Vexa Rossignol Swenor Marwe Ski Way SPINE SkiGo

Warunki na trasach 28 lutego 2019 [RAPORT]

opublikowano: 28 lutego 2019 autor: Redakcja

W Kościelisku do dyspozycji narciarzy wciąż jest około 10 km tras.

W Kościelisku do dyspozycji narciarzy wciąż jest około 10 km tras.
Dzięki dużym opadom śniegu w ciągu zimy w górach większość tras, zwłaszcza tych położonych wyżej, wciąż ma grubą pokrywę śnieżną, a trasy dla narciarzy będą przygotowane na najbliższy weekend. W Jakuszycach od piątku do niedzieli będą odbywały się najważniejsze konkurencje Biegu Piastów. To dobra okazja dla tych, którzy nigdy nie biegali poza Górami Izerskimi, by zmobilizować się i poznać nowe miejsca. Gdzie będzie można wyszaleć się na biegówkach w pierwszych dniach marca dowiesz się z naszego raportu.

dolnośląskie

Góry Izerskie - Jakuszyce
Od piątku do niedzieli w Jakuszycach na większości tras odbywać się będzie 43. Bieg Piastów. Trasy będą przygotowane głównie z myślą o startujących zawodnikach. Odradzamy przyjazd w celach turystycznych, nie ma szans na znalezienie miejsca na parkingu (część parkingów jest wyłączona na potrzeby organizacyjne), a trasy zawodów będą dostępne wyłącznie dla startujących.
Źródło: Informacja własna
Góry Suche - Sokołowsko
Trasy biegowe praktycznie nie istnieją, zostało trochę śniegu na dwóch polanach, gdzie o poranku warunki są trudne, twardy zmrożony śnieg, natomiast kiedy trochę temperatura wzrośnie, można pobiegać stylem klasycznym, wielkość połaci śnieżnej to około 2 razy 300-700 m. Do biegania stylem łyżwowym warunki wciąż dobre.
Źródło: Andrzej Nowicki
Góry Orlickie - Duszniki Zdrój
Duszniki Arena: Temperatury sporo powyżej 0 przyczyniają się do pogorszenia jakości tras, mimo tego warunki na Duszniki Arena są wciąż dobre, wszystkie trasy są dostępne. Trasy nie są już oświetlane po zmroku.
Zieleniec: Trasy niestety nie są ratrakowanie, ponieważ przez odwilż maszyna nie ma możliwości dojazdu.
Źródło: MOKiS Duszniki-Zdrój
Góry Bystrzyckie
Otrzymaliśmy krótką informację, że w Górach Bystrzyckich wciąż jest od 30 cm do 50 cm śniegu, a trasy są przygotowane zarówno w Spalonej, jak też Lasówce.
Źródło: Urząd Miasta i Gminy Bystrzyca Kłodzka
Masyw Śnieżnika - Międzygórze
Brak warunków do biegania na nartach.
Źródło: Urząd Miasta i Gminy Bystrzyca Kłodzka
Góry Bialskie i Masyw Śnieżnika (Bielice, Sienna, Kamienica)
Od trzech tygodni nie było świeżych opadów śniegu, ale duża ilość śniegu w górach (30-150 cm) i nocne przymrozki wciąż zapewniają dobre lub bardzo dobre warunki na szlakach. Na najbliższą sobotę planuje się wyratrakowanie wszystkich tras w Górach Bialskich między Bielicami a parkingiem w Nowej Morawie, w tym tras tegorocznego maratonu SGB Ultrabiel. Szlaki ratrakuje też czeski ośrodek Paprsek, w tym transgraniczne pętle Maly i Velky Sengen.

W związku ze słoneczną pogodą, niskimi dodatnimi temperaturami w dzień i nocnymi przymrozkami - można spodziewać się miejscowych oblodzeń, czy niewielkich ubytków śniegu w dolnych odcinkach szlaków. Na trasach jest też coraz więcej igliwia. Narciarze proszeni są o szczególną ostrożność, zwłaszcza podczas zjazdów.

