Vexa Rossignol Swenor Marwe Ski Way SPINE SkiGo

Jakie są korzyści, jeśli cud się ziści? O sensie organizacji Igrzysk

opublikowano: 12 listopada 2013 autor: Michał Chmielewski
- Zakopane jest jedyną lokalizacją, którą zgłaszamy do rozgrywania biegów narciarskich - mówi posłanka i była snowboardzistka Jagna Marczułajtis. To bardzo ważne słowa, tylko co właściwie znaczą?

Dobrze czy nie, stało się. Kraków oficjalnie stanął do walki o Igrzyska. Władze miasta wytoczyły swoje działa przeciwko Oslo, Pekinowi czy kazachskim Ałmatom. Ale czym tu właściwie strzelać, skoro z potrzebnej infrastruktury fizycznie mamy może ze 13 procent? Nie bądźmy śmieszni – gigantyczna Kraków Arena sprawy nie załatwi, a podstarzała Wielka Krokiew i urok naszych Tatr bitwy raczej nie wygrają. To nie na kule jest więc działo, a najwyżej na kasztany. Zamysłem igrzyskooptymistów jest, by imprezę podzielić na kilka różnych sfer. Curling zrobi się w Oświęcimiu, tor saneczkowy w Myślenicach, a zjeżdżać to w ogóle będą w innym kraju. Niby słusznie, ale oprócz super-mega aren potrzebne byłyby jeszcze drogi i kolej. Już sobie wyobrażam jak górale jednoczą się w imię narodowego projektu i za pół darmo oddają ziemię pod budowę autostrady. To już u nas grali – przed piłkarskim Euro.

Jakkolwiek małe szanse mamy, kciuki i tak zaciśnie cały naród. Miast analizować możliwości, warto pochylić głowę nad tym, co po olimpijskim szaleństwie zostanie. Zwłaszcza w kontekście narciarstwa biegowego.

Zakopane wróci z zaświatów

- Jest kłopot z kilkoma właścicielami gruntów, którzy jeszcze nie są zdecydowani na podjęcie dzierżawy czy sprzedaży - przyznaje Marczułajtis wskazując jednocześnie na innych gospodarzy olimpijskich konkurencji. Według czwartej zawodniczki Igrzysk w Salt Lake City Podhale ma ogromny potencjał. Posłanka zauważa, że w okolicach Zakopanego da się przeprowadzić zawody w biathlonie i snowboardzie. Szkoda. Dlaczego? Jeśli to Kościelisko miałoby gościć najlepszych biathlonistów, po raz kolejny osłabi się pozycja naszej „Zimowej Stolicy". To trochę tak, jakby siedzibę senatu ustanowić w Pruszkowie. W kontekście nart biegowych Zakopane stoi na równi m.in. z maleńką osadą Spalona. Bieg Gąsieniców w 2013 roku przegrał frekwencyjnie z niewielkim Pucharem Leśniczego. Tras jak na lekarstwo, a chęci tyle, że nawet Warszawa na biegówki wybiera inne okolice. To ma się jednak zmienić.

trasy

Jak dotąd nie określono, co, kiedy i za ile miałoby zostać wybudowane na Igrzyska. Wiadomo natomiast, że areną zmagań biegaczy narciarskich będą trasy zlokalizowane w pobliżu Wielkiej Krokwi. W zamyśle projektantów pięciokilometrowa pętla ma zostać poszerzona i uzupełniona o specjalne łączniki. Ich funkcją będzie dostosowanie dystansu do potrzeb konkurencji olimpijskich. Trasy pod Krokwią nie należą do najłatwiejszych, jednak kolejną kluczową kwestią jest lokalizacja i rozmiar stadionu. Wydaje się, że istniejące boisko lekkoatletyczne pójdzie w odstawkę, a nowy, nowoczesny obiekt wyrośnie w najbliższym otoczeniu pawilonu skoczni. Wszystko pięknie, ale może spytajmy zawodników, czy podoba im się, że bieg na 50 km będzie się składał z dziesięciu identycznych pętli?

