Vexa Rossignol Swenor Marwe Ski Way SPINE SkiGo

Warunki na trasach 4 stycznia 2018 [RAPORT]

opublikowano: 04 stycznia 2018 autor: Redakcja

Zima wróciła do Spalonej w Górach Bystrzyckich

Zima wróciła do Spalonej w Górach Bystrzyckich
Nowy rok, ale wieści bardzo podobne do tych, jakie publikowaliśmy w naszych raportach śniegowych pod koniec grudnia. Najlepsze warunki do biegania wciąż panują w Sudetach, gdzie we środę i czwartek spadło nawwet od 30 cm do 50 cm śniegu. Najlepiej jest w Jakuszycach, gdzie w planach na weekend jest wyratrakowanie nawet 88 km tras. W Karpatach jedyna trasa z dobrymi warunkami jest w Obidowej. Gdzie jeszcze można spodziewać się grubej pokrywy śnieżnej i dobrych warunków? Przeczytaj w naszym cotygodniowym raporcie.

dolnośląskie

Góry Izerskie - Jakuszyce
Kolejny raport i po raz kolejny informujemy, że w Jakuszycach są obecnie najlepsze warunki w Polsce do biegania na nartach. Odwilż na przełomie starego i nowego roku oraz obfity deszcz w niedzielę, nie spowodowały tam dużych strat. O ile trochę śniegu ubyło, to pokrywa była tak gruba, że można było nadal biegać bez obaw o narty. We środę w Górach Izerskich spadło około pół metra śniegu. Ratraki Biegu Piastów zabrały się za ubijanie tras. W planach na weekend jest przygotowanie wszystkich jakuszyckich tras biegowych włącznie z ścieżkami narciarskimi blisko Szklarskiej Poręby. W sumie nawet 88 km tras. Od 6 do 8 stycznia w Jakuszycach odbywać się będą Mistrzostwa Polski PZN w biegach narciarskich. Na sobotę 6 stycznia zaplanowano także bieg narciarski Enervit Classic 5 km. To z pewnością wyłączy część tras, ale zawody mają odbywać się na odcinkach wyłącznie wokół Polany Jakuszyckiej i na samej polanie. Zamknięty będzie też początkowy odcinek Górnego Duktu Końskiej Jamy. Pozostałe trasy mają być do dyspozycji turystów.
Źródło: informacja własna
Góry Stołowe - Karłów
W Karłowie w czwartek padał śnieg. Jednak w czwartek było go jeszcze za mało, aby na trasy wyruszył ratrak.
Góry Bystrzyckie - Spalona
We środę zima przypomniała sobie o Spalonej i w ciągu dnia pokrywa śnieżna urosła nawet do 40 cm w okolicach Jagodnej. Dzięki temu ratrak Gminy Bystrzyca Kłodzka wyjechał w czwartek nad ranem i przygotował pętle Duża i Mała Jagodna oraz polanę szkoleniową. Na polanie znajduje się obecnie około 20 cm ciężkiego śniegu, im wyżej, tym pokrywa większa i zima bardziej się rozgościła. W czwartek w ciągu dnia plus 1 stopień, kolejne dni także lekko plusowe, ale od niedzieli wraca mroźna zima i ratrak będzie miał co uprawiać na trasach. W czwartek warunki na trasach były dobre, jednak ze względu na temperaturę, jest miękko. Zamontowano już nadajnik GPS i w najbliższych dniach będzie można śledzić przejazdy ratraka na bilestopy.cz.
Masyw Śnieżnika - Międzygórze
Niestety pokrywa śnieżna nadal jest niewystarczająca w Międzygórzu oraz w dolnych partiach gór, więc ratrak czeka na odpowiednie warunki. W niedługim czasie najprawdopodobniej sprzęt zostanie dowieziony na wysokość około 800 m n.p.m., gdzie warunki są już dobre i można myśleć o uprawianiu tras od szczytu Jawora w stronę Przełęczy Puchacza (około 6 km), a tam już połączą się z gęstą siecią przygotowanych tras biegowych ośrodka Dolni Morava. Czesi przygotowali w czwartek rano pętle Zbojnicki Okruh oraz odcinek Jesenicka Magistrala wzdłuż granicy z Polską pod szczytami Masywu Śnieżnika. W wyższych partiach gór śniegu sporo, we środę spadło tam nawet 30 cm.
Góry Bialskie i Masyw Śnieżnika (Bielice, Sienna, Kamienica)
Góry Bialskie: W górach leży sporo śniegu. We środę i czwartek rano spadło kolejne 25 cm. Właściciel czeskiego hotelu górskiego Paprsek regularnie ratrakuje czesko-polskie pogranicze. Dostępnych jest około 45 km tras. Niestety ratrak w dyspozycji gminy Stronie Śląskie nie przygotowuje tras po polskiej stronie. Od czasu do czasu ratrak z Paprska zjeżdża do Bielic, nie mamy jednak informacji, czy jest w planie taki zjazd w najbliższym czasie.
Masyw Śnieżnika: W Masywie Śnieżnika śniegu jest dużo. Na czwartkowy wieczór zaplanowano przygotowanie ratrakiem trasy z Siennej do schroniska na Śnieżniku.

śląskie

Beskid Śląski - Kubalonka
Na Kubalonce we środę pojawiło się kolejne 10 cm śniegu. Ponieważ był już tam podkład, można było przygotować trasę. W czwartek ratrak wycisnął nawet tor do techniki klasycznej. Jednak prognozy są pesymistyczne. Śnieg jest świeży, nieprzetransformowany, jeśli przyjdzie ciepłe powietrze, szybko się stopi.
Źródło: team nabiegowkach.pl

małopolskie

Tatry - Kościelisko
Po trasach w Kościelisku ratrak jeździł ostatnio 30 grudnia. Trasa jest obecnie zlodzona, miejscami przebija zmrożona trawa i błoto.
Tatry - Zakopane - Równia Krupowa
Na Równi Krupowej zamiast trasy biegowej – lodowe klepisko.
Gorce - Nowy Targ
W Nowym Targu nadal nie ma śniegu, a przez to warunków do biegania na nartach.
Gorce - Obidowa
Na trasach świeży śnieg, pokrywa od 30 cm do 40 cm. Trasa jest przygotowana w całości, na całej długości jest wyciśnięty tor do techniki klasycznej. Trasa ratrakowana jest codziennie.
Źródło: Zofia Faron - Sołtys Obidowej
Beskid Wyspowy - pod Mogielicą
Brak warunków, w wyższych partiach gór powyżej 900 m n.p.m. zalega śnieg, lecz trasy nie są przygotowywane.
Źródło: Piotr Groń - operator ratraka

lubelskie

Lubelszczyzna - Tomaszów Lubelski
W Tomaszowie Lubelskim nadal brak śniegu.
Źródło: Lubelski Okręgowy Związek Narciarski

 

 

Włącz swoją trasę do raportów

Chcesz, aby Twoja trasa biegowa była ujęta w naszych raportach? Prosimy o kontakt na e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

zaktualizowano czwartek, 04 stycznia 2018 19:00
Oceń artykuł
(1 głos)
Komentarze (0)
↑ pomniejsz okienko | ↓ powiększ okienko

busy

Społeczność na biegówkach

  • na tablicy

  • na forum

  • artykuły użytkowników

Więcej

lubią nas