Vexa Rossignol Swenor Marwe Ski Way SPINE SkiGo

Akcja "Pokonać strach" trwa. Przyłączmy się również w tym roku!

opublikowano: 09 lutego 2013 autor: Krystyna Nowacka
Niewidomi młodzi narciarze z Lasek chcą wystartować w Biegu Piastów. Zgłoszenia zostały już wysłane. W tym roku niewidomi zawodnicy przebiegną dwa razy dłuższy dystans, w sumie 96 km. Zgłosiliśmy siedmiu zawodników na 10 km, jeden z nich pobiegnie również na 26 km. Od początku stycznia prowadzimy zbiórkę pieniędzy na wyjazd na Bieg Piastów i Ridderrennet. Potrzebujemy zebrać minimum 5 tysięcy złotych, które pozwolą na wyjazd pięciu zawodników i przewodników, z kilkudniowym szkoleniem na trasach w Jakuszycach.

Przygotowanie do sezonu

Trening na nartorolkach W listopadzie i grudniu niewidomi zawodnicy trenowali na nartorolkach, chodzili i biegali z kijami, ćwiczyli na siłowni, wszystko po to, aby poprawić koordynację i technikę biegu na nartach. To pierwszy sezon, do którego tak się przygotowywali, jesteśmy ciekawi, jakie będą tego rezultaty podczas startów.

Treningi na nartach

Śnieg w Laskach utrzymał się w styczniu przez 2 tygodnie. Wykorzystaliśmy go maksymalnie, niektórzy spędzali na nartach do 3 godzin dziennie. W torach starsi zawodnicy biegali sami. Przewodnik w tym czasie mógł zająć się młodszymi narciarzami. Każdy trening kończył się pętelką w lesie ze zjazdami z górki. Większość dawno pokonała strach i zjeżdżała samodzielnie. Niewidomi kierują się słuchem, przewodnik stoi na dole i nawołuje głosem, żeby wiedzieli w jakim kierunku mają zjeżdżać. Podczas zjazdu przy ubitym śniegu i przyjęciu niskiej pozycji zjazdowej osiągają naprawdę duże prędkości.

Święto śniegu w Laskach

W tym roku dołączyliśmy się do organizacji FIS Word Snow Day. W sobotę 19 stycznia, każdy uczeń, pracownik, przyjaciel Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych w Laskach miał okazję pobiegać na nartach. Dla zdecydowanej większości był to pierwszy w życiu kontakt w z nartami, a szkolili w tym dniu sami niewidomi, zawodnicy Pokonać strach, Arnika, Arek, Grzesiek i Paweł. Dzięki temu, że osobiście zaprosili kolegów i wychowawców ze szkół i internatów, na nartach tego dnia biegało w Laskach prawie 40 osób. Atrakcją imprezy były zawody w sprincie. Dystans około 200 m w najkrótszym czasie przebiegł Arek Duda (zwycięzca biegu Ridderrennet w Norwegii), tuż za nim dobiegł Paweł, lat 13, który w tym roku zadebiutuje na Biegu Piastów. Oj będzie się działo.

Zawody eliminacyjne

Podczas pikniku narciarskiego w Wesołej Niewidomi i niedowidzący uczestnicy szkolenia wzięli udział 27 stycznia w Pikniku Narciarskim w Wesołej. Grupa 8 zawodników wystartowała na dystansie 5 km. Każdy biegł z przewodnikiem. Dla trójki niewidomych był to pierwszy start w zawodach, natomiast aż 6 przewodników zadebiutowało w tej roli na trasie w Wesołej. Wszyscy dali radę, a najlepiej z trasą poradził sobie niewidomy Arek Duda, zajmując 19 miejsce z czasem 00:32:48.2 (na 58 mężczyzn) i niedowidząca Karolina Hill, która dobiegając na metę 5 minut za Arkiem, zdobyła srebrny medal w kategorii kobiet. Gratulujemy wszystkim, czyl: Pawłowi lat 13 z Robertem, Mariuszowi lat 14 z Kasią, Pawłowi lat 16 z Ulą, Arkowi lat 18 z Krzyśkiem, Karolinie lat 19 z Piotrem, Grześkowi lat 21 z Krysią i Arnice lat 21 z Tomkiem.

W planie znów Norwegia

Oprócz startu w Biegu Piastów chcielibyśmy wystartować w Norwegii. Przed rokiem w Tygodniu Rycerskim wzięło udział dwóch niewidomych narciarzy, w tym roku chcemy pojechać z czwórką. Norwegia to atrakcja tego sezonu. Przed rokiem nikt nie wiedział albo nie wierzył, że uda nam się tam znaleźć, nawet my sami. W tym sezonie niewidoma młodzież z Lasek trenuje, właśnie po to, żeby wystartować w Norwegii. Mają swój cel, marzenie i o to właśnie chodzi!

Polski Ridderrennet

Treningi, Bieg Piastów, Norwegia... i tak już drugi sezon, potrzebujemy więc czegoś nowego. Wpadliśmy na pomysł organizacji amatorskich zawodów w narciarstwie biegowym dla osób z dysfunkcją narządu wzroku. W tym celu powoli rozszerzamy skalę akcji Pokonać strach, chcemy zwiększyć rozpoznawalność naszych działań, aby dotrzeć do nowych odbiorców. Potrzebujemy sponsorów, którzy chcieliby dołączyć do naszej akcji i wspólnie zorganizować amatorskie zawody w narciarstwie biegowym dla osób z niepełnosprawnością. Byłby to nasz „polski Ridderrennet".

