Vexa Rossignol Swenor Marwe Ski Way SPINE SkiGo

Biegaj na nartach - będziesz żyć dłużej

opublikowano: 25 grudnia 2014 autor: Redakcja
Biegacze narciarscy są silni i wytrzymali. Ale także dłużej żyją. Skąd to wiadomo? Z badań naukowych. Przytaczamy wnioski kilku z nich.

Naukowcy z USA i Szwecji przeprowadzili badanie na grupie mężczyzn. Wszyscy ochotnicy byli zdrowi i zdolni do ukończenia testu wysiłkowego prowadzonego do skrajnego wyczerpania (do tzw. odmowy). Biorący udział w eksperymencie zostali podzieleni na dwie podgrupy. Pierwsza to osoby całe życie biegające na nartach, czynni sportowcy trenujący od 4 do 6 razy w tygodniu, druga to osoby nietrenujące.

Badanie wydolnościowe Wynik wydaje się łatwy do przewidzenia. Narciarze oczywiście wypadli dużo lepiej niż osoby nie uprawiające żadnego sportu. Mimo to rezultaty badań okazały się zaskakujące. Sprawność układu krążenia i mięśniowego u biegaczy narciarskich była aż dwukrotnie wyższa niż u pozostałych badanych. Nikt nie spodziewał się, że różnice będą aż tak duże.

Podobne badanie prowadzono wcześniej na uprawiających sporty wytrzymałościowe sportowcach po osiemdziesiątce. Tu także biegacze narciarscy okazali się w kondycji o 40% lepszej niż pozostali biorący udział w tych testach.

Naukowcy wyciągnęli wnioski, że tak dobre wyniki narciarze biegowi osiągają dzięki treningowi angażującemu całe ciało (przeczytaj jakie mięśnie angażuje bieg narciarski). Jak podkreślają, stawia to kontrolowaną grupę w najniższej kategorii ryzyka umieralności niezależnie od przyczyny i wieku.

To za mało, aby przekonać cię do regularnego, całorocznego treningu? Przyjrzyjmy się zatem bardzo licznej grupie ponad 70.000 uczestników dziesięciu edycji Biegów Wazów. Okazuje się, że także oni byli przedmiotem analizy naukowej, a ściślej ich umieralność. Jak łatwo można się domyśleć ta jest niższa niż przeciętna. Wyniki jednak znów zaskoczyły, bo na tle całej populacji śmiertelność wśród narciarzy była aż o połowę mniejsza.

- O tym, że narty biegowe to sport dla długowiecznych przekonałem się w 2013 roku startując w Norwegii w biegu serii Wordloppet - Birkebeinerrennet. Tam na naprawdę trudnej trasie startuje 16 tysięcy zawodników. Wśród nich kilkuset zawodników w wieku powyżej 70 lat. W klasyfikacji kobiet K 70 - 13 zawodniczek, K 75 - 3, w klasyfikacji mężczyzn M 70 sklasyfikowano 172 osoby, M 75 - 56 , M 80 - 17, M 85 - 2 i M 90 - 1 zawodnik dokładnie 97 latek, który witany był na mecie biegu jak norweski bohater narodowy. Tam weteranów traktuje się w sposób szczególny. Biegnący wolniej startują 2 godziny przed elitą. Pozostali rywalizują z całą resztą zawodników - wspomina Marek Tokarczyk, jeden z instruktorów prowadzących kursy narciarstwa biegowego nabiegowkach.pl.

Biegi narciarskie można uprawiać całe życie Czy trzeba biegać na nartach, aby żyć długo? Aby być długowiecznym często wystarczy mieć dobre geny. Jednak jak wskazują naukowcy, osoby starsze, które nie uprawiały sportu, pomimo długiego czasu życia często bywają niesprawne i niesamodzielne, w rezultacie komfort ich życia jest niski. A przecież najważniejsze, to być do końca sprawnym, dziarskim i pozytywnie nastawionym do świata. Narciarstwo biegowe to sport, który pomaga w długim utrzymaniu dobrej formy oraz można i warto uprawiać go całe życie (przeczytaj dlaczego ten sport jest bezpieczny dla zdrowia). Biegaj na nartach, aby w pełni cieszyć się życiem do końca!

zaktualizowano poniedziałek, 22 grudnia 2014 22:22
Oceń artykuł
(1 głos)
Komentarze (1)
ski
ski Oczywiście, ja będę żył dłużej! Ponieważ nie palę nie piję, lubię dziewczyny, nie mam czasu - na chorowanie...
03.01.2015, 10:44
Głosy: +0
↑ pomniejsz okienko | ↓ powiększ okienko

busy

Społeczność na biegówkach

  • na tablicy

  • na forum

  • artykuły użytkowników

Więcej

lubią nas