Vexa Rossignol Swenor Marwe Ski Way SPINE SkiGo

Warunki na trasach 31 stycznia 2019 [RAPORT]

opublikowano: 31 stycznia 2019 autor: Redakcja

Jakuszyce 30.01.2019

Jakuszyce 30.01.2019
To już ósmy w tym sezonie raport śniegowy z polskich tras biegowych, który nasz portal publikuje w każdy czwartek, by dać swoim czytelnikom obraz sytuacji w ośrodkach do narciarstwa biegowego. To znaczy, że już od dwóch miesięcy można biegać na nartach. Ilość śniegu w górach pozwala nastawić się na kolejne dwa miesiące sezonu. Tymczasem informujemy, gdzie i w jakich warunkach można będzie pobiegać w pierwszy weekend lutego.

dolnośląskie

Góry Izerskie - Jakuszyce
W Jakuszycach warunki niezmiennie doskonałe. Biegacze narciarscy mają do dyspozycji około 80 km tras i ścieżek. Wszędzie jest tor do klasyka i ścieżka do techniki łyżwowej. W sobotę 2 lutego od 10:00 do 12:00 na Dolnym i Górnym Dukcie odbywać się będą zawody - Sztafeta Piastów - trasy te będą wyłączone z ruchu turystycznego.
Źródło: Wypożyczalnia Fischer Jakuszyce i informacja własna
Góry Orlickie - Duszniki Zdrój
Duszniki Arena: wszyskie trasy są przygotowane, są tory do klasyka i ścieżka do łyżwy, trasy mają 8 m szerokości. We wtorki, piątki i soboty od 17:00-20:00 trasy są oświetlone. W najbiższy piątek po południu odbędzie się kolejny Turbo Bieg, organizatorzy zachęcają do udziału dużą pulą nagród dla zwycięzców i do rozlosowania.
Zieleniec: trasy ostatnio były przygotowane we wtorek 29 stycznia. W piątek 31 stycznia w okolicach godziny 17:00 ratrak ma przygotować wszystkie trasy biegowe.

Duszniki-Zdrój: Obecnie w samym centru miasta znajduje się przygotowana pętla o długości 1200 m z wyciśniętymi torami do klasyka.

Źródło: MOKiS Duszniki-Zdrój
Góry Bystrzyckie
Warunki bardzo dobre. Pokrywa śnieżna do 90 cm. Na weekend zapowiadane jest ocieplenie i opady deszczu ze śniegiem, ale przy takiej pokrywie nie ma zagrożenia dla trasy.
Spalona: Przygotowane są wszystkie trasy z torem do klasyka, bardzo dobre warunki do łyżwy i klasyka na pętli Mała- (12 km) i Duża Jagodna (15 km).
Ratrak przygotowuje trasy na bieżąco z akcentem na weekend.
Lasówka: 30.01 ratrak przygotował 20 km tras biegowych pod klasyk i łyżwę, trasy są bieżąco uprawiane skuterem (wspomagane przez ratrak ze stacji narciarskiej Spalona). Warunki są bardzo dobre.
Źródło: Urząd Miasta i Gminy Bystrzyca Kłodzka
Masyw Śnieżnika - Międzygórze
Ratrak przygotowuje 13 km trasy biegowej z torem do klasyka, na której warunki są bardzo dobre. Pokrywa śnieżna wynosi od 40 do 90 cm. Trasa ma być przygotowana na weekend.
Źródło: Urząd Miasta i Gminy Bystrzyca Kłodzka
Góry Bialskie i Masyw Śnieżnika (Bielice, Sienna, Kamienica)
Ostatnie opady śniegu miały miejsce w poniedziałek 28.01. W górach utrzymuje się gruba pokrywa śnieżna 40-150 cm. W dniach 29-31.01. wszystkie odcinki szlaku w Górach Bialskich i Masywie Śnieżnika zostały wyratrakowane, łącznie z trasami maratonu SGB Ultrabiel w Bielicach, jednak poza fragmentem Pętli Biały Spław (podbieg z doliny Białej Lądeckiej aż do Malego Sengena nie był ratrakowany od ostatnich opadów śniegu 28.01.). Szlaki ratrakuje też Snowpark Paprsek – są to transgraniczne pętle, które powyżej Bielic łączą się z polskim szlakiem (po czeskiej stronie kilkadziesiąt kilometrów regularnie utrzymywanych tras).

Na dzień 31.01. ratrak stacjonuje w Siennej, w ośrodku narciarskim „Czarna Góra Resort". Jeśli pojawią się nowe opady śniegu, będzie etapami przejeżdżał z Siennej z powrotem przez Masyw Śnieżnika w Góry Bialskie, do Bielic.

