbliższe dni zapowiadane są opady śniegu (pytanie, czy będzie go wystarczająco, by przygotować trasę). Póki co zimowy krajobraz wygląda tak, jak na poniższym zdjęciu.
Gorce - Obidowa
Trasa ratrakowana regularnie,cały czas utrzymana jest trasa główna Śladami Olimpijczyków Doliną Lepietnicy. Na całej długości tor do stylu klasycznego z wyjątkiem odcinka Kalużna-Rozdziele, tu brak toru ze względu na bezpieczeństwo. Pokrywa śnieżna od 20 do 40 cm. Na trasach jest spory tłok, a oprócz turystów na miejscu trenują reprezentacje Polski w narciarstwie biegowym i biathlonie oraz reprezentacja paraolimpijczykow. W Obidowej można spotkać m.in. Justynę Kowalczyk, Krystynę i Grzegorza Guzików oraz Witolda Skupnia. To jedyna czynna trasa w tej części Karpat. Gospodarze ośrodka proszą wszystkich biegaczy o rozsądek.
Źródło: Zofia Faron - Sołtys Obidowej
Beskid Wyspowy - pod Mogielicą
Brak śniegu i warunków.
Źródło: Piotr Groń - operator ratraka

lubelskie

Lubelszczyzna - Tomaszów Lubelski
W Tomaszowie Lubelskim duża odwilż. W czwartek w ciągu dnia było 9 stopni na plusie. Śniegu niestety brak.
Źródło: Lubelski Okręgowy Związek Narciarski

 

 

Włącz swoją trasę do raportów

Chcesz, aby Twoja trasa biegowa była ujęta w naszych raportach? Prosimy o kontakt na e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

zaktualizowano czwartek, 28 grudnia 2017 17:44
Oceń artykuł
(1 głos)
Komentarze (1)
michau
michau W Kościelisko dzisiaj 30 grudnia warunki bardzo dobre. 31 grudnia powinno jeszcze być ok.
30.12.2017, 16:14
Głosy: +0
↑ pomniejsz okienko | ↓ powiększ okienko

busy

Społeczność na biegówkach

  • na tablicy

  • na forum

  • artykuły użytkowników

Więcej

lubią nas