Vexa Rossignol Swenor Marwe Ski Way SPINE SkiGo

Paszport Worldloppet - wszystko, co warto o nim wiedzieć

opublikowano: 12 września 2013 autor: Paweł Miński
Motywuje do treningu i przekonuje do wyjazdów. Już 12 tysięcy narciarzy wie, że ta niewielka książeczka pozwala przejść do historii długodystansowych biegów narciarskich!

Pokonanie wielokilometrowej trasy zawodów wiąże się z wieloma D2BA5C68DF44478CAA73F31308361680400aspektami. Po pierwsze, nikt nie dałby rady bez treningu. Po drugie, nikt nie wystartuje w zawodach, jeśli uprzednio nie zapisze się na nie. Trzeba dojechać, przygotować sprzęt, przenocować... słowem – cała masa roboty. Nie każdy mieszka przecież w Jakuszycach, Sapporo czy Predazzo. Jak doskonale wiadomo, organizm ludzki to specyficzna, skora do rozregulowań maszyna. Na trening nie wyjdę, bo czasem się nie chce, na zawody nie pojadę, bo za daleko i za długa droga... Jak zatem zapewnić sobie odpowiednią mobilizację do działania? Na przykład zamawiając Paszport Worldloppet!

Jak czytamy w książce wyników 37. Biegu Piastów, paszport to osobisty dokument, w którym zawodnik może udokumentować wszystkie starty w serii Worldloppet, jakie ukończył. Zbieranie pieczątek przypomina nieco kolekcjonowanie wiz w prawdziwym paszporcie, jednak w przypadku Worldloppet zabawa zmierza znacznie dalej. Uzbieranie dziesięciu różnych znaczków pozwala uzyskać tytuł Mistrza Worldloppet. Prawda, że to dobra motywacja do startowania?

Jak otrzymać paszport?

Każdy egzemplarz książeczki to koszt 30€, jednak w różnych biurach zawodów te ceny mogą się zmieniać. Można ją zakupić przez internet, a także w biurach biegów i podczas zawodów. Po jej otrzymaniu możemy już kolekcjonować pieczątki.

Kliknij, aby przejść do formularza zamówień

Gdzie i kiedy przybić pieczątkę?

Rekomenduje się, aby pieczątki poszczególnych imprez worldloppet passport przybijać tuż po zakończeniu rywalizacji. Jest to najłatwiejsza i najszybsza droga do zdobycia potwierdzenia. Każdy bieg z serii Worldloppet na czas zawodów przygotowuje specjalne miejsce, w którym można kupić paszport, przybić pieczątkę, a także zasięgnąć niezbędnych informacji.

Istnieje możliwość przybijania pieczątek po upływie czasu od biegu, jednak jest to trudne, mozolne i czasochłonne zajęcie. Zdarza się, że do biura organizacji przesyłane są puste paszporty z wymienionymi tylko biegami. Taka weryfikacja trwa najdłużej, a jej przeprowadzenie przysparza pracownikom wielu kłopotów. Weryfikacji retrospektywnej używa się jednak np. w przypadku zgubienia swojego paszportu.

Jak zostać Mistrzem?

Mistrzem organizacji Worldloppet może zostać absolutnie każdy posiadacz paszportu. Są jednak trzy podstawowe wymogi, które trzeba spełnić:

  • Należy ukończyć 10 biegów głównych (Mistrz Złoty) lub 10 krótkich (Mistrz Srebrny)
  • Starty muszą odbyć się na minimum dwóch kontynentach
  • Każdy bieg musi odbyć się w innym kraju

Mistrz Srebrny to odznaka, którą przyznaje się uczestnikom biegów krótszych. Nie ma jednak przeciwwskazań, aby „zaliczać" po drodze dystanse główne. Również one będą akceptowane przy weryfikacji. Pełna lista biegów znajduje się na stronie organizacji.

Jak zweryfikować paszport?

Po ukończeniu misji zdobywania pieczątek, wypełniony dokument należy przesłać do siedziby głównej Worldloppet. Tam odbędzie się weryfikacja zdobytych pieczątek na podstawie oficjalnych wyników. Raz zakupiony paszport nie ma daty ważności, jednak aby znaleźć się w statystykach bieżącego roku, musi on trafić do siedziby przed 1 kwietnia. Paszporty przesłane po tej dacie będą liczone na rok następny.

Jak otrzymać medal?

Choć po zatwierdzeniu pieczątek, do każdego Mistrza odesłany zostanie dyplom i odznaka, istnieje również możliwość zamówienia okolicznościowego medalu. Odpowiedni formularz znajduje się na stronie internetowej organizacji. Taka przyjemność kosztuje niestety aż 40€.

Liderzy światowych rankingów zdobywali odznakę Złotego Mistrza ponad dwadzieścia razy (Francuz Hannes Larsson aż 24), jednak dla każdego biegacza choć jedno takie odznaczenie ma niepowtarzalną wartość.

ADRES WORLDLOPPET

Loc. Stalimen 4, Stadio del Salto
I-38037 Predazzo (Tn), Italy

zaktualizowano czwartek, 12 września 2013 18:54
Oceń artykuł
(0 głosów)
Komentarze (0)
↑ pomniejsz okienko | ↓ powiększ okienko

busy

Społeczność na biegówkach

  • na tablicy

  • na forum

  • artykuły użytkowników

Więcej

lubią nas