Najlepsze miejsca do parkowania: Bielice (700 m za ostatnimi zabudowaniami wsi), Nowa Morawa (leśne miejsca postojowe na końcu wsi), Kletno (przy tablicy elektronicznej na końcu wsi), Sienna „Czarna Góra Resort" dolny parking (szlak zaczyna się na Żmijowej Polanie, niedaleko górnej stacji kolei krzesełkowej Żmija). Parkingi są bezpłatne. W Janowej Górze brak przygotowanych miejsc postojowych, parkuje się przy drodze. W Kamienicy przy wejściu na szlak brak parkingu, parkuje się wzdłuż drogi (parking jest przy Stacji Narciarskiej Kamienica oraz na samym końcu wsi).

Wszędzie jest ścieżka do łyżwy pomiędzy torami, a szczególnie przyjemnie ze względu na szerokość trasy biega się łyżwą:

 • BIELICE - na Dukcie nad Spławami (między Białym Spławem a Przełęczą Suchą), na Czarnym Dukcie (trasa łącząca Bielice z Duktem nad Spławami, przygotowana specjalnie na maraton SGB Ultrabiel),
 • NOWA MORAWA - Droga Marianny (z Nowej Morawy do Przełęczy Suchej, gdzie zaczyna się Dukt nad Spławami – też dobry na łyżwę), z Nowej Morawy do Przełęczy Staromorawskiej,
 • KLETNO/KAMIENICA - na Drodze nad Lejami, z Kletna na Przełęcz Śnieżnicką.

Obok Chaty Cyborga w Bielicach przygotowana jest polanka biegowa dla poczatkujących – Dolina Pluszcza. Pętlę przygotowano też na łące przy wejściu na szlak w Janowej Górze.

Poniżej zdjęcie z trasy Janowa Góra - Przełęcz Śnieżnicka w Masywie Śnieżnika.

Przed wyruszeniem na trasy warto sprawdzić aktualne informacje o przygotowaniu tras na stronie www.stronie.pl w zakładce "narciarstwo biegowe". Jeśli chcecie otrzymać bezpłatne, laminowane mapki tras narciarskich w podziałce 1:30 000, napiszcie pod e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Góry Sowie
W Górach Sowich trasy przygotowane są rewelacyjnie:
 • Trasa Sokół: dwa ślady do klasyka, szeroko, twardo,
 • Trasa Sowa: jeden ślad do klasyka, twardo,
 • Trasa Lis (łącznie z Grabiną i Koziołkami): jeden tor do klasyka, twardo, szeroko,
 • Trasa Niedźwiedź: dwa tory do klasyka, szeroko, twardo,
 • Trasa Nietoperz: jeden tor do klasyka, szeroko, twardo.
 • Trasa 9 Buków: jeden tor do klasyka, twardo

Administratorzy proszą pieszych i rowerzystów o omijanie tras do narciarstwa biegowego!!!

 
zdjęcie dzięki: "Biegówki - Góry Sowie i Stołowe"
Źródło: Bielawska Agencja Rozwoju Lokalnego

śląskie

Beskid Śląski - Kubalonka
Na Kubalonce wciąż bardzo dobre warunki. Wszystkie trasy i ich odnogi są przygotowywane na bieżąco.
Źródło: informacja własna

małopolskie

Tatry - Chochołów
W Chochołowie do jazdy przygotowano pętlę 1,6 km. Na trasie jest ponad 1 m śniegu, w tym 2 cm świeżego opadu. Trasa jest ratrakowana na bieżąco, zakładany jest tor do techniki klasycznej, można też wygodnie biegać łyżwą. Trasa i wypożyczalnia będą czynne w najbliższy weekend.

Źródło: Chochołowskie Termy
Tatry - Kościelisko
W Kościelisku śniegu jest bardzo dużo i warunki doskonałe. Dla biegaczy zostało przygotowanych łącznie 10 km tras z dwoma torami do klasyka i szerokim miejscem do techniki łyżwowej.
Tatry - Zakopane
Trasy Biały Potok są świetnie przygotowane, utrzymywane przez ratrak zawsze wieczorem. Na trasach trenuje kadra polski z Justyną Kowalczyk na czele. Trasa biegowa na Górnej Równi została przygotowana 30.01 (pętla około 2 km) w czwartek odbywała się na niej Szkolna Liga i prawdopodobnie odbędzie się też Bieg Gąsieniców. W sobotę i w niedzielę na trasach COS OPO będzie odbywał się Slavic Cup oraz Bieg na Igrzyska, więc trasa będzie zamknięta dla ruchu turystycznego.
Źródło: Wydział Turystyki i Sportu w Zakopanem
Gorce - Nowy Targ
W Nowym Targu wszystkie trasy biegowe są czynne. Przygotowywanych jest ponad 25 km szlaków narciarstwa biegowego. Warunki są bardzo dobre. Trasy będą świeżo wyratrakowane przed weekendem. Jeżeli w weekend będzie sypał śnieg, to ratrak będzie jeździł również w sobotę i niedzielę.
Gorce - Obidowa
Trasy ratrakowane są codziennie. Obecnie przygotowano oba warianty tras na Turbacz z Obidowej. Ponadto w weekend ratrakowana będzie też trasa z Waksmunda na Turbacz. To daje razem około 40 km tras. Na całej długości pokrywa śnieżna od 80 cm do 120 cm z tore do stylu klasycznego. Trasy są przygotowane także w miejscowościach: Waksmund, Łopuszna, Krempachy, Dębno. W niedzielę na trasach w Obidowej będzie odbywał się bieg górski Półmaraton Obidowa Głuszec i trasami będą poruszać się również biegacze na nogach godzinach od 12.00 do 14.30. Gospodarze tras proszą o wyrozumiałość i kibicowanie zawodnikom.