Ostatni raz szlak ratrakowany był 22.02.2019 - przygotowane zostały wszystkie trasy biegowe w górach Bialskich i Masywie Śnieżnika, łącznie z trasami na których odbył się maraton Ultrabiel, jedynie z wyjątkiem pętli przy Stacji Narciarskiej Kamienica i góra Młyńsko, ale jeszcze są tam warunki do poruszania się na nartach. Dodatkowo wyratrakowane zostały polany do ćwiczeń przy wejściu na szlak: na Janowej Górze, w Kletnie oraz Bielicach. Dolina Pluszcza przy Chacie Cyborga - brak warunków w połowie trasy pojawiło się przetarcie o długości około 50 m w związku z tym ratrak nie może przygotować całej trasy. Poza tym sporo igliwia.

Trasa na plaży nad Zalewem w Starej Morawie nie jest przygotowana ze względu na brak śniegu.

Góry Sowie
Tym razem nie otrzymaliśmy informacji o sytuacji na trasach w Górach Sowich.
Źródło: Bielawska Agencja Rozwoju Lokalnego

śląskie

Beskid Śląski - Kubalonka
Tym razem nie mamy informacji z Kubalonki.
Źródło: informacja własna

małopolskie

Tatry - Chochołów
Przy Chochołowskich Termach wciąż leży około 1 m śniegu. Przygotowana jest pętla o długości 1,6 km. Ratrak pracuje nocami. Jest tor do klasyka i szeroka ścieżka do łyżwy.
Źródło: Chochołowskie Termy
Tatry - Kościelisko
W Kościelisku ocieplenie nie zaszkodziło trasom, wciąż utrzymywane jest ok. 10 km.
 
Tatry - Zakopane
Nie otrzymaliśmy informacji z Zakopanego.
Źródło: Wydział Turystyki i Sportu w Zakopanem
Gorce - Nowy Targ
Nie otrzymaliśmy tym razem informacji z Nowego Targu.
Gorce - Obidowa
Warunki bardzo dobre, grubość pokrywy śnieżnej wynosi 80 - 90 cm na całej długości tras. Trasy ratrakowane są codziennie i Doliną Lepietnicy i Doliną Obidowca - na całej długości - założony jest tor do stylu klasycznego, a środek przygotowany do łyżwy. Brak oblodzeń na trasie.
 
Źródło: Zofia Faron - Sołtys Obidowej
Beskid Wyspowy - pod Mogielicą
Na trasach Mogielica dla narciarzy pozostała już tylko trasa 21 km "Mogielica", na której wciąż jest bardzo gruba warstwa śniegu. Nigdzie nie ma przetarć oraz nie wystają kamienie. Jedyny minus to duża ilość igliwia na niektórych fragmentach trasy. Trasa będzie przygotowana na weekend ratrakiem w sobotę nad ranem. Na trasie 5,5 km "Zalesie" oraz na "oślej łączce" brak warunków do biegania.
Źródło: Piotr Groń - operator ratraka

 

Włącz swoją trasę do raportów

Chcesz, aby trasa biegowa, którą się opiekujesz, była ujęta w naszych raportach? Biegasz na trasie i masz informacje z pierwszej ręki? Przekazuj nam te informacje, a my opublikujemy je w ogólnopolskim raporcie śniegowym. Prosimy o kontakt na e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Uwaga! Redakcja nie przepisuje treści z innych stron, nie pobiera także informacji z tablic facebookowych. Wszystkie informacje, które są publikowane w tym raporcie, zostały przekazane redakcji przez osoby, które są odpowiedzialne za utrzymanie tras w swojej okolicy, lub są narciarzami, którzy osobiście sprawdzili warunki.

zaktualizowano czwartek, 28 lutego 2019 19:20
Oceń artykuł
(0 głosów)
Komentarze (0)
↑ pomniejsz okienko | ↓ powiększ okienko

busy

Społeczność na biegówkach

  • na tablicy

  • na forum

  • artykuły użytkowników

Więcej

lubią nas