Vexa Rossignol Swenor Marwe Ski Way SPINE SkiGo

Warunki na trasach 4 stycznia 2017 [RAPORT]

opublikowano: 04 stycznia 2017 autor: Redakcja

Jakuszyce we środę 4 stycznia 2017

Jakuszyce we środę 4 stycznia 2017
Pierwszy nasz raport w 2017 roku i same dobre informacje. Niemal na wszystkich trasach panują doskonałe warunki do biegania. W górach spadł śnieg, w niektórych miejscach przybyła nowa pokrywa śnieżna o grubości nawet ponad pół metra. Nasz raport wyjątkowo ukazuje się we środę, gdyż weekend w tym tygodniu rozpoczyna się o dzień wcześniej.
Góry Izerskie - Jakuszyce
W Górach Izerskich w ostatnich dniach spadło najwięcej śniegu w Polsce. Jakuszyce zasypało. Ratraki przygotowują trasy na bieżąco. Do biegania techniką klasyczną warunki są rewelacyjne. We środę było bardzo miękko, więc techniką łyżwową biegało się trudniej. Pod koniec tygodnia w Góry Izerskie mają przyjść srogie mrozy. To oznacza, że trasa się utwardzi i zmrozi, a po kilku kolejnych przejazdach ratraka warunki powinny być idealne. Uwaga: w sobotę 7 stycznia na Polanie Jakuszyckiej i bliskich jej okolicach odbędą się zawody Enervit Classic 5 km i od rana do 11:00 należy spodziewać się lekkich utrudnień w tym rejonie tras.
Góry Bystrzyckie - Spalona
W Spalonej wreszcie zima, na wcześniejszą pokrywę śnieżną, która była dobrym podkładem, spadło około 25 cm świeżego śniegu i w chwili publikacji tego raportu nadal pada. Na czwartek zaplanowano pierwszy przejazd ratraka na Jagodną i w zależności od warunków również innych odcinkach. Kto w długi weekend planuje biegać w Spalonej i Górach Bystrzyckich, z pewnością się nie zawiedzie.
Góry Bialskie i Masyw Śnieżnika
Od poniedziałku w Górach Bialskich i Masywie Śnieżnika padał śnieg. Na całym szlaku narciarstwa biegowego jest wystarczająca pokrywa śnieżna do poruszania się na biegówkach. We środę ratrak przygotwał trasy po stronie czeskiej: Pralinka, Malý Šengen, Magistrála, Palaš-Travná, Rampa, Ostružná i Pohádka k Císařské bodě. Można się na nie dostać od polskiej strony z Bielic. We środę rano od parkingu przy stawach skuter z nakładką do wyciskania torów założył ślad. Przed długim weekendem całą trasę z Bielic do Siennej ma przejechać ratrak.
Beskid Śląski - Kubalonka
Od początku tygodnia na Kubalonce spadło nawet kilkadziesiąt centymetrów śniegu. Jeszcze przed tymi opadami na Kubalonce panowały jedne z najlepszych warunków spośród wszystkich tras. Niedawne opady jeszcze je poprawią. Trasy są ratrakowane, przygotowywane do biegania techniką klasyczną i łyżwową oraz gotowe na przyjęcie narciarzy.
Źródło: team nabiegowkach.pl
Tatry - Kościelisko
Warunki idealne. Śniegu na trasach jest powyżej 30 cm. Przygotowywane są wszystkie pętle, razem 12 km. W chwili publikacji raportu w Kościelisku pada gęsty śnieg. Ratrak wyjedzie na trasy ponownie w czwartek rano. Należy się spodziewać doskonałych warunków do biegania w długi weekend.
Tatry - Zakopane - Równia Krupowa i Wielka Krokiew
Trasa na Równi Krupowej w zaskakująco dobrym stanie przetrwała sylwestrową zabawę. Wciąż można biegać klasykiem i łyżwą na wyratrakowanych w zeszły piątek pętelkach, których w sumie wychodzi ok. 3 km. Ratrak prawdopodobnie odświeży trasę przed weekendem, gdy przestanie sypać śnieg. Na najbliższe dni zapowiadane są duże mrozy i tu objawia się duży atut trasy zlokalizowanej w samym centrum Zakopanego: blisko do karczm na rozgrzewającą herbatkę po biegu przy temperaturze -20 stopni. Przygotowane są także trasy zachodnie z prawej strony Wielkiej Krokwi.
Tatry - Białka Tatrzańska
W Białce Tatrzańskiej od wtorku czynne są wszystkie trzy trasy czyli: T1, T2 i T3, o łącznej długości ponad 3 km. Dzięki łącznikom można na nich biegać w różnych konfiguracjach. Pokrywa śniegu to około 40 cm. Trasy zostały sztucznie dośnieżone. Są codziennie ratrakowane z torem do techniki klasycznej i dobrze ubitą częścią do techniki łyżwowej. Co ważne, trasy są oświetlone po zmroku.
Gorce - Nowy Targ
Po ostatnich opadach śniegu uda się uruchomić wszystkie narciarskie trasy biegowe w Nowym Targu. W czwartek 5 stycznia, w godzinach wieczornych ratrak przygotuje trasę wokół „Boru na Czerwonem" o długości 15 km oraz w „Borze Kombinackim" 5 km. Codziennie czynna jest również sztucznie naśnieżana i oświetlona po zmroku pętla o długości 700 m przy stacji narciarskiej „Długa Polana". Opiekunowie tras za naszym pośrednictwem proszą o niedeptanie torów biegowych przez pieszych, niewpuszczanie psów na biegowe trasy oraz niejeżdżenie skuterem śnieżnym po trasach narciarskich.
Gorce - Obidowa
Na całej długości trasy jest już od 60 do 100 cm śniegu. Trasy są przygotowywane ratrakiem. Na trasie są wyciśnięte tory do techniki klasycznej, a środek przygotowany jest do biegania techniką łyżwową. W chwili pisania tego raportu w Obidowej pada śnieg i jest on na bieżąco ubijany ratrakiem. Na nadchodzący weekend należy się spodziewać doskonałych warunków do biegania.
Źródło: Zofia Faron - Sołtys Obidowej
Beskid Wyspowy - pod Mogielicą
Trasa wokół Mogielicy ma zostać przygotowana (jak zwykle na 6 km podwójny ślad, dalej pojedynczy) jak ustaną intensywne opady śniegu, prawdopodobnie w czwartek wieczorem lub w piątek rano. Można śmiało planować weekendowe bieganie na tej trasie.

 

Włącz swoją trasę do raportów

Chcesz, aby Twoja trasa biegowa była ujęta w naszych raportach? Prosimy o kontakt na e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

zaktualizowano środa, 04 stycznia 2017 21:39
Oceń artykuł
(1 głos)
Komentarze (1)
brandtw
brandtw czy ktoś się orientuje, czy w Jurze krakowsko-częstochowskiej są jakieś przygotowane trasy do biegania na nartach?
07.01.2017, 19:29
Głosy: +0
↑ pomniejsz okienko | ↓ powiększ okienko

busy

Społeczność na biegówkach

  • artykuły użytkowników

lubią nas