Pod Gubałówkę przez czteropasmówkę

Kto w Zakopanem kiedykolwiek był, wie, że dojazd do niego w stanie relaksu to swoiste mission imposible. Największy nawet stoik po trzydziestu kilometrach wybucha złością – tak to już jest, Panie Baco. I nic nie poradzisz.

Jak już wspomniałem, ideą krakowskich (a może raczej małopolskich?) Igrzysk jest, by olimpijski organizm wyhodować w kilku mniejszych elementach. Whistler z Vancouver połączyła czteropasmowa Sea-to-Sky, podobnie jak Soczi z Krasną Polaną. No, może nazwę wymyślono inną. Tak czy inaczej Zakopianka w swej postaci istnieć przestać musi i basta. Co w zamian? Zamiast zwężeń, korków i skrzyżowań za parę lat pojechać powinniśmy szeroką, równą i pojemną autostradą. Pod samiuśkie Tatry. Z tego – oprócz właścicieli gruntów – cieszyć musi się każdy. Miasto już teraz oblegają miliony, a na wypadek przyznania imprezy czterolecia należy przygotować się na więcej. Kto wie, może skorzysta na tym i Bieg Gąsieniców?

Jakuszyce pójdą w odstawkę?

Nie ma siły, wokół tak wielkiego projektu prędzej czy później muszą wytworzyć się niezliczone grupy interesów. Jedną z nich może być środowisko odpowiedzialne za organizację Pucharu Świata w Szklarskiej Porębie. Już teraz jego twórcy mają pod górę z PZN-em. Co stałoby się z nowowybudowanym ośrodkiem w Górach Izerskich?

Jeśli tempo prac przy zakopiańskim ośrodku zbliżone będzie do tego z piłkarskich aren, zacisnę kciuki, by na rok przed Igrzyskami odbyła się na nim próba przedolimpijska. Dolnośląski kurort ma z FIS umowę do 2020 roku. Oznacza to, że trzy lata z rzędu Polska zorganizuje wyścigi najwyższej rangi. Na nieszczęście „zachodu" tylko jedna trzecia odbędzie się na ich trasach. Jeśli Burmistrz Szklarskiej ma słuszność, jakuszycki obiekt i tak nie będzie świecić pustkami – wypełnią go amatorzy. Jeśli jednak jego szacunki są złe, ośrodek czeka najprawdopodobniej zupełna degradacja. To pod Giewont zapraszać się będzie biegaczy i tam właśnie może zostać przeniesiony Puchar Świata. Polski Związek Narciarski uargumentuje to faktem, iż „dobrze mieć wszystko w jednym miejscu". A przecież narciarstwo to nie tylko Tatry i Beskidy...

Organizacja Igrzysk w Krakowie całkowicie zburzy dotychczasowy ład narciarski. Choć Zakopane zyska na tym krocie, biegaczom grozi centralizacja podobna do tej ze światka skoków. Jeśli rzeczywiście mam być, a szczery jestem zawsze, apeluję: wydajmy te pieniądze na budowanie fundamentów – na dach przyjdzie czas później.

zaktualizowano wtorek, 12 listopada 2013 13:59
Oceń artykuł
(3 głosów)
Michał Chmielewski

Michał Chmielewski

Dziennikarz sportowy specjalizujący się w narciarstwie klasycznym. Niestety nie udało mu się być najlepszym na polu sportowym - wiele lat spędzonych przy skoku o tyczce nie przyniosło upragnionego medalu Mistrzostw Polski. Wieloletni narciarz i zjazdowiec nawrócony na biegówki. Współtwórca cyklu "Polska biega na biegówkach" w Gazecie Wyborczej. Ze spikerskim i radiowym doświadczeniem stara się nieść najlepsze informacje i opinie.

Komentarze (0)
↑ pomniejsz okienko | ↓ powiększ okienko

busy

Społeczność na biegówkach

  • na tablicy

  • na forum

  • artykuły użytkowników

Więcej

lubią nas