Vexa Rossignol Swenor Marwe Ski Way SPINE SkiGo

Warunki na trasach 3 stycznia 2019 [RAPORT]

opublikowano: 03 stycznia 2019 autor: Redakcja

Na trasach Pod Mogielicą warunki bajeczne

Na trasach Pod Mogielicą warunki bajeczne
Od początku stycznia w polskich górach pada śnieg. Miejscami przybyło go nawet kilkadziesiąt centymetrów. W związku z tym na trasach biegowych warunki są znakomite. Spodziewamy się, że w górach niemal we wszystkich miejscach będzie można biegać na nartach po grubym, śnieżnym dywanie. Konkrety w raporcie.

dolnośląskie

Góry Izerskie - Jakuszyce
Od dwóch dni w Górach Izerskich sypie ostro śnieg, ratrak przejeżdża i po 10 min wszystko jest zasypane. Tory do klasyka są przecierane przez narciarzy, ale są mocno niestabilne. Dojazd samochodem w ostatnich dwóch dniach był bardzo trudny, na weekend zapowiadane są trochę mniejsze opady, w związku z czym droga dojazdowa powinna być w lepszym stanie. Należy się spodziewać, że w weekend dla narciarzy dostępne będą wszystkie trasy, łącznie nawet 80 km.
 
Góry Stołowe - Karłów
W Górach Stołowych w tym tygodniu spadło tyle śniegu, że po raz pierwszy są warunki, by wyjechał ratrak. Na weekend planowane jest przygotowanie trasy w okolicach Karłowa o długości do 8 km, jedna pętla około 4 km pod Szczelińcem Wielkim i druga przy wypożyczalni.
Góry Orlickie - Duszniki Zdrój
Trasy w Zieleńcu: W Górach Orlickich spadło dużo śniegu, w czwartek trasy po polskiej stronie od "Kamienia Rubartscha" nie były przygotowane. Otrzymaliśmy informacje, że mają być wyratrakowane w piątek wieczorem, w planach jest przygotowanie 13 km tras po polskiej stronie. Ratrak ma także przygotować trasę łączącą czeski dukt w kierunku przejścia turystycznego na Cichalce.
Duszniki Arena: Trasy na Duszniki Arena są w trakcie przygotowań do Pucharu IBU. W tym momencie na trasach pracuje 12 armatek, duży 6 m ratrak i mały 3 m. Trasa 1,5 km jest przygotowana do biegania, tor został wyciśnięty. Ze względu na duży opad w ostatnim czasie na trasie jest bardzo miękko, a tor do klasyka niestabilny. Z trasy można korzystać do niedzieli. Duża pętla jest nieczynna.
Duszniki Arena
Źródło: Szkółka Narciarstwa Biegowego RunSki i MOKiS Duszniki-Zdrój
Góry Bialskie i Masyw Śnieżnika (Bielice, Sienna, Kamienica)
Tym razem nie otrzymaliśmy raportu.
Góry Sowie
Od kilku dni w Górach Sowich wieje silny wiatr i pada śnieg. W czwartek też padało. Ratrak ma wyjechać na trasy, gdy tylko sytuacja się uspokoi. Najprawdopodobniej będzie to piątek, tak aby na weekend trasy były przygotowane. Obecnie warunki są dobre, ale w niektórych miejscach ślad może być zawiany i zasypany przez wiatr i śnieg. Jak dotąd przygotowane były wszystkie trasy - ok. 34 km, również położony był ślad do klasyka.
Źródło: Bielawska Agencja Rozwoju Lokalnego

śląskie

Beskid Śląski - Kubalonka
W Beskidzie Śląskim spadło dużo nowego śniegu, ratrak jeździł sukcesywnie. Pokrywa śniegu jest bardzo gruba, ale jest miękko. Na szczęście prognozy zapowiadają mróz przed weekendem. Zapewne trasa się utwardzi i na weekend można spodziewać się doskonałych warunków do biegania.
Źródło: informacja własna

