Vexa Rossignol Swenor Marwe Ski Way SPINE SkiGo

Nartorolki - ciesz się formą i zdrowiem przez cały rok

opublikowano: 09 marca 2014 autor: Alicja Rolska
Większość z nas uprawia narciarstwo biegowe, aby korzystać z pozytywnych efektów tej aktywności. Chcemy spalić kalorie, uruchomić zapomniane mięśnie, być mocniejsi, szybsi bardziej wytrzymali. Cieszymy się też świeżym powietrzem i kontaktem z przyrodą. Czy to musi się kończyć gdy stopnieją śniegi? Nie, poznajcie nartorolki !

Narciarstwo biegowe to sport całoroczny. Nie tylko wyczynowi zawodnicy trenują na okrągło, także amatorzy mogą, a nawet powinni, dbać o formę cały rok. Jest wiele niezimowych aktywności dających podobne korzyści zdrowotne, co bieganie na nartach, a jednocześnie przygotowujących do sezonu. Bieganie na nartorolkach, ćwiczenia równowagi oraz imitacyjne, marszobiegi z kijami, nordic walking, rowery, pływanie - wszystko to pozwala utrzymać kondycję wypracowaną zimą i da dobrą bazę do biegania na nartach kolejnej zimy.

Aktywnością typową dla letniego treningu narciarzy biegowych, coraz częściej uprawianą też przez amatorów, są nartorolki. To szyna, z najczęściej dwoma kołami na każdym końcu, do której zamontowane jest wiązanie narciarskie (takie samo jak w nartach), więc biega się w butach do nart biegowych lub ich letnich odmianach. W takim sprzęcie pięta użytkownika pozostaje swobodna, co umożliwia poruszanie się poprawną techniką narciarską. Do nartorolek stosuje się często te same kije, co na narty biegowe, ale zamiast talerzyków mocuje się specjalne końcówki widiowe.

Podobnie jak na nartach, na nartorolkach także można poruszać się techniką klasyczną lub łyżwową. Sprzęt przeznaczony do obu stylów różni się budową, w tym długością szyny, średnicą i kształtem kół.

Letnia alternatywna nart biegowych pozwala na trening całego ciała, zwłaszcza praca kijami jest niezastąpiona przez inne formy aktywności, jak jogging, czy kolarstwo. Po lecie i jesieni spędzonej na nartorolkach można uniknąć typowej przypadłości amatorów, czyli słabych mięśni ramion na początku zimy, więc powrót na narciarskie trasy biegowe jest łatwiejszy i przyjemniejszy.

Dla części fanów narciarstwa większe znaczenie niż poprawna technika biegu ma otoczenie, w którym oddają się ulubionym aktywnościom i szukają miejsc na łonie natury, z dala od terenów zurbanizowanych. Mimo, że średnica kół w nartorolkach treningowych skazuje ich posiadaczy na poruszanie się wyłącznie po bardzo równych i twardych nawierzchniach - takich jak asfalt, miłośnicy natury wolą las, park, czy polne drogi.

Z myślą o takich użytkownikach zaprojektowano sprzęt pozwalający biegać także poza gładkimi i twardymi nawierzchniami. Rolki lub nartorolki terenowe wyposażone są w większe, szersze i pompowane koła. Dzięki nim łatwiej pokonywać wszelkie nierówności, gałązki i kamyki typowe dla gorszych dróg.

Nartorolki terenowe, podobnie jak wersje sportowe, mają wiązania narciarskie i biega się na nich w biegowych butach narciarskich. Rolki terenowe to sprzęt wyposażony w zintegrowane buty podobnie jak w łyżworolkach lub systemy wiązań pozwalających na ich przypięcie do zwykłych butów sportowych.

Więcej informacji

zaktualizowano środa, 02 kwietnia 2014 09:04
Oceń artykuł
(0 głosów)
Komentarze (0)
↑ pomniejsz okienko | ↓ powiększ okienko

busy

Społeczność na biegówkach

  • na tablicy

  • na forum

  • artykuły użytkowników

Więcej

lubią nas