Vexa Rossignol Odlo Swenor Marwe Ski Way SkiGo

Pytanie do trenera

Pytanie do trenera

Na pytania czytelników odpowiada Józef Michałek - trener biegów narciarskich z ponad trzydziestoletnim doświadczeniem, który przez 8 lat prowadził Kadrę Narodową PZN, absolwent kierunku trenerskiego na Wydziale Wychowania Fizycznego Uniwersytetu Karola w Pradze. Wielki miłośnik biegów narciarskich, człowiek obdarzony niespotykaną wiedzą, pozyskaną głównie za granicą, w krajach, w których biegi narciarskie są na wysokim poziomie.

Jeżeli chcesz zapytać trenera, kliknij w poniższy przycisk. Zanim zapytasz, upewnij się w odpowiedziach, że trener nie udzielił już odpowiedzi na podobny lub identyczny temat.

ZAPYTAJ TRENERA

O co pytamy? O zasady dotyczące treningu, techniki, dobierania i serwisowania sprzętu, smarowania. Nie pytamy o konkretne marki i modele sprzętu. Nie zadajemy pytań podobnych do tych, na które udzielono już odpowiedzi. Trener zastrzega sobie prawo nieudzielenia odpowiedzi na dowolne pytanie bez podania przyczyny odmowy.

Pytania zadane przez czytelników

Jak rozpocząć treningi pod koniec sierpnia ?

w kategorii Pytanie do trenera
Jeśli w maju, w czerwcu i na początku lipca trenowałem, a potem zaprzestałem ćwiczeń, ale chciałbym je wznowić, to od czego zacząć? I jak radzić sobie z samotnością podczas treningów?

Trening w okresie startowym

w kategorii Pytanie do trenera
Jak planować trening w okresie startowym, gdzie między startami są przerwy np. tygodnia, dwóch lub dłużej, tak aby nie przesadzić i zachować świeżość na start, a zarazem nie utracić wypracowanej latem i jesienią formy.

W jakim wieku można zacząć biegać sportowo na nartach?

w kategorii Pytanie do trenera
Mam 16 lat i od 11 lat trenuje narciarstwo alpejskie. Chciałabym zmienić dyscyplinę sportu na biegi, ale nie jestem pewna czy w moim wieku to się opłaca. Czy to nie za późno?

Czy styl łyżwowy jest niezdrowy?

w kategorii Pytanie do trenera
Słyszałem, że bieganie stylem łyżwowym może być niezdrowe dla stawów - kolan i bioder. Mam już ponad 50 lat i czy warto zaczynać naukę łyżwy? Czy sobie nie zaszkodzę?

Ile razy w tygodniu należy stosować ćwiczenia imitacyjne?

w kategorii Pytanie do trenera
Zakładam, że ćwiczenia będą w lekko pofałdowanym terenie i potrwają 30-40 minut.

Dlaczego przy krokach klasycznych bolą mnie lędźwie?

w kategorii Pytanie do trenera
Zwykle biegam łyżwą, na nartorolkach poruszam się także tą techniką. Kiedy od czasu do czasu ubieram "klasyki", po jakimś czasie pobolewa mnie kręgosłup w lędźwiach (być może to mięśnie w tamtej okolicy, nie mam pewności). Dlaczego i jak to zmienić?

Czy lepiej zacząć naukę na biegówkach z instruktorem, czy bez?

w kategorii Pytanie do trenera
Chcę najbliższej zimy rozpocząć naukę na biegówkach. Co lepiej, oswoić się trochę z nartami samodzielnie i dopiero pójść do instruktora, czy stanąć na biegówkach po raz pierwszy w towarzystwie instruktora?

Jakiej długości powinny być kije do imitacji?

w kategorii Pytanie do trenera
Czy kije do imitacji krokiem klasycznym powinny mieć inną długość niż do imitacji krokiem łyżwowym? Czy do marszobiegu z kijami stosować inną długość kijów niż do imitacji skakanej?

Jeśli ktoś ma mało czasu na przygotowania do zimy na czym najlepiej się skupić?

w kategorii Pytanie do trenera
Pytam, na co najlepiej postawić, na siłę, wytrzymałość siłową, wytrzymałość tlenową, szybkość? Jeśli miałby Pan polecić jedną, najlepszą formę przygotowania w lecie, to co to będzie? Nartorolki, rower, bieganie?
Strona 6 z 6

Społeczność na biegówkach

  • artykuły użytkowników

lubią nas