 
Źródło: Zofia Faron - Sołtys Obidowej
Beskid Wyspowy - pod Mogielicą
Na trasach Mogielica warunki wyśmienite. Wszystkie trasy przygotowane pod styl klasyczny i łyżwowy. Do dyspozycji narciarzy ponad 30 km tras. Na weekend wszystkie trasy mają być przygotowane. Administrator tras zaprasza na facebookowy profil, gdzie można zobaczyć film z Polany Stumorgowej na wysokości 1100 m n.p.m. i panujących tam warunków.
Poniżej zdjęcie z czwartku z Zalesia.
Źródło: Piotr Groń - operator ratraka
Beskid Niski - Krzywa (pow. gorlicki)
Do biegania sportowego jest przygotowanych obecnie ok. 10 km - większości po łąkach. Są tam tory do klasyka i ścieżka do łyżwy. Śniegu na trasach jest od 40 do 80 cm.
W piątek 1.02 i sobotę 2.02 ma pracować ratrak, który przygotuje trasy sportowe. W niedzielę 3.02 odbędą się zawody "Puchar I Śniegu" na trasach sporotwych "Krzywe  Łąki" - start w Krzywej koło cerkwi z placu nowo budującym ośrodkiem narciarsko-rowerowym. Biuro zawodów w Chyży Hanii. Parkować można koło cerkwii i koło przystanku autobusowego.

Skuterem śnieżnym przygotowane są narciarskie szlaki turystyczne Krzywa-Radocyna-Wołowiec-Krzywa (punkty węzłowe 6, 22, 15, 13, 11, 16, 17, 18, 19, 8, 6).
W piątek 1.02 mają zostać ubite (także skuterem śnieżnym) narciarskie szlaki turystyczne: Gospoda Magurska, Zawiersza, Pod Dziamerą, Banica, Wirchne, Przełęcz Małastowska, Magura Małastowska oraz Wirchne-Zawiersza (punkty węzłowe 10/2, 10/2, 3, 4, 7, 6, 5, 2, 1, Staś i Jagoda oraz punkty węzłowe 2-3).
W weekend 3.20.2019 odbędą się zawody sportowe Narciarski bieg Puchar I Śniegu.
Zawody Puchar I Śniegu odbędą się na trasach sportowych Krzywe Łąki. Start odbędzie w Krzywej koło cerkwi
z palcu przed nowo budującym ośrodkiem narciarsko-rowerowym. Biuro zawodów w Chyży Hanii.
Źródło: Bogusław Niedziela

 

 

pomorskie

Kaszuby - Kartuzy
Choć śniegu jest mało - około 7 cm - wszytkie trasy są przygotowane. Zostały ubite skuterem śnieżnym i przygotowane do klasyka oraz łyżwy.
Źródło: Janusz Meissner - administrator tras w Kartuzach

 

 

Włącz swoją trasę do raportów

Chcesz, aby trasa biegowa, którą się opiekujesz, była ujęta w naszych raportach? Biegasz na trasie i masz informacje z pierwszej ręki? Przekazuj nam te informacje, a my opublikujemy je w ogólnopolskim raporcie śniegowym. Prosimy o kontakt na e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Uwaga! Redakcja nie przepisuje treści z innych stron, nie pobiera także informacji z tablic facebookowych. Wszystkie informacje, które są publikowane w tym raporcie, zostały przekazane redakcji przez osoby, które są odpowiedzialne za utrzymanie tras w swojej okolicy, lub są narciarzami, którzy osobiście sprawdzili warunki.

zaktualizowano czwartek, 31 stycznia 2019 20:38
Oceń artykuł
(1 głos)
Komentarze (0)
↑ pomniejsz okienko | ↓ powiększ okienko

busy

Społeczność na biegówkach

 • na tablicy

 • na forum

 • artykuły użytkowników

Więcej

lubią nas