Warto wesprzeć akcję Pokonać Strach

Od początku stycznia zbieramy środki na wyjazd grupy Pokonać strach na Bieg Piastów. W projekt zaangażowało się 7 instruktorów - wolontariuszy, w tym jeden z Jakuszyc! Zaprzyjaźniona wypożyczalnia udostępniła bezpłatnie sprzęt do treningów i startów, mamy tani transport, dopinamy formalności związane z noclegiem, jednak cała akcja to koszt 6000 zł. Ponad połowę z tej sumy udało się już zebrać. Jeśli możesz, pomóż. Ważne są nawet niewielkie kwoty.

Jak zbieramy pieniądze?

Podczas styczniowego BPS, czyli obozu szkoleniowego Towarzystwa Narciarskiego Biegówki, nasza instruktorka, jednocześnie rehabilitantka zaprosiła uczestników na masaż. Chętnych było więcej, niż sił masażystki. Sześć osób znalazło się w gronie szczęśliwców i mieli okazję zrelaksować się podczas masażu. Po kilku dniach spędzonych na biegówkach należało im się! W ten sposób na konto TNB wpłynęło 370zł.

Kolejna akcja, również podczas BPS, to licytacja nr startowego na sobotni wyścig na 25 km podczas Jizerskiej 50. W pakiecie był również transport autobusem na miejsce startu i powrót do pensjonatu Liczyrzepa. Szczęśliwiec nabył nr za 100 zł i dzięki nam przeżył niezapomniane chwile podczas biegu, ale my jesteśmy hojni!

Krystyna Nowacka - koordynatorka projektu podczas Masy Krytycznej Dalej przyszedł czas na Biegówkową Masę Krytyczną. Chcieliśmy wykorzystać tłumy, które wybierały się na masę, a słabo biegały na nartach lub w ogóle wcześniej nie biegały. Szczęśliwie, między WSD nad Wisłą a masą, znalazła się chwila na wspólną lekcję - zabawę dla wszystkich chętnych. Koszt zajęć 20zł, całość wpłacana na Pokonać strach. Uczestnicy zajęć mieli za zadanie z zakrytymi oczami przebiec odcinek, prowadzeni głosem przewodnika. Na koniec uczestnicy, w sumie kilkanaście osób otrzymali książki od Sklepu Podróżnik. Żaden z uczestników zajęć nie odniósł fizycznych obrażeń. Zebraliśmy 370zł.

Mamuty, znaczy Malamuty też przyłączyły się do akcji Pokonać strach. Jeden z nich „Happy" pomagał podczas zajęć w Laskach, a cała drużyna wraz z kolegami Husky, zaoferowała się przewieźć każdego chętnego swoim zaprzęgiem. Mamy kilku chętnych. Psy trenują w okolicy Warszawy, więc to nas ogranicza, ale warto skorzystać i wesprzeć akcję Pokonać strach.

Ekipa Pokonać strach zainicjowała serię sprintów, do organizacji, których zaprosiła liderów tras. Pierwsze Sprinty Pokonać Strach odbyły się 28 stycznia 2013 na Wiślanej Narciarskiej Trasie Biegowej w Warszawie. Impreza na polanie przy Stacji Balon rozpoczęła się od pokazowego pojedynku pomiędzy liderką projektu Pokonać strach Krystyną Nowacką, a utytułowanym triathlonistą i świetnym narciarzem biegowym oraz instruktorem narciarstwa biegowego Mikołajem Luftem. Do startu udało się namówić 10 osób, na miejscu ustalono regulamin i wyznaczono sędziego. Rywalizacja odbywała się w systemie pucharowym, obowiązywał styl klasyczny oraz zakaz okładania się kijkami. W finale zmierzyli się: narzekający na nietrafione smarowanie Paweł Ratyński, organizator trasy TN Biegówki w Chotomowie oraz będący w świetnej dyspozycji Śnieżna Pantera, który ostatecznie wygrał. Nagrodą w zawodach była czapeczka z polską flagą oraz logo TN Biegówki. Wpisowe ustalone na 10 zł od osoby, czyli okrągła stówka, zostało w całości przeznaczone na projekt Pokonać strach. Nie zapominamy dodać, że wszyscy świetnie się bawili.

Jak pomóc?

Niewidomi zawodnicy ze swoimi przewodnikami Organizatorzy proszą o wpłaty darowizn na konto Towarzystwa Narciarskiego "Biegówki:
29 2530 0008 2060 1028 9516 0001
01-466 Warszawa, ul. Bolkowska 4/29
z dopiskiem "Pokonać strach" w opisie przelewu

kontakt: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. oraz +48 791 554 211

Kwota potrzebna do startu w Biegu Piastów musi być zebrana do 21 lutego.
Pozostałą część kwoty, na Norweski Ridderrennet zbieramy do 21 marca.

Aktualny stan wpłat publikujemy na: www.facebook.com/pokonacstrach
Strona projektu: www.tnbiegowki.pl/Pokonac-strach/

Nasze teksty o akcji Pokonać strach

Autorka jest liderką projektu Pokonać Strach.

zaktualizowano sobota, 09 lutego 2013 19:52
Oceń artykuł
(3 głosów)
Komentarze (0)
↑ pomniejsz okienko | ↓ powiększ okienko

busy

Społeczność na biegówkach

  • na tablicy

  • na forum

  • artykuły użytkowników

Więcej

lubią nas