Vexa Rossignol Swenor Marwe Ski Way SPINE SkiGo

Pytanie do trenera

Pytanie do trenera

Na pytania czytelników odpowiada Józef Michałek - trener biegów narciarskich z ponad trzydziestoletnim doświadczeniem, który przez 8 lat prowadził Kadrę Narodową PZN, absolwent kierunku trenerskiego na Wydziale Wychowania Fizycznego Uniwersytetu Karola w Pradze. Wielki miłośnik biegów narciarskich, człowiek obdarzony niespotykaną wiedzą, pozyskaną głównie za granicą, w krajach, w których biegi narciarskie są na wysokim poziomie.

Jeżeli chcesz zapytać trenera, kliknij w poniższy przycisk. Zanim zapytasz, upewnij się w odpowiedziach, że trener nie udzielił już odpowiedzi na podobny lub identyczny temat.

ZAPYTAJ TRENERA

O co pytamy? O zasady dotyczące treningu, techniki, dobierania i serwisowania sprzętu, smarowania. Nie pytamy o konkretne marki i modele sprzętu. Nie zadajemy pytań podobnych do tych, na które udzielono już odpowiedzi. Trener zastrzega sobie prawo nieudzielenia odpowiedzi na dowolne pytanie bez podania przyczyny odmowy.

Pytania zadane przez czytelników

Jaka długość nart do nauki techniki łyżwowej

w kategorii Pytanie do trenera
Jeżdżę na nartach od kilku lat stylem klasycznym, chciałem nauczyć się teraz biegania techniką łyżwową.  Mam pytanie, jakiej długości nart używać do nauki, a jaką długość nart wybrać na narty docelowe w tym stylu? Myślałem o zakupie nart Fisher SC SKATE z 2012 lub 2013 r. Mam 176 cm wzrostu i ważę 82 kg.

Czy trenować w zimie na nartorolkach?

w kategorii Pytanie do trenera
Śniegu ile mamy wszyscy widzimy, możliwość treningu na nartach jest ograniczona do jednego wyjazdu w tygodniu do Jakuszyc. Czy trening na nartorolkach jest wskazany w okresie startowym? Biegam głównie łyżwą.

Czy wstrzymać trening siłowy przed startem w zawodach?

w kategorii Pytanie do trenera
Na ile dni przed startem "wyluzować" trening siłowy?

Jak trenować na płaskim?

w kategorii Pytanie do trenera
Jaki trening zastosować na płaskim terenie aby podczas zawodów mieć dobrą wytrzymałość na podbiegach?

Jakie ćwiczenia siłowe wykonywać podczas przygotowań do zawodów?

w kategorii Pytanie do trenera
Jaki zestaw ćwiczeń, zwłaszcza na mięśnie grzbietu mógłby Pan polecić przed 50 CT w Jakuszycach. To będzie mój czwarty Bieg Piastów i pierwszy na tym dystansie. Zależy mi na wyniku około 5 godzin.

Czy warto stoswać suplementację kreatyną?

w kategorii Pytanie do trenera
Czy warto używać kreatyny trenując do maratonów narciarskich?

Czy naukę techniki łyżwowej zacząć na nartach czy nartorolkach?

w kategorii Pytanie do trenera
Biegam dobrze na nartach techniką klasyczną. W tym sezonie chcę spróbować łyżwowej. Czy poczekać do zimy i zacząć na nartach, czy lepiej zacząć teraz na nartorolkach (mam dostęp do sprzętu). Co będzie łatwiejsze i lepsze dla poprawnej techniki?

Jakie narty wybrać na swój rozmiar?

w kategorii Pytanie do trenera
Mam 163cm i 85 kg. Jaką powinnam mieć dlugość i szerokość nart biegowych oraz jakie długie kijki?  

Co jeść w dniu zawodów?

w kategorii Pytanie do trenera
Zazwyczaj na zawody wyjeżdżam wcześnie rano - śniadanie około 4 godzin przed startem, to zdecydowanie za długi czas. Co zatem zabrać ze sobą i na jaki czas przed startem skonsumować? :) Może już warto np. dzień przed startem przygotować odpowiednie menu?

Czy lekkoatletyczna siła biegowa przydaje się narciarzowi?

w kategorii Pytanie do trenera
Spora część mojego treningu wydolnościowego to bieganie. Trenując lekkoatletykę często stosowałem tzw. siłę biegową, a więc skipy, wieloskoki - najczęściej pod górę. Czy to i podbiegi np. seriami na krótkim odcinku przyda mi się jako narciarzowi biegowemu? Preferuję technikę łyżwową.

Społeczność na biegówkach

  • artykuły użytkowników

lubią nas