Vexa Rossignol Swenor Marwe Ski Way SPINE SkiGo

Warunki na trasach 8 grudnia 2016 [RAPORT]

opublikowano: 08 grudnia 2016 autor: Redakcja

W Górach Bialskich można liczyć na przygotowane trasy biegowe.

W Górach Bialskich można liczyć na przygotowane trasy biegowe.
Mimo lekkiej odwilży, jaka nawiedza Polskę pod koniec tygodnia, w nadchodzący weekend wciąż będzie można pobiegać na nartach w bardzo dobrych warunkach. Publikujemy informacje o bieżącej sytuacji w polskich ośrodkach narciarstwa biegowego.
Góry Izerskie – Jakuszyce

Już w weekend 3-4 grudnia w Górach Izerskich panowały doskonałe warunki. Gruba pokrywa śnieżna pozwalała na bieganie bez obaw o narty. Z początkiem tygodnia dosypało jeszcze trochę śniegu. Drogi dla narciarzy z torami do techniki klasycznej i miejscem do "łyżwy" zostały przygotowane na trasach: Elektrowni Turów, drodze na kopalnię, Dolnym i Górnym Dukcie Końskiej Jamy, Samolocie, drodze "spacerowej" na Orle i wokół Kozińca. - Obecne warunki są lepsze niż w najlepszym dniu ubiegłego sezonu - podsumowuje Justyn Kusztal z wypożyczalni Fischera w Jakuszycach.

Odwilż nie powinna mieć wpływu na śnieg w Górach Izerskich. Zapowiadane są temperatury na bardzo małym plusie, może nawet spaść śnieg. Jeśli pogoda będzie szczególnie niesprzyjająca, pierwsze przetarcia mogą pojawić się na drodze wokół Kozińca, gdzie obecnie jest najmniej śniegu.

Duszniki-Zdrój - Jamrozowa Polana
Na Jamrozowej Polanie w Dusznikach-Zdroju nie ma w tej chwili warunków do biegania na nartach. Trwają tam prace przygotowujące ośrodek Duszniki Arena do Mistrzostw Europy w biathlonie w styczniu 2017 roku.
Góry Bialskie i Masyw Śnieżnika
Gory-Bialskie W Górach Bialskich i Masywie Śnieżnika jest gdzie biegać. Łącznie po polskiej i czeskiej stronie narciarze mają do dyspozycji nawet do 60 km tras. Można się na nie dostać w miejscowościach: Bielice, Nowa Morawa, Sienna i Janowa Góra. Po trasach przejechał ratrak. Pokrywa śnieżna na wysokości powyżej 800 m n.p.m. wynosi od 20 do nawet 40 cm. Warunki bardzo dobre. W czwartek 8 grudnia w Górach Bialskich panował lekki mróz. W prognozach brak większych ociepleń i opadów. Sądzimy, że warunki do weekendu powinny się utrzymać.
Beskid Śląski - Kubalonka
Na Kubalonce nadal doskonałe warunki, jakich "najstarsi górale" nie pamiętają w ostatnich dwóch-trzech latach. Pokrywa śniegu to kilkadziesiąt centymetrów. Ratrakowane są wszystkie odcinki. - Krótko po pierwszych opadach wilgotnego śniegu było miękko, kije potrafiły zapaść się nawet do połowy. Na szczęśćie mróz i częste ubijanie ratrakiem wytworzyły bardzo twardą skorupę pod śniegiem. Teraz warunki są dokonałe - mówi Józef Michałek - trener teamu nabiegowkach.pl.
Tatry – Kościelisko
Na Polanie Chotarz w Kościelisku dawno nie było tak dobrych warunków jak na początku grudnia tego roku. Śniegu spadło nawet kilkadziesiąt centymetrów. Trasę ubijał ratrak. W ostatnich dniach maszyna przesypywała śnieg leżący na poboczach na ścieżki, po których biegają narciarze. Całość została ubita ratrakiem. Mróz panujący w Kościelisku na początku tygodnia utwardził podłoże. Mamy nadzieję, że dzięki temu trasa powinna się oprzeć zapowiadanemu kilkudniowemu ociepleniu na koniec tygodnia. Tym bardziej, że temperatury mają być tylko lekko powyżej zera.

W niedzielę 11 grudnia na Chotarzu od godziny 11:00 będą odbywały się zawody w biegach narciarskich Puchar Kościeliska. Trasy będą w tym czasie nieczynne dla ruchu turystycznego.

Tatry - Zakopane - Równia Krupowa
Pod Tatry przyszła odwilż. Jeszcze w środę wieczorem w pięknej zimowej aurze można było biegać na Równi Krupowej na krótszej niż zwykle, bo około około 3-kilometrowej trasie, świetnie przygotowanej przez ratrak do łyżwy i z założonymi dwoma równoległymi torami do klasyka. W czwartek po południu grubość pokrywy śnieżnej na trasie to 5 cm ubitego, mokrego śniegu (20 cm koło trasy.), a że Rówień Krupowa to duża łąka w samym centrum Zakopanego - warunki biegowe wciąż były dobre, bez żadnych przetarć. Prognozy pogody na weekend nie są jednak pomyślne dla narciarzy biegowych i z zapowiadaną temperaturą na plusie przez całą dobę niewielkie są szanse, że śnieg na trasie się utrzyma.
Tatry – Białka Tatrzańska
Na trasach leży tylko naturalny śnieg. Trasy są przygotowane ratrakiem. W górnej części przy Karczmie pojawiły się lekkie przetarcia.
Gorce - Obidowa
- Warunki rewelacyjne, pokrywa śnieżna od 50 do 80 cm, trasy przygotowane przez ratrak, ślad założony na całej długości w dolinie Lepietnicy i Obidowca aż na Turbacz - informuje o warunkach Zofia Faron, Sołtyska z Obidowej.
Bieszczady – Ustrzyki Dolne
Ustjanowa Z początkiem tygodnia w Bieszczadach były wymarzone warunki do biegania na nartach. Po trasach im. Stanisława Nahajowskiego w Ustjanowej przejechał ratrak i przygotował je do biegania zarówno klasykiem, jak też łyżwą. Także droga dojazdowa została odśnieżona i można bez przeszkód dojechać do parkingu przy trasie. Prognozy pogody na końcówkę tygodnia zapowiadają temperatury w okolicach zera i małe opady. Mamy nadzieję, że będą to opady śniegu.

 

Włącz swoją trasę do raportów

Chcesz, aby Twoja trasa biegowa była ujęta w naszych raportach? Prosimy o kontakt na e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

zaktualizowano czwartek, 08 grudnia 2016 21:27
Oceń artykuł
(3 głosów)
Komentarze (0)
↑ pomniejsz okienko | ↓ powiększ okienko

busy

Społeczność na biegówkach

  • artykuły użytkowników

lubią nas