Vexa Rossignol Swenor Marwe Ski Way SPINE SkiGo

Skiiot, czyli zaawansowana elektronika powie ci jak biegasz i smarujesz

opublikowano: 26 grudnia 2019 autor: Redakcja
Jeśli myślisz, że najnowszy zegarek za kilka tysięcy złotych zmierzy parametry twojego biegu na nartach, przekonasz się, jak bardzo się mylisz. Jeśli tylko poznasz możliwości Skiiot. Ten innowacyjny system zmierzy nie tylko prędkość, czy liczbę uderzeń serca, ale też temperaturę śniegu, ciśnienie czy wilgotność powietrza, a do tego liczbę odbić, długość kroku i dużo, dużo więcej.

Opracowany przez Finów system Skiiot przeznaczony jest dla wszystkich, którzy mają coś wspólnego z narciarstwem biegowym, od amatorów, przez serwisantów i profesjonalnych zawodników po ich trenerów. Niewielkie urządzenie przyczepiane do buta lub łydki potrafi zmierzyć masę istotnych parametrów, które mają wpływ na szybkość i efektywność biegu narciarskiego.

Po zainstalowaniu specjalnej aplikacji na smartfonie z systemem Android lub iOS możemy po połączeniu się przez Bluetooth monitorować i analizować wiele istotnych dla narciarza parametrów, które mają wpływ na poruszanie się po śniegu. Skiiot zmierzy m.in. pokonany dystans i prędkość, oraz przedstawi pokonaną trasę na mapie. To jednak nic nowego, takie funkcje ma większość aplikacji sportowych na smartfona. Jednak pomiaru ciśnienia atmosferycznego, temperatury powietrza i śniegu, wilgotności, liczby odbić i długości kroku, techniki i efektywności biegu, nie wykona żadna inna sportowa aplikacja, ani nawet najlepszy zegarek.

System Skiiot dostępny jest w kilku wersjach przeznaczonych dla różnych grup narciarzy: amatorów, servicemanów, oraz zawodników wyczynowych i ich trenerów. W wersji podstawowej kosztuje 249 EUR. Ceny dla profesjonalistów producent powszechnie nie ujawnia.

Do czego faktycznie służy Skiiot? Z jednej strony do monitorowania treningu i wyników zawodów, z drugiej to wspaniałe narzędzie do analizowania efektywności smarów w różnych warunkach na trasie. System z jednej strony tworzy dziennik, do którego możemy powrócić, by porównać wyniki i sprawdzić historyczny odczyt. Z drugiej strony mając zmierzoną temperaturę powietrza i śniegu, a także wilgotność w różnych miejscach trasy w zestawieniu z efektywnością biegu możemy łatwo wyciągnąć wnioski w jakich warunkach konkretny sprzęt, czy smarowanie się sprawdziło, a gdzie warto poszukiwać udoskonaleń.

Ciekawa jest także funkcja Ski Test, która jest dodatkiem do profesjonalnych wersji systemu. W obiektywny sposób mierzy poślizg nart wykorzystywanych przez zawodnika, czy servicemana podczas testowania smarowania i wskaże, która para jest najlepsza.

Twórcy Skiiot szczycą się, że ich produkt wziął udział w Innovation World Cup (Puchar Świata innowacji) w 2019 roku w Monachium i znalazł się w finale, wybrany spośród produktów 500 firm z 45 krajów świata. Z produktu korzystają już sztaby serwisowe norweskich teamów startujących w maratonach narciarskich, a także Norwegian Olimpiatoppen - norweska organizacja odpowiedzialna za trening elity sportowej kraju.

Więcej o Skiiot dowiesz się na stronie producenta: www.skiiot.com.

zaktualizowano czwartek, 26 grudnia 2019 16:48
Oceń artykuł
(2 głosów)
Komentarze (0)
↑ pomniejsz okienko | ↓ powiększ okienko

busy

Społeczność na biegówkach

  • na tablicy

  • na forum

  • artykuły użytkowników

Więcej

lubią nas