małopolskie

Tatry - Chochołów
Przy Chochołowskich Termach do biegania przygotowana jest pętla o długości 1,6 km. Na trasie leży ponad 1 m śniegu, z czego 25 cm spadło ostatniej doby. Trasa jest ratrakowana każdej nocy. Jest miejsce do biegania łyżwą, jak też tor do techniki klasycznej.
Źródło: Chochołowskie Termy
Tatry - Kościelisko
W Kościelisku śniegu po pachy. Świeżego puchu jest ok. 40 cm, przygotowane zostało 2,5 km trasy, dwa tory do klasyka i jeden łyżwowy. Ratrak pracuje codziennie.
Kościelisko  
Tatry - Zakopane
Trasy na Górnej Równi Krupowej są na razie nieczynne, trwa sprzątanie sceny plenerowej oraz ogrodzeń po Sylwestrze. Trasa „Biały Potok" jest przygotowana - cała 5 km pętla - która jest na bieżąco ratrakowana. Jednak przy obecnych, silnych opadach śniegu, ciężko nadążyć z jej utrzymaniem. W piątek na trasie mają pojawić się znaki informacyjne i ostrzegawcze.
Źródło: Wydział Turystyki i Sportu w Zakopanem
Gorce - Nowy Targ
Wszystkie trasy biegowe przygotowywane są regularnie, zarówno na Lotnisku wokół „Boru na Czerwonem", w obrębie lotniska po niedawno wybudowanej ścieżce rowerowej wzdłuż „Boru na Czerwonem" jak i w „Borze Kombinackim". Warunki śniegowe są bardzo dobre. Na lotnisku w Nowym Targu od 5 stycznia 2019 będzie działała wypożyczalnia nart biegowych (budynek Aeroklubu). Wszelkie informacje odnośnie wypożyczalni można uzyskać pod nr tel. 504 190 221. Narty biegowe można również pożyczyć w wypożyczalni działającej przy stacji narciarskiej „Długa Polana".

Czynna jest również sztucznie naśnieżana, narciarska trasa biegowa na stadionie obok Miejskiej Hali Lodowej (ul. Parkowa 14). Trasa otwarta jest w godzinach od 8 do 21, ma długość 400 m, założone są dwa tory do stylu klasycznego i jest oświetlona dzięki czemu można biegać po zmroku. W godzinach funkcjonowania trasy można korzystać z szatni znajdującej się bezpośrednio przy trasie biegowej w budynku lodowiska.
Nowy Targ

Gorce - Obidowa
Przygotowane są wszystkie warianty tras na Turbacz: Dolina Obidowca, Dolina Lepietnicy-Śladami Olimpijczyków. Na całej długości trasy pokrywa śnieżna wynosi od 70 cm do 120 cm. Trasy są ratrakowane codziennie, tor do stylu klasycznego zakładany jest na całej długości.
Źródło: Zofia Faron - Sołtys Obidowej
Beskid Wyspowy - pod Mogielicą
W ciągu ostatnich dwóch dni intensywnie padał śnieg. Miejscami na trasach jest już 70 cm ubitego śniegu. Wszystkie trasy otwarte i przygotowane ratrakiem, oczywiście na weekend będą poprawione. Warunki bajeczne.
Pod Mogielicą  
Źródło: Piotr Groń - operator ratraka
Beskid Niski - Krzywa
Tym razem nie otrzymaliśmy raportu.
Źródło: Bogusław Niedziela

pomorskie

Kaszuby - Kartuzy
Na trasach leży średnio 12 cm śniegu, który spadł w ciągu dwóch ostatnich dni. Zostały przygotowane skuterem śnieżnym wszystkie trasy, razem ok. 5 km. Można po nich biegać łyżwą, jak też klasykiem w wyciśniętych torach. Jest bezpiecznie, choć śniegu mało. Część tras jest oświetlona do godziny 19:00.
Źródło: Janusz Meissner - administrator tras w Kartuzach

 

 

Włącz swoją trasę do raportów

Chcesz, aby Twoja trasa biegowa była ujęta w naszych raportach? Prosimy o kontakt na e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

zaktualizowano czwartek, 03 stycznia 2019 22:08
Oceń artykuł
(0 głosów)
Komentarze (0)
↑ pomniejsz okienko | ↓ powiększ okienko

busy

Społeczność na biegówkach

  • na tablicy

  • na forum

  • artykuły użytkowników

Więcej

lubią nas