Vexa Rossignol Swenor Marwe Ski Way SPINE SkiGo

Pytanie do trenera

Pytanie do trenera

Na pytania czytelników odpowiada Józef Michałek - trener biegów narciarskich z ponad trzydziestoletnim doświadczeniem, który przez 8 lat prowadził Kadrę Narodową PZN, absolwent kierunku trenerskiego na Wydziale Wychowania Fizycznego Uniwersytetu Karola w Pradze. Wielki miłośnik biegów narciarskich, człowiek obdarzony niespotykaną wiedzą, pozyskaną głównie za granicą, w krajach, w których biegi narciarskie są na wysokim poziomie.

Jeżeli chcesz zapytać trenera, kliknij w poniższy przycisk. Zanim zapytasz, upewnij się w odpowiedziach, że trener nie udzielił już odpowiedzi na podobny lub identyczny temat.

ZAPYTAJ TRENERA

O co pytamy? O zasady dotyczące treningu, techniki, dobierania i serwisowania sprzętu, smarowania. Nie pytamy o konkretne marki i modele sprzętu. Nie zadajemy pytań podobnych do tych, na które udzielono już odpowiedzi. Trener zastrzega sobie prawo nieudzielenia odpowiedzi na dowolne pytanie bez podania przyczyny odmowy.

Pytania zadane przez czytelników

Kiedy rozpocząć przygotowania do sezonu biegówkowego?

w kategorii Pytanie do trenera
Planuję rozpocząć sezon biegówkowy w połowie grudnia kiedy powinnam rozpocząć przygotowania i od czego? Co w dalszej kolejności dodawać do treningu przygotowującego i jak go nasilać wraz ze zbliżaniem się do początku sezonu?

Od czego zacząć wznawiając treningi po przerwie ?

w kategorii Pytanie do trenera
Wznawiam swoje treningi... Rozpoczynam od biegu, ile i jakim tempem go na początku wykonywać, ile czasu poświęcić na imitację skakaną, a ile na bieg na nartorolkach teraz?

Czy na nartorolki można stosować obciążenia?

w kategorii Pytanie do trenera
Do treningu siłowego i wytrzymałościowego, jeżdżąc na nartorolkach do techniki łyżwowej, na łydki powyżej buta zakładam 1 kg obciążniki na rzep. Czy jest to dopuszczalne i czy nie spowoduje to w przyszłości kłopotów ze stawami?

Jak rozpocząć treningi pod koniec sierpnia ?

w kategorii Pytanie do trenera
Jeśli w maju, w czerwcu i na początku lipca trenowałem, a potem zaprzestałem ćwiczeń, ale chciałbym je wznowić, to od czego zacząć? I jak radzić sobie z samotnością podczas treningów?

Trening w okresie startowym

w kategorii Pytanie do trenera
Jak planować trening w okresie startowym, gdzie między startami są przerwy np. tygodnia, dwóch lub dłużej, tak aby nie przesadzić i zachować świeżość na start, a zarazem nie utracić wypracowanej latem i jesienią formy.

W jakim wieku można zacząć biegać sportowo na nartach?

w kategorii Pytanie do trenera
Mam 16 lat i od 11 lat trenuje narciarstwo alpejskie. Chciałabym zmienić dyscyplinę sportu na biegi, ale nie jestem pewna czy w moim wieku to się opłaca. Czy to nie za późno?

Czy styl łyżwowy jest niezdrowy?

w kategorii Pytanie do trenera
Słyszałem, że bieganie stylem łyżwowym może być niezdrowe dla stawów - kolan i bioder. Mam już ponad 50 lat i czy warto zaczynać naukę łyżwy? Czy sobie nie zaszkodzę?

Ile razy w tygodniu należy stosować ćwiczenia imitacyjne?

w kategorii Pytanie do trenera
Zakładam, że ćwiczenia będą w lekko pofałdowanym terenie i potrwają 30-40 minut.

Dlaczego przy krokach klasycznych bolą mnie lędźwie?

w kategorii Pytanie do trenera
Zwykle biegam łyżwą, na nartorolkach poruszam się także tą techniką. Kiedy od czasu do czasu ubieram "klasyki", po jakimś czasie pobolewa mnie kręgosłup w lędźwiach (być może to mięśnie w tamtej okolicy, nie mam pewności). Dlaczego i jak to zmienić?

Czy lepiej zacząć naukę na biegówkach z instruktorem, czy bez?

w kategorii Pytanie do trenera
Chcę najbliższej zimy rozpocząć naukę na biegówkach. Co lepiej, oswoić się trochę z nartami samodzielnie i dopiero pójść do instruktora, czy stanąć na biegówkach po raz pierwszy w towarzystwie instruktora?

Społeczność na biegówkach

  • artykuły użytkowników

lubią nas