Vexa Rossignol Swenor Marwe Ski Way MT Sport SkiGo

Znani, lubiani, wybierani. Kto biega na nartach?

piątek, 25 marca 2016 w Z życia
Bardziej popularne i nośne dyscypliny sportu, takie które przyciągają bogatych sponsorów i telewizyjne transmisje, znajdują rzesze naśladowców - również tych bardziej od innych znanych. Popularne sporty są uprawiane przez aktorów, muzyków, polityków, dziennikarzy i różnego rodzaju celebrytów. Czy ludzie, których często widzimy na ekranach telewizorów i na okładkach gazet, biegają na nartach? Kilku na pewno. I to dobrze.

Egzotyczni biegacze narciarscy - od Peru po Iran

poniedziałek, 14 marca 2016 w Z życia
Nie zajmujemy się nimi na co dzień i nie pamiętamy o nich w zimowe weekendy, śledząc zawody w narciarstwie biegowym. Czasem, podczas transmisji z zimowych igrzysk olimpijskich, realizator skupi się na dłuższą chwilę na jakimś egzotycznym outsiderze, który jako ostatni dociera do mety, wzbudzając aplauz publiczności. Taki zawodnik często jest bardzo zmęczony, plączą mu się nogi, ma widoczne problemy ze stylem, którym próbuje biec, ale zawsze jest ogromnie szczęśliwy - dlatego, że spełnił się jego olimpijski sen, że może reprezentować na igrzyskach swój kraj i dlatego że droga do tego miejsca był trudna, wyboista i wymagała pokonania wielu przeszkód.

Jak przejść przez drogę bez zdejmowania nart

wtorek, 08 marca 2016 w Z życia
W słoweńskim regionie Kranjska Gora trasy biegowe przecinają drogę w jednym miejscu. Dzięki austriackiemu wynalazkowi nie trzeba odpinać biegówek, by przeprawić się na drugą stronę.

Dlaczego Czesi liczniej, częściej i lepiej od Polaków biegają na nartach?

sobota, 27 lutego 2016 w Z życia
Stopień narciarskiego rozwoju, świadomości i kultury biegania w Czechach jest o wiele większy. Przysłowiowy Czech lubi piwo i ma chociaż jedną parę biegówek. Dlaczego narciarstwo biegowe ma się lepiej za naszą południową granicą?

Nartorolki - lepsze niż biegówki

niedziela, 14 lutego 2016 w Z życia
Na nartorolkach można biegać przez większość dni w roku. Ciekawe i dobre trasy każdy może znaleźć blisko miejsca zamieszkania. Sprzęt bywa tańszy, nie wymaga smarowania i jest trwały. Mieszkańcom nizin łatwiej prowadzić trening z myślą o rywalizacji na nartorolkach, niż nartach. A to tylko niektóre z zalet letniej wersji biegówek.

Pies i biegówki, czyli jak to robią w Seefeld

czwartek, 11 lutego 2016 w Z życia
Dobrze funkcjonująca trasa, na której można bezpiecznie i bezkonfliktowo biegać na nartach z psami to w naszej części Europy rzadkość. Tymczasem w austriackim Seefeld poradzono sobie z tym idelanie.

Ciekawe dzieje narciarstwa biegowego w Sudetach - cz. II

czwartek, 11 lutego 2016 w Z życia
Karkonoskie narciarstwo, po pionierskich początkach XIX wieku, obfitujących w zarówno w sukcesy jak i niepowodzenia, okrzepło i z roku na rok zbierało coraz większą grupę entuzjastów. Jak to się stało, że zamiast pozostać domeną wąskiego grona najbardziej wytrwałych amatorów, stało się tak popularne w Sudetach?

Dlaczego Norwegowie królują w narciarstwie i czy Polacy mogą ich dogonić?

wtorek, 09 lutego 2016 w Z życia
Norwegia zdominowała biegi narciarskie. Skąd bierze się fenomen norweskiego narciarstwa? Jak bardzo jest ono popularne i powszechne? Jak głęboko tkwi w norweskiej historii, kulturze i tradycji? Czy jest jakaś szansa, żeby upowszechnić narciarstwo biegowe w Polsce w stopniu porównywalnym? Postaramy się opowiedzieć o różnicach, które nas dzielą, jak to wszystko zimą w Norwegii wygląda i skąd w ogóle się wzięło...

Ciekawe dzieje narciarstwa biegowego w Sudetach - cz. I

niedziela, 07 lutego 2016 w Z życia
Historię narciarstwa poznajemy coraz lepiej, coraz głębiej sięgając w mroki dziejów i co rusz dziwiąc się od jak dawna człowiek używa nart i jak bardzo potrzebny i rewolucyjny był i jest to wynalazek. A jakie były początki narciarstwa biegowego w śląskich Sudetach?

Sztuczne naśnieżanie tras biegowych - z czym trzeba się zmierzyć?

środa, 27 stycznia 2016 w Z życia
W ostatnich latach zimy w Polsce nie pozwalają nacieszyć się nam śniegiem. Sezon biegowy skraca się. W wielu miejscach kraju, choć bywa mróz, śnieg widujemy przez bardzo krótki okres roku. W krajach rozwiniętych standardem stało się naśnieżanie tras armatkami. Liczymy, że także w Polsce coraz więcej gospodarzy tras biegowych zacznie rozważać taką ewentualność. Sprawdziliśmy z czym trzeba się zmierzyć, aby zbudować instalację sztucznego naśnieżania.

Społeczność na biegówkach

  • na tablicy

  • na forum

  • artykuły użytkowników

3 dni temu
Szklarz dodał(a) nowe wydarzenie 37. Bieg Gwarków 20km i 10 km CT
09:56
4 dni temu
mikrus10 odpowiedział(a) w temacie Odp: Miejsce dla biegówek i nart zjazdowych na forach.
02:31
6 dni temu
Gra, Asia Rączka, Matek odpowiedział(a) w temacie Odp: Miejsce dla biegówek i nart zjazdowych na forach.
09:57
Więcej
Więcej

lubią nas