Vexa Rossignol Swenor Marwe Ski Way SPINE SkiGo

Szykuje się rewolucja w PZN. Od przyszłego sezonu amatorzy w kadrze.

opublikowano: 01 kwietnia 2015 autor: Alicja Rolska

Amatorzy często zajmują czołowe miejsca w dobrze obsadzonych biegach, jak w Biegu Piastów

Amatorzy często zajmują czołowe miejsca w dobrze obsadzonych biegach, jak w Biegu Piastów
- Chcemy przed najważniejszymi imprezami powoływać do reprezentacji najmocniejszych amatorów - zdradza Apoloniusz Tajner. I dodaje - musimy przyznać, że coraz częściej osiągają oni lepsze wyniki niż nasi kadrowicze.

Ten tekst to żart z okazji Prima Aprilis.

O tym szokującym pomyśle mówiono w środowisku narciarskim od dawna. Jednak nikt nie spodziewał się, że to obecny zarząd odważy się podjąć takie decyzje.

- Prezes Apoloniusz Tajner To nowatorskie podejście zrodziło się z potrzeby poprawienia poziomu polskiej kadry. Wnikliwie obserwujemy krajowe biegi amatorskie i zauważamy, że ich poziom sportowy rośnie z roku na rok - wyjaśnia Przewodniczący Komisji Biegów Narciarskich PZN Grzegorz Staręga - jest kilka nazwisk, na które zwróciliśmy uwagę. Jesteśmy przekonani, że ci biegacze z powodzeniem mogliby wesprzeć naszych najlepszych zawodników w części imprez narciarskich.

Oczywiście nie ma na razie mowy o Igrzyskach Olimpijskich czy Mistrzostwach Świata, ale na początek PZN chce przeprowadzić eksperyment w Slavic Cup należącym do Pucharu Kontynentalnego FIS. Nie wiemy jeszcze jak PZN zamierza rozwiązać problem braku licencji FIS niezbędnej do startu w tego typu zawodach. Jednak pomysł wydaje się słuszny.

W tym sezonie zawodnicy spoza kadry, często nawet uprawiający inne dyscypliny, regularnie wygrywają z oficjalną reprezentacją, np. w styczniowych zawodach Slavic Cup na Kubalonce zwyciężyli Magdalena Kozielska i Mariusz Michałek. Wierzymy więc, że są w Polsce także amatorzy, którzy mogliby stanąć na wysokości zadania.

Przedstawiciele PZN nie wyjaśnili nam jak wyglądałby trening, przygotowanie, obozy krajowe i zagraniczne w wypadku nowych reprezentantów. To są przecież amatorzy, którzy na co dzień pracują, mają zobowiązania rodzinne i zawodowe, prowadzą firmy, nie poświęcają na trening tyle czasu, co regularna kadra. Mimo tego, zajmują wysokie pozycje na wielu zawodach, depcząc po piętach najlepszym lub często odwrotnie, to kadrowicze muszą ich ścigać.

Kto ma szansę na powołanie do kadry w przyszłym sezonie? Niestety nasi rozmówcy nie chcą zdradzać szczegółów. Jeszcze za wcześnie na spekulacje personalne - mówi Prezes Tajner - mamy na oku kilka nazwisk. Do negocjacji z kandydatami i sponsorami przystąpimy latem.

Po wyłączeniu dyktafonu padło kilka nazwisk, wśród nich znalazł się Łukasz Bronowicki, Piotr Michałek, Robert Faron, Katarzyna Witek, jednak w PZN nie chciano oficjalnie potwierdzić choćby jednego z nich.

To nie jest najważniejsze - przekonywał Prezes PZN - ważne, żeby dać impuls do poszukiwania nowych rozwiązań. A nasz pomysł ma szansę stać się takim wyjściem awaryjnym dla polskich biegów. Bo biegi narciarskie są najważniejsze!

zaktualizowano czwartek, 02 kwietnia 2015 13:58
Oceń artykuł
(3 głosów)
Komentarze (4)
mikrus10
mikrus10 no nie wiem, nie wiem - poziom sportowy amatorów i ich motywacja może spaść jak będą w kadrze trenować ;-)
01.04.2015, 11:08
Głosy: +1
Asia Rączka
Asia Rączka No i super. Niedługo cała kadra będzie się rekrutować z Teamu nabiegowkach.
01.04.2015, 14:46
Głosy: +0
Misia
Misia Ej że przecież dzisiaj Pryma Aprilis
01.04.2015, 15:52
Głosy: +0
Asia Rączka
Asia Rączka Marta, ale pomarzyć zawsze przyjemnie.
01.04.2015, 16:10
Głosy: +0
↑ pomniejsz okienko | ↓ powiększ okienko

busy

Społeczność na biegówkach

  • na tablicy

  • na forum

  • artykuły użytkowników

Więcej

lubią nas